Domácí proteinové tyčinky

Složení proteinových tyčinek se sice v poslední době lepší a dokonce jsem našla i pár konkrétních produktů, které ráda doporučím, domácí příprava je však stále výrazně levnější a stačí 3 ingredience.

Z kupovaných tyčinek doporučuji třeba tu od Aktinu, kterou najdete v našem seznamu ZDE. Ta obsahuje dost bílkovin, slazená je čekankou, takže má hodně nízký obsah sacharidů a může se hodit třeba do hubnoucího jídelníčku jako nouzová svačina. Ale pozor, na svačinu před nebo po tréninku jsou potřeba i sacharidy, takže v tomto případě to není úplně nejlepší možnost a víc se hodí ta domácí.

Are dates good for you? Benefits and nutrition

Datle jsou z cca 70 % zdrojem glukózy, což je snadno stravitelný cukr a skvěle se hodí na obnovu svalového glykogenu, který vyčerpáte při cvičení. Protein z prášku zase obsahuje bílkoviny v ideálně stravitelné formě, kterou zvládne i ne tak dobře prokrvený trávící trakt po cvičení. Tyčinky se však hodí nejen po cvičení, ale i před ním – neobsahují nic, co by zatížilo trávící trakt, a tak si je (třeba v menší porci, půl tyčinky bude stačit) můžete dát celkem brzy před tím, než se vrhnete na cvičení. Mám vyzkoušeno, že ani 5 minut před jógou mě v žaludku při cvičení netlačily.

Na 2 tyčinky o 80 g potřebujete:

  • 30 g protein (já použila slaný karamel od Aktinu)
  • 100 g datlová pasta (koupíte ve zdravé výživě)
  • 30 g ořechové máslo (tady jsem použila kešu, když jsem je dělala znovu, tak arašídové a ta chuť pak připomínala Snickers)
  • malé množství vody na doladění konzistence

Datlovou pastu nakrájejte na menší kousky, aby se vám směs lépe míchala. Přisypte protein a přidejte ořechové máslo. Lžící promíchejte a prohněťte rukama, aby se vše spojilo. Pokud bude směs příliš hutná, přidejte kapku vody, ale buďte opatrní, nebo se z toho stane lepidlo a tyčinku neuplácáte. Vyválejte váleček a vytvarujte tyčinku. Hotová vydrží nějakou dobu, jen je lepší ji dát do plastové krabičky, aby neoschla.

Tip pro lenochy: Pokud si jako já nejste schopni udělat tyčinky do zásoby, ale pak přijdete ze cvičení hladoví a chcete si dát něco, co vám pomůže obnovit svalový glykogen i doplnit bílkovinu v dobře stravitelné formě, můžete postupovat stejně, jen přidejte víc vody, abyste vše promíchali snadněji a lepivou směs jezte po lžičkách. Stačí to, ale nedá se pak moc skladovat 🙂

Hodnoty na 1 tyčinku (80 g):

  • 1180 kJ
  • 15 g bílkovin
  • 38 g sacharidů
  • 8 g tuku
  • 0,5 g vlákniny