úterý 3. února 2015

Freshland - zdravé rychlé občerstvení


Freshland byl založen v roce 2008 jako rodinná firma. Od ovocných a zeleninových šťáv a smoothies se nabídka rozrostla nejen o čerstvé zeleninové saláty a bagety, ale také o pečivo z vlastní řemeslné pekárny Bakeland, kávu, jogurty a polévky.


Velká část z nabídky Freshlandu se připravuje přímo před vámi a díky tomu máte možnost požádat o vynechání, či přidání některé ingredience, nebo o vytvoření vlastní bagety, salátu, nebo smoothie. Určitě si ale vyberete i ze stálé nabídky. Bagetu můžete zvolit klasicky světlou, celozrnnou nebo slunečnicovou, s kuřecím masem, sýrem, lososem nebo například s vlašskými ořechy či guacamole. V nabídce je i několik dresingů. V době oběda Freshland nabízí vždy jednu polévku, kterou můžete zakoupit buď samotnou za 43,- , nebo v menu s bagetou či salátem. Jejich nabídka se pravidelně obměňuje a aktuální menu na celý týden naleznete na facebookových stránkách. Malé saláty bývají za 56 nebo 68 korun, velké za 89,- nebo 99,-. Pokud ale malý salát doplníte pečivem, myslím, že jako lehký oběd nebo večeře stačí. Pokud nestíháte a chcete hlavní jídlo nahradit pouze bagetou, doporučuji vybrat si celozrnné pečivo a dbát na to, aby v bagetě byl jak zdroj bílkovin v podobě například kuřecího masa nebo tuňáka, tak zdroj zdravých tuků, jako například olivy, vlašské ořechy nebo avokádo. Spíš než majonézové dresingy bych volila balsamico, olivový olej nebo dresingy jogurtové. Ač mi bagety i saláty ve Freshlandu chutnají, nejsou hlavním důvodem, proč se do něj stále vracím. Jsou to jejich sladké koláče. Ano, jsem taky jenom člověk. Vynaložila jsem spoustu času, síly a peněz, abych našla stejně dobrý koláč, jako je ten celozrnný z Freshlandu, ale po množství nesladkých, přeslazených, předražených, příliš malých, málo celozrnných, málo ovocných a prostě málo dobrých koláčů z nejrůznějších obchodů se zdravou (i méně zdravou) výživou jsem se vzdala a zůstala věrná tomu z Freshlandu. Jejich celozrnný koláč je velký tak akorát, sladký tak akorát, navíc s tvarohem, drobenkou a množstvím ovoce. Můj nejoblíbenější je malinový, borůvkový nebo se švestkami a mákem. Navíc stojí 39,-, což je částka, kterou dokážu za tak dobrou svačinu obětovat jen s jedním přimhouřeným okem.


Ke koláči nesmí chybět káva z pražírny mamacoffee, kterou Freshland nabízí. Káva je to dobrá a navíc fairtrade, na což já si nijak nepotrpím, ale někoho to může potěšit. Na své si přijdou i celiaci, protože bezlepkové koláčky s ovocem, kopečky s ořechy, nebo minibábovičky rozhodně stojí za vyzkoušení. Freshland nabízí i slané quiche, které jsou po rozpečení moc dobré (zejména cibulový), ale bohužel klamou tělem a nejsou tak zdravé, jako se tváří. Obsahují totiž poměrně velké množství tuku. Podobně klamou i některé smoothies. Ovocné a zeleninové freshe nelze než doporučit a některé smoothie s jogurtem se perfektně hodí i jako svačina, ovšem radím volit spíš ty menší, protože půllitrové kelímky plné rozmixovaného ovoce, jogurtu, v některých případech i medu a rozmixovaného zapečeného musli, to už je celkem nálož. Jsou ale výborné a rozhodně zdravější než milkshake, to se jim musí nechat. Za vyzkoušení rozhodně stojí i ovesné placičky s rozinkami nebo brusinkami (10,-), v podstatě zdravější varianta sušenek, s sebou si můžete koupit i kelímek s ovocem, jogurtem a ovocem a nebo "řecký" jogurt s ořechy a medem. Dobrý nápad je i mrkvový salát s jablky a banánem v malých krabičkách. Jedna pobočka Freshlandu se nachází ve Václavské pasáži na Karlově náměstí, kde se dá i posedět u malých stolků (ač k tomu prostředí pasáže bohužel moc neláká), druhá pobočka je v Karlíně v komplexu River Diamond, ta už je vyloženě take away. Obě pobočky mají po blízkém okolí roznášku zdarma. Bakeland má navíc pobočku v Modřanech a peče krásné dorty na zakázku.

Žádné komentáře:

Okomentovat