čtvrtek 10. září 2015

Vegetariánství a veganství - video

Dlouho slibované video na téma vegetariánství a veganství, které shrnuje základní body, na které by si měl vegan či vegetarián dát pozor, aby jeho strava byla co nejvíce plnohodnotná.


Nestavíme se ani na jednu stranu - nepropagujeme stravu bez jakýchkoliv živočišných produktů, ani těmito lidmi neopovrhujeme a netvrdíme, že maso je nejlepší potravina v jídelníčku. Chceme především upozornit na to, co je potřeba ve stravě vegetariána a vegana hlídat a kdo by si měl přechod na tuto stravu dvakrát rozmyslet, případně alespoň přechodně zařadit některé živočišné potraviny do stravy.

Předchozí články na toto téma:
Vegetariánství a veganství - ano či ne
Vegetariánství a děti

15 komentářů:

 1. Vidím to hodně podobně, jako vy - vlastně vegetariány a vegany podporuju a jsem ráda, že je někdo schopný se tak stravovat celý život. Co ale nemám ráda je veganský radikalismus, se kterým se setkávám dost často - vegany tvrdě odsuzující všechny masožrouty a popírající nutnost nahradit živočišné tuky a bílkoviny jinými potravinami nebo doplňky. Osobně se sice snažím držet nízkosacharidové stravy, ale zároveň to ani nepřehánět s živočišnými produkty :)
  www.starts-right-now.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, děkujeme za milý komentář :)
   Určitě je super, pokud někdo s přechodem na vegetariánství změní svůj životní styl a vyřadí např. hlavně uzeniny a tučné maso, zvládne vše hezky nahradit a třeba zvýší spotřebu luštěnin a celozrnných výrobků. Radikálové jsou špatní snad ve všech oblastech :)
   Co se týče té nízkosacharidové stravy, na té se úplně neshodneme, ale myslím, že by si toto téma taky zasloužilo video, tak třeba příště ;)
   Verča

   Vymazat
 2. Díky za tohle video!
  Když jsem se o veganství zajímala, získala jsem dojem, že s vápníkem není problém, když je ho v rostlinných zdrojích tolik. Veganské stránky se většinou tváří, že s tím není problém.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nemáš zač :)
   Může to být problém a nemusí, záleží, jak si to kdo pohlídá ;) Jinak osteoporóza závisí na spoustě faktorů a jeden z nejdůležitějších je pohyb, takže kdo válí doma šunky, nepomůže si ani kýblem tvarohu denně :-P
   Verča

   Vymazat
 3. Krásné video, působíte sympaticky :D !
  Popravdě jíst vegansky bych nezvládla,masa bych se vzdát dokázala,ale když to není nutné tak o tom ani nepřemýšlím.
  Co mi ale vadí, je když někdo na vegany a vegetariany nadava a odsuzuje je,ja je taky nechapu ,bez např. mléčných výrobků a ryb bych nepřežila :D ,ale je to jejich rozhodnutí .

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkujeme :)
   Jojo, to nadávání mi vadí z obou stran, stějně lidi, kterým stojí za to, se o tom hádat, svůj názor nezmění, ten, kdo to neřeší, z toho musí být akorát otrávený a koho to zajímá, se zeptá sám :))
   V.

   Vymazat
 4. Lide by meli jist vsechno a stridme :) N.

  OdpovědětVymazat
 5. A jaký nazor na Vitariánky neboli RAW FOOD? Myslite že je to dlouhodobě tělu prospěšné at se bude snažit sebevíc to opravdu vyvažovat nebo prostě tam to nejde ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak jestliže je veganství deficitní na určité živiny a musí se doplňovat, v raw stravě jich chybí ještě mnohem víc. Snažím se představit si, co všechno by musel člověk suplementovat a jakou technologií by se to muselo vyrábět, aby to vyhovovalo (a myslím, že to nevyhovuje už z principu, málo kdo asi bude jíst raw, aby se pak cpal práškama). Takže asi takhle, nesetkala jsem se s člověkem, který by jedl raw a jeho strava byla vyvážená.
   Teď mám nový program na propočet jídelníčku a spočítá mi tam úúúplně všechno, připravuji zrovna článek se spočítanými veganskými jídelníčky, tak třeba přidám i jeden raw :)
   Verča

   Vymazat
  2. Paráda :) příklad vegetariánských i veganských jidelníčků ukázkově by se mi hodil :) a to RAW schválně ze zvědavosti by mě zajímal také,nebot si myslím,že to je prostě nerealné;)

   Vymazat
 6. Sám jsem vegan a o stravu se zajímám přes 10 let a můžu říct, že tyto dvě slečny mají velké znalosti, ne jen teoretické, ale ty opravdu platné v realitě a kéž by takové znalosti měli i samotní vegani.
  Nesouhlasím sice s některými body a závěry, které tu padly, ale jinak v té obecné rovině zaznělo hodně důležitého. Snad bych ještě krátce zmínil potřebu doplňovat B12 vitamín a hlídat příjem omega 3 MK. Jinak např. pojem plnohodnotné bílkoviny je už překonaný, kromě možnosti kombinování rostlinných potravin, které navzájem spektrum esenc. aminokyelin doplňují do požadovaného profilu, existují i samostatné rostlinné potraviny s aminoacid skóre 100+, což je samo o sobě již plnohodnotná bílkovina a i bez nutnosti kombinování s něčím dalším poskytují tělu všechny esenciální aminokyseliny v potřebném množství. Ale hlavně co se týká problematiky využitelnosti minerálních látek, tam není co vytknout, krásně a jednoduše vysvětleno.
  Super video

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkujeme za milý komentář,
   samozřejmě, že doplňování některých látek je diskutabilní, stejně jako samotné doporučené dávky. Kombinace AMK jsou určitě velmi důležité a jak píši výš, připravuji teď propočítaný veganský jídelníček se všemi živinami a rozepsanými i jednotlivými aminokyselinami. Jediná AMK, co se mi opravdu přirozenou stravou nepodařilo za žádných okolností nahnat, je lysin. Zkoumala jsem i různé doplňky stravy a i tak to byl celkem problém, ale jak říkám, záleží na každém jedinci, jakou má individuální potřebu a jestli se opravdu každý den snaží vše hlídat nebo jen vyřadí živočišné produkty a jednou za čas, když si přečte nějaký článek, si dá amaranth a makový koláč. :)
   Ještě jednou děkujeme a přejeme, ať se daří vše doplňovat! :)
   Verča

   Vymazat
  2. Lysin - sojové boby, čočka, arašídy?

   Vymazat
 7. Skvělé video holky :) Povedlo se vám dle mého názoru vypíchnout vše podstatné a vše vysvětlit jednoduše a pochopitelně a přitom je znát, že máte spousta znalostí. Navíc se mi líbí, že vše co říkáte je objektivní. Nepřikláníte se k žádnému táboru a zároveň ani jeden neodsuzujete. Je tam spousta užitečných varování, na co si dát pozor a jsou to věci, co si třeba "normální smrtelníci", kterým najednou veganství nebo vegetariánství připadá jako dobrý nápad neuvědomují.
  Bavíte mě. Jen tak dál :)

  OdpovědětVymazat