Stává se vám, že za sebou máte náročný den v práci či ve škole, přijdete domu a sníte, na co přijdete? Možná zažíváte něco, čemu se někdy říká emoční jedení.
Nejde o odborný termín, ale můžete si pod ním představit způsob vyrovnávání se s nepříjemnými emocemi za pomoci jídla. To totiž poskytne chvilkovou úlevu a pocit štěstí, který přebije negativní pocity, jichž se chceme zbavit. Děje se tak díky hormonu dopaminu. Ten se vyplavuje při konzumaci oblíbených a příjemných potravin, ať už jde o něco sladkého, slaného nebo tučného, což jsou potraviny které aktivují v našem mozku centrum odměn.
Kde se tento návyk vzal?
Tento zvyk bývá často upevňován již v dětství. Jen si vzpomeňte, jak vám rodiče nabízeli sladkosti jako útěchu při pláči nebo jste dostali bonbon za zvládnutou návštěvu u lékaře. Jedná se však pouze o dočasné odstavení problému na druhou kolej a dlouhodobě našemu zdraví spíše neprospívá.
Kdy už je to problém?
Občasná konzumace oblíbených potravin pro potěšení je zcela v pořádku. Pokud se však tento zvyk opakuje často a nejste schopni se stresem bojovat jiným způsobem, bylo by vhodné zpozornět.
Jak mohu situaci zlepšit?
Prvním krokem k rozklíčování je dostatečný jídelníček a pravidelná strava. Pokud budete stravu odbývat a kvůli tomu bojovat např. s chutí na sladké, celá situace bude obtížně řešitelná. Naopak když se dobře najíte, spíše rozlišíte, zda bažíte po sladkém jen ze zvyku nebo ho využíváte jako záplatu na nějaké trápení.
Dalším velmi účinným řešením je tzv. vědomé jedení. Zkuste věnovat co nejvíce pozornosti procesu konzumace jídla. Jíte, protože máte hlad, nebo je za tím jiný důvod (nuda, stres)? Jakou má potravina texturu, jak chutná? Vnímejte také, kdy jste již dostatečně syti. Celý tento proces vám může pomoci jedení zpomalit, a vy si tak včas uvědomíte, zda náhodou nejíte jen proto, že chcete zahnat intenzivní myšlenky či emoce.
Co ještě může pomoci?
Řešení není jen o úpravě jídelníčku. Velkou součástí jsou i opatření související s relaxací a jinými způsoby vypořádávání se se stresem. Zamyslete se, co vám dělá radost a co právě potřebujete. Cítíte se osaměle? Zavolejte rodině nebo blízkým. Jste smutní? Máte někoho, kdo by vás mohl obejmout nebo si pustíte oblíbený film? Libovolná pravidelná pohybová aktivita a dechová cvičení jsou také skvělým způsobem, jak snížit míru stresu.
Samozřejmě je také dobré vědět, jaké situace u vás tuto reakci vyvolávají a buď se jim vyhýbat, nebo se s nimi naučit pracovat právě zde uvedenými způsoby. Neměli bychom se těmto emocím také zcela vyhýbat, jelikož jsou běžnou součástí našeho života, proto se nebojte na tomto tématu spolupracovat i s terapeutem nebo psychologem. Také v naší poradně nabízíme psychologické poradenství se zkušenou terapeutkou – objednat se můžete ZDE.
A na závěr – nezapomeňte, že stejně tak, jak dlouho trvalo si tento návyk vytvořit, může nějakou dobu trvat, než zcela vymizí. Nebuďte proto na sebe přehnaně přísní.
Autorkou článku je Bc. Michala Vobořilová, nutriční terapeutka poradny Ne hladu v Praze
Tématu výživy a psychiky s prodloužením o emočním jedení na HeroHero najdete také mezi našimi podcasty O výživě ZDE.