Endometrióza je velmi komplexní zánětlivé onemocnění, které může mít negativní dopad na celkovou kvalitu života. Odhadem postihuje přibližně 2–10 % žen.
Základní pojmy:
Endometrium = děložní sliznice |
Endometrióza = onemocnění, kdy je přítomna tkáň velmi podobná té endometriální (tedy nejde přímo o děložní sliznici) mimo dělohu (např. na vaječnících, ve stěně dělohy) a má několik typů |
Estrogeny = ženské pohlavní hormony, které jsou tvořeny zrajícími vajíčky ve vaječnících; stimulují růst děložní sliznice |
Progesteron = ženský hormon, který je tvořen po ovulaci, a jehož úkolem je připravit děložní sliznici na případné těhotenství |
Příznaky
Onemocnění může být buď bezpříznakové, nebo se lidé mohou potýkat s mnoha, většinou nespecifickými, příznaky. Může to být bolestivá menstruace, bolesti v oblasti malé pánve, při pohlavním styku nebo při vyprazdňování, únava atd. Ložiska se však mohou vyskytovat i např. v břišní dutině či hrudníku, a proto může být bolest pociťována i v dalších oblastech těla. Většinou se tato bolest objevuje v závislosti na cyklu – tedy týden před menstruací nebo v jejím začátku a poté zase odezní.
Dalším významným projevem může být v některých případech i problém s početím.
Diagnóza
Diagnostika tohoto onemocnění je často komplikovaná a může být bohužel zdlouhavá. Zahrnuje:
- Anamnézu
- Gynekologické vyšetření
- Specializovaná vyšetření – např. magnetická rezonance či laparoskopie. Nicméně vzhledem k pokroku ve zobrazovacích metodách Evropská společnost pro lidskou reprodukci a embryologii (ESHRE) prohlásila, že laparoskopie nemusí být metodou první volby.
Podle ESHRE by také k diagnostice neměly být využívány tzv. biomarkery z krve či děložní sliznice, protože samy o sobě nejsou průkazné.
Podstoupí-li však člověk jedno vyšetření, jehož výsledek je negativní, nemusí to značit nepřítomnost onemocnění. Nebojte se tedy požádat o další vyšetření, a to zejména v případě přetrvávání symptomů.
Léčba
Účinná léčba bohužel zatím neexistuje a cílem je především zmírnění symptomů a zlepšení kvality života. Využívají se léky tišící bolest, hormonální léčba či chirurgické zákroky. Protože každá metoda má svá pro a proti a průběh endometriózy je velmi individuální, důležité je zvolit postup léčby přímo na míru. Odborník by měl vzít v potaz závažnost symptomů, účinnost dané metody, typ endometriózy a také to, zda člověk plánuje těhotenství.
Endometrióza a plodnost
Ač může být problém s početím jedním z projevů endometriózy, není úspěšné těhotenství vyloučené. Zvážit lze např. hormonální léčbu či metody asistované reprodukce. Možné jsou i chirurgické zákroky, avšak u osob s cystami na vaječnících existuje riziko poškození vaječníku. Veškeré možnosti léčby je nutné probrat s odborníkem nejlépe ve specializovaných centrech k léčbě endometriózy.
Těhotenství jako takové by pak nemělo být o nic rizikovější než u zdravých žen.
Existuje prevence?
Protože přesný původ endometriózy stále není známý, neexistuje zatím ani konkrétní forma prevence. Pozitivní vliv může mít dodržování zásad zdravého životního stylu – dbát na pohybovou aktivitu, omezit alkohol a dbát na dostatečnou výživu. Je také doporučeno vynechat obrácené pozice např. v józe či gymnastice (svíčka, stoj na hlavě, stojka) v průběhu menstruace, aby nedocházelo ke zpětnému toku menstruační krve.
Endometrióza a výživa
I v této oblasti je zapotřebí dalších výzkumů, a zatím proto neexistují ucelená výživová doporučení. Nicméně výživa se zatím jeví jako významný pomocník, který může minimálně pomoci zmírnit symptomy.
Obecně se na ni můžeme dívat ze dvou úhlů:
- Jde o zánětlivé onemocnění – vhodné je volit potraviny, které působí protizánětlivě (omega-3 mastné kyseliny, antioxidanty, ovoce a zelenina…).
- Významnou roli hraje i hladina estrogenů – vhodné je volit potraviny, které je pomáhají udržet v rovnováze (např. vláknina).
Dbejte na běžné zásady zdravé stravy a nezapomínejte na dostatečný příjem všech makroživin.
Pokud řešíme při endometrióze zažívací potíže, má výživa také významnou roli v mírnění těchto obtíží a na základě individuálního zhodnocení lze zvolit např. bezlaktózovou stravu či FODMAP eliminační dietu. Ta slouží pro zjištění příčin potíží a je důležité ji dodržovat pod dohledem nutričního terapeuta, abyste předešli nutričním deficitům. Hlavním smyslem těchto doporučení je zmírnit zažívací potíže, pokud jsou přítomny, nejde tedy o způsob léčby.
Lepek jako takový by neměl zhoršovat trávení u člověka bez celiakie nebo alergie na lepek, avšak často se vyskytuje v potravinách, které mohou obsahovat další hůře stravitelné složky, které spadají právě do skupiny FODMAP. Více se o těchto dietách můžete dozvědět v našem webináři Endometrióza a adenomyóza: pohled fyzioterapeutky a nutriční terapeutky.
Sacharidy
- Preferujte zejména celozrnné varianty výrobků – vláknina může pomoci snížit hladinu estrogenu, který má vliv na růst děložní sliznice.
- Můžete narazit na doporučení bezlepkové diety nebo diety s nízkým obsahem FODMAP. Vyřazováním celých skupin potravin byste se mohli ochudit o některé cenné živiny. Vyřazené potraviny je důležité adekvátně nahradit, s čímž Vám pomůže právě nutriční terapeut. U bezlepkové diety je častý nižší příjem vlákniny, vitaminů skupiny B či některých minerálních látek (selen, zinek, železo), a je tedy důležité zařadit jiné zdroje těchto živin, a to nejen pro protizánětlivý vliv vlákniny a její vliv na hladinu estrogenů.
Tuky
- Preferujte tuky nenasycené – tedy rostlinné (s výjimkou palmového a kokosového) – a obecně to s konzumací příliš tučných potravin nepřehánějte, protože nadměrné množství tuků může působit zánětlivě a zvyšovat oxidační stres.
- Zaměřte se na konzumaci omega-3 mastných kyselin (MK), a to zejména DHA a EPA – některé studie naznačují, že u žen s vyšší hladinou těchto MK existuje nižší riziko rozvoje endometriózy. V některých případech pak pomohly zmírnit bolesti při probíhajícím onemocnění. Stále je v tomto odvětví třeba více výzkumů, nicméně vzhledem k prokázaným protizánětlivým vlastnostem a kvůli tomu, že si je tělo nedokáže vytvořit samo, je vhodné dbát na jejich příjem ze stravy (ryby, mleté lněné semínko, lněný olej…) či doplňků stravy. Můžete využít 10% slevu na výrobky NORSAN s kódem NEHLADU10, které mají vysoký obsah DHA a EPA v denní dávce.
Bílkoviny
- Preferujte libové maso a ryby, které jsou navíc zdrojem vitaminu D a omega-3 MK. Červené maso a uzeniny nekonzumujte denně.
- Mléko a mléčné výrobky jsou skvělým zdrojem vápníku, vitaminu D, hořčíku atd., které mohou působit protizánětlivě nebo zmírnit příznaky endometriózy. U endometriózy se však může objevit zhoršené trávení laktózy (mléčného cukru), v případě trávicích potíží může pomoci zařadit mléčné výrobky bez laktózy, případně se zaměřit spíše na konzumaci sýrů než tekutých mléčných výrobků.
- Sója obsahuje tzv. fytoestrogeny, které se v těle mohou chovat podobně jako estrogeny tělu vlastní, nicméně jejich negativní vliv potvrzen nebyl. Neexistuje proto evidence, že by bylo nutné sóju z jídelníčku vyřazovat.
A co mikroživiny a další látky?
Dobré je myslet zejména na příjem antioxidantů, které působí protizánětlivě. Vyskytují se přirozeně ve stravě, např. v panenských rostlinných olejích, semínkách nebo rybách, dále ve slupkách hroznového vína, v některých druzích zeleniny a v dalších potravinách, lze je také užívat jako suplementy. Antioxidanty ve formě doplňků stravy mohou pomoci zmírnit bolesti v oblasti pánve – např. kombinace vitaminu E a C. Dále sem patří např. zinek. Dále se podobný mechanismus zkoumá u kurkuminu.
Vitamin D má mimo jiné důležitou funkci pro správnou funkci imunitního systému. Zdá se, že i on může být jistým protektivním faktorem před vznikem endometriózy. Hořčík může pomoci uvolnit svalstvo a tím zmírnit bolest.
Co si z toho odnést?
Endometrióza je závažným onemocněním, které může velmi snížit kvalitu života, ale o němž se toho zatím bohužel neví dost. Příznaky jsou poměrně nespecifické a diagnostika zpravidla trvá velmi dlouho. Léčba má za cíl hlavně zmírnit příznaky a ulevit od bolesti. I v oblasti výživy jsou stále obrovské mezery, a proto zatím neexistují ucelená doporučení a je potřeba hledat to, co pomůže individuálně Vám, a to ideálně za pomoci nutričního terapeuta – také v naší poradně se tomuto tématu věnujeme. Obecně se ale zdá, že pozitivní vliv má pestrá a vyvážená strava s důrazem na příjem antioxidantů a protizánětlivých látek.
Průběh onemocnění je u každého jiný, proto je nutný i individuální přístup a myslet na to, že co fungovalo někomu, nemusí fungovat jinému. Vždy se nezapomeňte poradit s odborníky ve specializovaných centrech a v oblasti výživy s nutričními terapeuty.
Vědecké studie na toto téma najdete také na našem Herohero, a to s krátkým shrnutím.
Autorka článku je Bc. Eliška Jemelková, nutriční terapeutka Ne hladu v Ostravě