Jak hodnotím 3 roky studia nutriční terapie

Začíná nový školní rok a spoustu z vás letos čeká volba, kam jít na vysokou školu. Proto mě napadlo trochu přiblížit, jaké je studium nutriční terapie na 1. lékařské fakultě UK, co vás může překvapit a na co se připravit.

Začnu asi tím, že nutriční terapie, podobně jako ostatní specializace ve zdravotnictví (fyzioterapie, adiktologie, ergoterapie…), je poměrně úzce zaměřený obor. To znamená, že pokud ho vystudujete, máte celkem jasno, čím se můžete živit. To je asi největší rozdíl od masových oborů, kterých je určitě spousta a které snad nemusím jmenovat. Pokud se po získání titulu rozhodnete zůstat v oboru, můžete se věnovat např. stravování v nemocnici (v kuchyni, na oddělení nebo v ambulanci), školnímu stravování, výživovému poradenství, poradenství pro specifické skupiny lidí, jako jsou celiaci, diabetici nebo třeba sportovci. Můžete si otevřít vlastní ordinaci, která bude fungovat jako zdravotnické zařízení, věnovat se můžete výzkumu, uplatnění najdete i ve firmách, které vyrábějí různé potravní doplňky nebo klasické potraviny – i na složení sypaného müsli by měl dohlédnout odborník. 🙂


Ještě v krátkosti zmíním, jak jsem se k nutriční terapii dostala já. Na střední jsem byla na ročním pobytu na jihu USA, a i když jsem výživě vůbec nerozuměla, zděsila jsem se, jaké mají místní lidé návyky a jak vypadají. Spolužáci pomalu neprošli dveřmi, sportovní aktivita žádná, chodníky neexistovaly, takže od 16 bez auta ani ránu (do té doby ani ránu bez rodiče s autem), jediná zábava bylo chození do kina, do fastfoodu a do Starbucksu. Hlávka salátu byla běžně dražší než burger v Mekáči, no vždyť to určitě znáte. Výsledkem bylo, že i když člověk nechtěl, musel se místnímu životnímu stylu trochu přizpůsobit, takže jsem přibrala asi 8 kilo. Nebylo to nic hrozného, byla jsem předtím hodně hubená, ale přeci jen jsem se trochu lekla a začala se zajímat o výživu, zdroj: internet. No a po roce jsem byla přijatá na lékařskou fakultu a těšila se, jak ze mě bude skvělý odborník na redukční dietu. Jen jsem trochu zapomněla, že jde pořád o zdravotnický obor…

První ročník je plný „kmenových“ předmětů, které jsou společné pro většinu oborů. Nejtěžší je anatomie, protože každých 14 dní píšete test z latinských pojmenování nejrůznějších zákoutí lidského těla, a je toho opravdu hodně – jestli kolem sebe máte nějakého medika, tak vám o tom určitě poví, naše anatomie se moc nelišila od té jejich. Kromě různých genetik, prvních pomocí, latin, angličtin a biochemií jsme měli také pár užitečných oborových předmětů, jako je praxe v dietním vaření, stáž v potravinářských technologiích (oba předměty učila nutriční terapeutka formou přednášek a asi třikrát jsme si něco uvařili) a chemie potravin. V prváku se člověk dozví hlavně to, jak je to s nejčastějšími mýty o potravinách, jak si stojí kokosový a řepkový olej, co mléko a pšenice. Nejvíce jsem se naučila tázáním přednášejících a čtením doporučených knížek, které se věnovaly výživě. Ale také přišlo jedno velké rozčarování, a to když jsem byla poprvé na praxi v nemocnici. Nevím, co jsem si představovala, ale určitě ne směnu od 5 od rána, kancelář vedle kuchyně a jako náplň práce vážení veky pro diabetiky a dohlížení na kuchaře, jestli osolili polévku a nespálili maso. Později jsem se do provozu nemocniční kuchyně dostala ještě jednou, a to hlavně minulou zimu, kdy jsem se takto nechala zaměstnat, abych získala praxi v oboru a nějak zaplnila životopis. Vzali mě i jako studentku, což bylo skvělé, ale musím říct, že tu práci bych nemohla dělat na plný úvazek, protože bych se asi ustresovala a nevyspalá Verča taky neni nic moc. Na druhou stranu už mi to nevadilo tolik jako v tom prváku, kdy jsem měla pocit, že jsem přišla o všechny iluze skvělé poradkyně.

(co člověk nenajde v počítači… :D)

V druhém ročníku jsem se dozvěděla asi nejvíce užitečných informací. Předmětů společných pro více oborů bylo pořád dost, ale mnohem víc mě bavily a daly mi opravdu hodně. Na mysli mám třeba patologii a patofyziologii, kde se naučíte, jak tělo vypadá a (ne)funguje, když se něco pokazí. Nejvíce času jsem strávila u poruch krevního oběhu, trávení a dýchacího systému. Možná to takhle nezní jako něco, co úzce souvisí s výživou, ale ono to tak je. (Nejen) s obezitou a podváhou se pojí spoustu přidružených onemocnění a je nutné je znát a vědět, co se při nich děje, aby se tomu přizpůsobil jídelníček. A ruku na srdce, kolik lidí, kteří potřebují pomoc nutričního terapeuta, je zdravých? I do soukromé ordinace jistě čas od času zavítá někdo, kdo není úplně fit a je škoda ho odmítnout s tím, že jeho nemoci nerozumíte. Nebo mu v horším případě poradit špatně a nezohlednit třeba fakt, že kvůli užívaným lékům nemůže jíst příliš zeleniny a kvůli problémům s ledvinami by neměl mít moc masa a vypít denně tři litry tekutin asi taky nebude úplně ideální. Tak jsem pochopila jeden z hlavních rozdílů mezi nutričním terapeutem a výživovým poradcem. Bohužel mám i jeden negativní zážitek z praxe, a to když jsem se dostala do ordinace nutriční terapeutky, která sice měla potřebné znalosti, ale i tak dávala lidem ošizené jídelníčky z šuplíku a ti odcházeli všichni se stejnou dietkou, kterou buď nevydrželi, nebo je čekal typický jojo efekt. Rychlé zhubnutí je však kolikrát přesvědčilo o tom, že paní ví, co dělá, a že nevydržení režimu a nabrání hmotnosti je přece osobní selhání. To mě trochu mrzelo, ale i motivovalo k tomu, že chci jednou svou práci dělat pořádně a lépe. Někdy během druháku vznikly naše stránky.

Takhle vypadá třeba praxe v lázních. Vlastně je to dost vystihující, protože člověk tam jede na 14 dní, docházku má povinnou denně tak na hodinu a náplň práce je pozorování hostů u snídaně. Případně jen snídaně. Vlastně to není špatné, ale nikdo neví, co s vámi a proč tam jste.

Třetí ročník už byl trochu volnější, co se týče docházky i náročnosti předmětů. Nejvíc se mi líbily předměty poruchy příjmu potravy a sportovní výživa a skoro mi bylo líto, že nebyly náročnější.V prvním semestru se člověk opravdu nemusel moc učit, takže ani nevadilo, že jsem si na tři týdny odjela do Jižní Ameriky, haha. Co mě mrzelo, bylo, že spoustu profesorů své přednášky, které by mohly být velmi zajímavé, odbylo a nebo na ně pro jistotu vůbec nedorazilo. Někde se zase docházka sice hlídala, ale tradovalo se, že zkoušku udělá opravdu každý, a člověk pak neměl moc motivaci se něco učit. Nejdůležitější však bylo napsat bakalářku, což mi taky zabralo ohromné množství času, protože jsem se pustila do hodnocení školních jídelen vzhledem k zásadám zdravého stravování. Téma to bylo moc zajímavé a pro mě přínosné, protože mě štvalo, jak média kritizují jídelny a přitom vůbec netuší, jak fungují. Horší bylo, že jsem si sama vymyslela, že budu počítat hodnoty jejich jídelníčků, a to u 16 jídelen na 20 dnů, většinou s výběrem z více jídel. Pro představu, asi dva měsíce v kuse jsem jen seděla u počítače a zadávala potraviny do tabulek. Ale vše dopadlo dobře a já si našla dokonce měsíc volna na to, abych se naučila chemii na přijímačky na VŠCHT. Státnice ani nestojí za řeč, je to jen jedna zkouška z Dietologie, měla jsem na to týden, dva dny z toho jsem rozdýchávala předchozí nával zkoušek a den předtím jsem zvracela. Kdo nepropadl nervům u zkoušky, měl vyhráno.

S tátou u promoce, to byl zrovna teplotní rekord, takže ze mě pěkně lilo 😀

Pro náš ročník se v Praze historicky poprvé otevřel magisterský program nutriční specialista, kam se část ročníku rozhodla přihlásit. Já si už v polovině posledního roku hrála s myšlenkou jít na VŠCHT, ale pořád jsem se bála matematiky. Nakonec jsem zjistila, že když přeskočím bakaláře, doučím se chemii a vezmou mě rovnou na magistra, tak se pověstné zlomatice vyhnu, hahaha. Takže bylo jasno a jen doufám, že mi to nebude moc chybět a nevyhodí mě u první zkoušky. Prezenčně jsem k nám na fakultu nechtěla jít z důvodu, který jsem už trochu načala v předchozím odstavci. Někteří profesoři jsou příliš vytížení, jiní moc neví, co by nám říkali, další mají tak nabitý program, že naši přednášku nestihnou. Prostě jsem usoudila, že by mi magistr u nás nedal tolik, kolik bych chtěla a radši budu věnovat čas něčemu novému, tedy chemii. Nakonec mi to stejně nedalo a přihlásila jsem se tam dálkově, takže bude veselo.

A co se týče uplatnění? Zatím jsem nehledala nic na plný úvazek, takže to třeba taky bude jiné, ale doporučuji si najít aspoň brigádu co nejblíže oboru a pečlivě si vybírat praxe, aby se člověk podíval na místa, kde by třeba časem chtěl pracovat. Jak už jsem zmínila, před rokem jsem si našla brigádu jako výpomoc v provozu nemocniční kuchyně, kde musí být nutriční terapeut, aby dohlédl na správnost a kvalitu vydávaných jídel. Je to hodně stresu, ale pro někoho, komu nedělá problém sem tam sprdnout o 30 let staršího kuchaře, to asi bude normální práce. Mně dokonce nabídli, že po dokončení bakaláře můžu nastoupit na plný úvazek, ale studium mi je přeci jen pořád milejší… Taky jsme společně s Andy pomáhaly u vzniku projektu, jehož výsledkem mělo být zdravé a vyvážené bistro. Zakladatelky hledaly přímo studentky nutriční terapie, aby jim pomohly správně sestavit jídelníček a propočítat hodnoty jídel. A má poslední zkušenost je zatím nejčerstvější, protože se mi podařilo dostat místo v Institutu sportovního lékařství, kde budu mít od září každý pátek svou ordinaci. Zatím to vypadá jako práce snů, protože den v týdnu se ještě pořád dá zkombinovat se školou (dvěma školami :D) a tím, že budu mít cca 2-3 pacienty týdně, se jim mohu pořádně věnovat. Navíc sportovní výživa je hodně zajímavá a aspoň budu mít důvod se pořádně naučit všechny ty proteiny, když se sama jíst nechci.

Takže za sebe hodnotím i uplatnění pozitivně, ale chce to snahu. Nutričních terapeutů každým rokem přibývá a všímám si, že na obor chodí čím dál tím více lidí, které to opravdu zajímá. Což je super, protože kromě větší konkurence to znamená hlavně to, že třeba jednou vystřídají výživové poradce skuteční odborníci. 🙂 Já se naučila především nebát se jídla, dát si i něco zdánlivě nezdravého s vědomím, že se nic neděje a mnohem lepší je sníst v noci na párty burger, než si nedat nic a 6 hodin hladovět. Je mi jasné, že pro spoustu poradců je jednodušší lidem napsat jídelníček ostrouhaný o veškeré požitky z jídla s tím, že nejspíš něco zhubnou, než se snažit jim příjem držet co nejvyšší, který ještě můžou mít k dosažení svých cílů a postupovat po malých krůčcích. Ráda bych se však vydala tím druhým směrem, protože se s ním mnohem více ztotožňuji a věřím mu.

Mimo jiné se poslední dobou vyvíjí i školní stravování, od letošního roku musí mít jídelna dohled nutričního terapeuta, pokud chce pro některé děti vařit např. bezlepkově. Myslím, že to bude zajímavá práce, protože to je určitě méně stresu než práce v nemocnici a co jsem slyšela, i ohodnocení je výrazně lepší.

Školní stravování čelí kritice ze strany novinářů. Já zkoumala složení jídelníčku a není to vůbec špatné, vybrala jsem pro ukázku třeba graf složení tuků, 100 % je nejvyšší přípustné množství. Je vidět, že většina jídelen ho dodržela a nejvyšší je spotřeba rostlinných tuků. Pracovat by se tak mělo hlavně s technickým a personálním vybavením jídelen, čemuž může pomoct třeba i nutriční terapeut.

Co se týče té nemocnice, dovedu si představit pracovat na oddělení nebo v ambulanci. To vypadá tak, že nutriční terapeut chodí za pacienty, kteří mají nějaké specifické požadavky a vymýšlí s nimi individuální jídelníček. V některých nemocnicích, třeba v Motole, dokonce obchází všechny pacienty a ptá se jich, zda jsou s jídlem spokojeni a zda by si přáli nějaké úpravy. Samozřejmě nejde splnit každé přání, ale myslím, že to je dobrá cesta. Spoustu nemocnic má také svou nutriční ambulanci, kam docházejí různí pacienti, ať už děti, obézní nebo diabetici, většinou na doporučení lékaře.

Nakonec je to pořádně dlouhý článek, ale chtěla jsem to sepsat hezky pohromadě, tak se klidně ještě ještě ptejte, co by vás zajímalo. 😉

85 comments

 1. Jéé, můžu se k tobě předem objednat? 😀 :)) A gratuluju k titulu, mě to čeká zítra (snad) 🙂

 2. Ahoj, chci Ti moc poděkovat za skvělý článek a cenné informace. 🙂

  Chtěla bych se zeptat, jak je to na tomto oboru s přijímačkami. V nějakých diskuzích z doby, kdy jsi je skládala ty, jsem se dočetla, že šlo o testy z biologie, chemie a myslím i fyziky. Letos se ale podle oficiálních informací na stránkách školy psala jen biologie. Mám správné informace? Jde mi o to, že bych se chtěla začít připravovat už teď, jelikož jinou školu vybranou nemám a tak do této vkládám velké naděje a chci být připravená co nejlépe…no a zkrátka nevím, co všechno se mám učit. 🙂

  Markéta

 3. Ahoj, jsem rada, ze pomohl 🙂
  Ja delala prijmacky ze tri predmetu, stacilo si koupit modelovky a poradne se je naucit. Jak je to letos, nevim, ale verila bych informacim z internetu 😉 fakt doporucuju koupit si ty modelovky, tam i zjistis, z jakych je to okruhu – pokud se neco menilo a nebudou je prodavat, tak jedny mam doma 😉
  Ja se ucila asi 14 dni od rana do vecera a stacilo to, ale pokud se chces pripravovat uz ted, nic tim nezkazis 🙂
  V.

 4. Díky moc 🙂

 5. Ahoj, omlouvám se, že reaguji, ale já letos dělala přijímačky na nutriční terapii, sice tedy v kombi formě a dostala jsem se…ano, přijímačky se letos dělaly pouze z biologie, ale řekla bych, že více jak půlka otázek v testu nebyla z modelovek, nebo byly otázky úplně jinak položené, změněné…jen cca 10 otázek bylo prakticky totožných…Já se učila biologii cca 3 měsíce předem s tím, že jsem se učila jak z učebnic, tak z modelovek ( znala jsem je snad zpaměti ) a po přijímačkách jsem se rozbrečela, protože jsem z toho měla velmi špatný pocit… Takže doporučuji modelovky, ale neučit se jen z nich 🙂

 6. Ahoj Veru, můžu se zeptat, jestli nevíš, jestli já jako budoucí student NT v kombinované formě můžu chodit i na přednášky pro prezenční formu? Pracuji na krátký/dlouhý týden, takže mám v krátkém týdnu poměrně dost volného času a ráda bych chodila na přednášky třeba anatomie a těch těžších odbornějších předmětů…nevíš jestli je to možné, že bych prostě přišla na přednášku? Popř. pokud to lze, jak se to řeší, když se třeba bude psát test z anatomie? Zatím nevím, jak to bude přesně fungovat v kombi formě, ale předpokládám, že tolik testů nebude…Ještě se chci zeptat, zda-li jsou přednášky povinné? Omlouvám se za nejspíš hloupé otázky, ale nechtěla jsem svůj dotaz rovnou směřovat na studijní oddělění, jen proto, že nevím, jak to chodí na VŠ 🙂 Děkuji za odpověd. Lucie

 7. Ahojky Verčo, kde se prosím tě dozvím seznam učebnic, které jsou dobré ke studiu? Jelikož jsem již starší, budu studovat NT v dálkové formě ( tudíž pro mě byly Dobronice pasé – tam se údajně řeší učebnice potřebné ke studiu ). Kupovala jsi všechny učebnice, nebo se ti některé zdály zbytečné? Odkud jsi se ty převážně učila? Také bych se tě ráda zeptala na tvůj objektivní názor co se týče studia NT v kombinované formě – je to vhodné pro lidi, kteří se tímto oborem neživí, tudíž se s ním setkají poprvé? Ano, je to můj případ, jsem žena od rodiny, proto jsem nemohla na prezenční, musím pracovat, ale má současná práce mě ubíjí…Pro studium výživy mám velké nadšení ( již několik let ) a chci se tomu věnovat co nejvíce… ( sama pravidelně cvičím a zajímám se o výživu již ted )..přesto mám pochybnosti, jestli mi to dá to, co potřebuji, i když jsem připravena do toho jít na maximum..Také by mě proto zajímalo, zda-li studenti v kombi formě mohou chodit na přednášky pro studenty prezenčního studia, jak se ptala slečna Lucie nade mnou? Ještě bych se ráda zeptala, jak je to s povinně volitelnými předměty? kolik si jich cca na rok mám dát a jestli jsou nějaké, které bys doporučila? Děkuji moc za odpovědi. Pravidelná čtenářka Marie.

 8. Ahoj, určitě můžeš, normálně si najdi jejich rozvrh v sisu a přijď tam, na anatomii na cvika se buď domluv se Szabem po mailu nebo choď na přednášky ve středu (?). V kombi nejsou testy žádné, takže bys je ani nepsala…
  A přednášky pro kombi povinné jsou, pro prezenční ne všechny. 🙂
  V.

 9. Ahoj, taky jsem měla podobné nadšení do nákupu učebnic na začátku roku, dokonce jsem psala vyšším ročníkům, jestli něco neprodají a pak jsem to nějak nechala plavat a nekoupila jsem si jedinou povinnou knížku za celé tři roky 😀 Všechno je v knihovně a většinou se o dá sehnat, maximálně si to člověk musí rezervovat a do týdne až 14 dnů to tam mají.
  Jinak doporučená literatura je v sylabu každého předmětu, ale často není ani potřeba a stačí se učit z prezentací, co pošlou přednášející.
  Já si pak kupovala jen knížky, které mě zaujaly a přišlo mi užitečné je mít doma a moct se do nich podívat, tak třeba mám Referenční hodnoty pro příjem živin, Chemii potravin 1 a 2 od Velíška, tenkou knihu Zdravá výživa a prevence civilizačních onemocnění ve schématech (ta tak nutná není, je to prostě přehled v tabulkách, ale kryje se to s obsáhlejšími referenčními hodnotami) a předpacený mám časopis Výživa a potraviny.
  A můj názor na kombi… Takhle, dost mě štvalo, že měli výrazně lehčí některé zkoušky, stalo se mi i, že se profesor zeptal, jestli jsem z denního nebo z kombi, a když jsem byla z denního, tak se ještě ptal, zatímco kombi už napsal známku. Případně jsem jednou slyšela se ženskou z kombi na těžké zkoušce vymlouvat na hory doly a že musí pracovat a starat se o rodinu a zkoušející ji pak nechala jen naučit se tu otázku, co si vytáhla, na příště. Ale to je samozřejmě o osobním přístupu každého, jen to kombi asi víc svádí k tomu, aby se na to člověk pořádně nepodíval.
  Nadšení do výživy je samozřejmě skvělé, na druhou stranu jsem k tomu trochu skeptická, protože když si vzpomenu na sebe, jak jsem byla nadšená do výživy a byla jsem třeba přesvědčená o tom, že margarín je jed, jíst spoustu bílkovin je super a naopak ovoce je odpoledne zakázané… Tak se prostě hodně ptej, co tě zajímá a ti přednášející ti to vysvětlí, doporučuju se pořádně naučit fyziologii a patofyziologii, třeba zajít na nějaké přednášky a snad to bude ok 🙂
  Abych zase řekla pravdu, u státnic mě dálkařky docela mile překvapily 😉
  Povinně volitelné jsme neměly, jen volitelné a to doporučuju spotovní výživu s Vilikusem nebo obezitologii s Matoulkem.
  V.

 10. Aha, tak to se muselo měnit, díky za upozornění 😉
  Já teda samozřejmě taky přečetla pár učebnic a pak až šla na modelovky, ale já se rozhodla docela pozdě, že si podám přihlášku, a pak jsem se učila hlavně na maturitu, kterou jsem měla z úplně jiných předmětů, takže třeba fyziku už jsem moc nestíhala a musela se spolehnout na modelovky. Tak je aspoň fajn, že to zúžili jen na biologii, protože pak mi přijde reálnější se to fakt naučit 😀
  A gratuluju k přijetí 😉
  V.

 11. Veru, děkuji moc za odpověd, můžu se ještě zeptat, které přednášky z denního studia bys doporučila studentovi v kombi formě? ( pro první ročník )..Určitě bych ráda chodila na anatomii, ale nevím, který předmět v prvním ročníku je takový klíčový/ těžký? z názvů předmětů toho zatím moc nevyčtu 🙂

 12. Ahoj, z čeho jsi se učila anatomii? z nějaké učebnice, nebo jen z toho, co vám řekli na přednáškách? kupovala jsi nějaký atlas – např. Čiháka nebo jiné knihy? Začínám už být nervozní a mít strach, že to nezvládnu 🙁

 13. Ahoj, neboj se, vše je v knihovně, obrázky se uč z Čiháka, teorii z Naňky a od všeho trochu je v Grimovi. A na přednášky jsem nechodila, jen na cvika 😉
  V.

 14. Hmm, takové základy výživy se probírají na dietním vaření a potravinářských technologiích, ale domluv se s Dvořákovou, kdy bude přednáška a kdy se bude vařit, vaření zas tak podstatné není :)) A pak možná chemii potravin, on sice není moc řečník, ale je to kapacita a aspoň se ho dá ptát a ukáže správný směr. V druháku pak rozhodně zbožíznalství, profesorka Dostálová je nepřekonatelná <3, nutriční propedeutika a výživa dětí, která probíhá na Karláku, ony jsou nějak dvě… No a mě dost bavila hygiena a hygiena výživy, dokonce tak, že jsem u Kudlové z hygieny psala bakalářku 🙂 A třeťák poruchy příjmu potravy a sportovní výživa s Matoulkem…

 15. Velmi zajímavý člověk, obzvlášť pro ty z nás, co letos maturují a neví, co dál.. Nutriční terapie je pro mě strašně zajímavá, úplně vím, že by mě bavila, ale nikdy jsem nebyla typ na přírodní vědy, biologii, chemii.. tak mám z toho strašný strach…

 16. Hele já když šla do maturitního ročníku, byla jsem rozhodnutá, že už nikdy nechci vidět chemii a fyziku a že půjdu studovat překladatelství na fildu 😀 Takže se toho určitě neboj, řeší se tam dost jiný věci než na střední a mnohem lépe se to představuje a učí 🙂

 17. Já zase chodila na výtvarný gympl a soustředila se jen na výtvarku a češtinu, nic jiného mě nezajímalo, nešlo mi a nebavilo mě 😀 Pro nutriční terapii jsem se rozhodla úplně na poslední chvíli. Takže jak říká Verča, hlavní je chuť a nadšení pro obor :)) A.

 18. Ahoj holky, chci se zeptat jestli si místo pro výkon praxe vybírá student sám nebo dostane od školy nějaký seznam kam může jít? A dále mě trápí zápis viditelného předmětu, jeden jsem si vybrala, dala schválit ale stále mi nejde zapsat, nevíte, kde by mohla být chyba?

 19. Ahoj Verco, psala jsi ze sis nekupovala žádné učebnice, můžu se zeptat, jak jsi to dělala, když sis pujcovala knihy z knihovny, které jsou na měsíc/max. tři měsíce? Ráda bych si půjčila knihu anatomie už teď, ale zkoušku máme až v červnu..a nevím,zdali ji teď koupit za výhodnou cenu v knihkupectvi nebo jestli lze opakovaně prodlužovat vypujcku v knihovně?

 20. Ahoj, můžu se zeptat, jestli byste doporučily ještě nějaký volitelný předmět, když už je sportovní výživa a monitoring a terapie obezity plná? 🙁 vůbec nevím co ted vybrat.

 21. To si každý sbírá sám a s předmětem se obrať spíš na studijní, to opravdu nevim 😀 🙂
  V.

 22. Ahoj, já měla interpretaci EKG v klidu a při zátěží, ale to nebylo zrovna dvakrát užitečný a sportovní kurz, jinak zapsat si můžeš cokoliv z celé Karlovky, já dneska koukala třeba na základy horolezení na peďáku. Stačí si to projít a něco si vybereš.
  V.

 23. Veru, děkuju moc, já už tu brečela, že si budu muset vybrat nějaký těžký předmět, protože jsem prostě zaváhala – nevěděla jsem, že je to tak rychle obsazené..příští rok si na to dám pozor…jinak kolik předmětů bys doporučila vybrat? jeden nebo dva? musím mít jako NT v kombi formě 60 kreditů, ale z povinných předmětů vychází jen 57..ted nevím jestli vybrat 2 předměty třeba po dvou kreditech, nebo jen jeden předmět za 3 kredity…s těchto volitelných předmětů se normálně dělá zkouška?

 24. Je to úplně jedno, jak si to poskládáš, volitelňáky nebývají těžké a už vůbec se z nich nedělá zkouška, aspoň ne z těch u nás na fakultě, které jsou určené pro nutriční 😀 Jinde nemám zkušenosti…

 25. Moc užitečný článek, protože já se tomu chci také věnovat. Co je u mě problém je chemie a matika…bohužel, ne že by mi to nešlo,a le absolutně mě to nebaví a nedovedu si představit maturitu :/

 26. Matika neni na nutričním vůbec a chemie (bohužel) spíš okrajově, já ji na střední nesnášela, ale bylo to hlavně profesorkou, takže až na LF jsem se o ni začala zajímat 🙂 maturitu mám z jazyků a literatury 😀
  V.

 27. Ahoj holky,
  super článek, vidím to hodně podobně. Jdu teď do 3. ročníku a chtěla bych se vás zeptat, jak je to s náročností v zimním semestru s týdenní praxí v lázních a zkouškami? Chtěla jsem zkoušky zvládnout co nejdříve a na dva týdny vyjet do světa (ve druháku se mi to tak podařilo). Teď mám ale strach, že je to 3. ročník, bakalářka, aby byly zkoušky vůbec vypsané v předtermínech a tak.. Když jsem si ale přečetla Verči článek, že byla na 3 týdny v Americe, svitla ve mně troška naděje..
  Předem moc děkuju za odpověď.
  Olča

 28. Ahoj, těší mě, že to vidíš podobně 🙂
  Praxe byla někdy v lednu, pevný termín a moc se nedalo odjet dřív, leda na víkend… Bakalářka bude hořet až v letním semestru, v zimním záleží spíš na tobě, jak si to naplánuješ 🙂
  A pryč jsem byla, jediný problém byl s PPP, kde jsem si musela sama vymyslet, že napíšu seminárku, vymyslet 4 témata, pak si z nich vybrat a poslat to, ale nakonec v pohodě, jen měla docela řeči… Ale 2 absence jsou dovolené, takže pokud ti jde jen o 2 týdny, je to úplně v klidu… A někde mě zapsaly holky, to už si ani nepamatuju 😀
  Verča

 29. A ty zkoušky si už moc nepamatuju, ale u pár věcí byl jen jeden termín pro všechny, takže mi přijde asi lepší odjet během semestru a nebo si zjistit, jak kdo plánuje vypisovat termíny…

 30. Moc děkuju za bleskovou odpověď. Takže odjet raději ještě před zkouškama třeba v prosinci.. Díky moc 🙂

 31. Perfektně jsi to shrnula 🙂 I když je článek dlouhý, dočetla jsem ho až do konce. Kdybych se na tu školu chystala, určitě bych tu našla, co hledám.
  Některé ty vaše předměty zní zajímavě, hlavně ta praxe, která je neocenitelnou zkušeností. Mě dost mrzí, že my nic takového na bakaláři neměli, jen jednu ubohoučkou exkurzi, která byla na dvě hodiny a že by mi něco dala se říct úplně nedá.
  Jinak tomu, že by ti na VŠCHT chyběla matika moc nevěřím. Já jsem v ní nijak hvězdně nezazářila, ale po tom, co jsem udělala zkoušku jsem ji potřebovala leda ve fyzice a možná trochu ve fyzikále, ale dalo se to zvládnout. Od té doby jsem o integrálech neslyšela a popravdě si je nepamatuju 😀
  Držím palce, ať to u nás zvládneš a ať to skloubíš s dálkovým studiem a hlavně, ať ti to klape v ordinaci 🙂

 32. Díky moc za super komentář 🙂
  No u přijímaček se mě ptali, kde jsme byli na praxi v potravinářských technologiích, tak byli trochu zklamaní, že nikde 🙁 😀
  Zatím mi ta matika trochu chybí, integrály ani nestraš 😀 Ale většinou to jsou spíš věci, co mi někdo ve dvou větách vysvětlí a pochopím to, jen to holt vidím poprvé v životě…
  Tak snad to půjde, díky za podporu 😉
  Verča

 33. Ahojky,
  super článek, pořád přemýšlím, že příští rok zkusím přijímačky na kombi NT, ale protože pracuji na plný úvazek ve zdravotnictví, tak nevím, jak půjde kombi studium s prací dohromady, koukala jsem na rozvrhy kombi a většinou jsou to týdenní soustředění a pátky a soboty, takže počítám, že by mi na celé studium padla veškerá dovolená a zajímalo by mě jestli náhodou nevíš, jak u kombi studia probíhají KZ ústně nebo písemně a také ZK ústně nebo písemně?A jestli se termíny u kombi KZ a ZK vypisují jen na všední dny a nebo i víkend? Zkouška se dělá vždy jen jedna nebo se dají zvládnout třeba dvě v jednom dni? Praxi u kombi si prý může človek vybrat sám a splnit dle svých časových možností, znamená to tedy, že ta praxe nemusí být souvisle týden, ale třeba podle času si ten týden spnit během semestru? Mám asi hloupé otázky, ale než se do něčeho pustím, chci mít co nejvíce info.Co se týká některých předmětů, jako je třeba Anatomie, Chemie a biochemie,Fyziologie, První pomoc, Patofyziologie, Farmakologie, Mikrobiologiea hygiena,Latina atd. jsem již absolvovala na VOŠ obor farmaceutický asistent, tak snad by nemělo být těžké tyto předměty zvládnout, fakulta asi z VOŠ předměty neuznává?
  Budu moc ráda za všechny odpovědi na mé dotazy.
  Daniela

 34. Ahoj, vezmu to asi napřeskáčku 🙂
  Praxi si zařizuješ sama, ať jsi na denním či kombi, to je jedno a ano, můžeš si to tam dát jak chceš. Jen pozor na praxi v lázních, tu si jako můžeš zařídit sama, dálkařky to tak dělaly ve druháku, ale pak je ještě ve třeťáku a to by s tím bylo prý takového otravování, že radši jely na těch 14 dní s denními. Docházka je opravdu asi 14 všedních dní, o víkendech nic nevím a zkoušky o víkendech taky nevím, ale myslím, že spíš ne, že jen všední dny. Dovolenou holt člověk asi obětovat musí 🙁
  Z VOŠ ti určitě nic neuznají a bála bych se, že třeba ta anatomie ti ani moc nepomůže, co jsem viděla úroveň u kámošky z vošky… Ale aspoň budeš mít na čem stavět 🙂
  Tak přeju hodně štěstí a snad ti to vyjde 😉
  Verča

 35. Díky moc za info,
  ale ještě se vrátím k těm klasifikovaným zápočtům a zkouškám u kombi studia, ty zkoušky asi ústně viď a klasifikované zápočty také ústně nebo písemně a na ty klasifikované zápočty se vypisují také termíny jako na zkoušky?
  Dík za odpověď.
  Daniela

 36. Jak co, ale moc testů jsme neměli… Ono ne vždy rozlišují mezi KZ a ZK a někdo měl mít oboje a stejně byla jen jedna "zkouška"… Termínů bývá ale dost, zvlášť dálkaři si jich vždy vydobydou trilion a vše přes sis 🙂

 37. A ještě dotázek, ty termíny ZK pro kombi se dají vybrat v dopoledních i odpoledních hodinách?Pokud se přihlásíš na konkrétní den, hodinu čekáš dlouho než na Tebe přijde řada?Vůbec nevím, jak to na VŠ funguje, proto se tak hloupě ptám. A nevíš náhodou, konkrétně v kterých lázních si dálkařky ve druháku sami tu praxi zajišťovaly?
  Díky za odpověď.
  Daniela

 38. Jak co, to záleží, kdy má ten doktor čas, ale spíš dopoledne… čekala jsem většinou tak půl hodinky, jde to rychle, vždycky se podívej, pro kolik lidí je daný termín… Jen anatomie je možná i na 3 hodiny

 39. Ještě jednou díky moc za info a pokud mě ještě něco napadne, tak písnu. No a já mám o čem přemýšlet, jestli do toho příští rok půjdu a zkusím to, uvidíme.
  Jinak přeji hodně štěstí v dalším studiu.
  Daniela

 40. Ahoj, článek je úžasný moc pomohl. Možná už lidi psali ale mohla by jsi poradit co koupit a jak se pripravit na prijmaci test? Nemám žádnou znalost, maturita jen z češtiny angličtiny a obor. Dekuju za info.

 41. Ahoj Veru,

  chystam se letos v cervnu na prijimacky – na denni studium. Hledala jsem nejake informace a jsem moc rada,ze jsem narazila na Tve stranky – zase jsem o neco chytrejsi 🙂 Dekuji

 42. Ahoj holky,
  moc hezký a zajímavý článek. Na tento obor se chystám, ale nevím, zda jsem z mé střední školy úplně schopná zvládnout přijímací zkoušky.
  Chtěla bych se zeptat, zda ještě některá nemáte modelovky založené v šuplíku. Kdyby ano, byla byl neskonale vděčná.
  Děkuji moc 🙂

 43. Ahoj, já je mám, ale změnili systém přijímaček a už je to jen biologie a prý snad pohovor nebo co a o tom asi moc nevíme… Ale šanci určitě máš, stačí tomu věnovat čas 🙂
  V.

 44. Ahoj holky. Chtěla bych se zeptat zda jste obě dvě při studiu opravdu jen poctivě chodili do školy a nebo jste zvládali si i vydělávat a chodit do práce? Strašně moc mě inspirujete a ráda bych volila studium výživy,ale bohužel nemám možnost aby mi vše financovali již rodiče a tak bych si asi musela i vydělávat.Jak si myslíte,že jde skloubit VŠ a práce? Jde to? Díky moc.

 45. Ahoj, vůbec se neboj, že bys to nestíhala 🙂 Kamarádka měla normálně poloviční úvazek na 20 hodin týdně a mákla si, ale zvládnout se to dá… Já měla brigádu v jazzclubu za barem tak na 8-12 dní v měsíci na 5 hodin večer.
  V.

 46. Ahoj, plánuji zkusit přijímačky na tento obor a chci se zeptat jak obtížná byla v přijímacím testu biologie. Vím, že u vás to bylo jinak a zkouška byla i z chemie a fyziky. Ale nyní je naštěstí jen z biologie a to mne trochu uklidnuje. Hodlám si zakoupit modelovky a učit se z nich. Chci se zeptat jestli test k přijímačkám na tento obor je jen biologie člověka nebo je tam vše včetně botaniky, zoologie a genetiky. Předpokládám, že ta druhá varianta, ale radši se informuji :). Děkuji moc.

 47. Ahoj, já si to teda vůbec nepamatuju, ale když si pořídíš modelovky, tak se to z nich dozvíš. Navíc si myslím, že celkově změnili systém i otázky, ne jen že by ubrali dva okruhy a nechali jeden. V.

 48. Jsem zdravotní sestra. Poněvadž jsem studovala SZŠ již před mnoha lety mám maturitu se specializací dětská sestra. Mám letitou praxi ve FN na dětské ambulanci, která pečuje o děti jak s akutním onemocněním tak s chronickými chorobami ve spec. ordinacích(gastroenterologie, diabetologie ,alergie a ostatní).Nyní uvažuji do budoucna o změně zaměstnání. A poněvadž mě vše o výživě a hlavně zdravé výživě zajímá, tak jsem začala přemýšlet o dálkovém studiu NT(výživových poradců je tu přehršel).Přečetla jsem si tvůj článek a začala jsem pochybovat o tom, že ve svém středním věku nemůžu studium zvládnout, odvykla jsem se soustavně učit. Jak to vidíš ty? Má smysl se o něco pokoušet při takovém zájmu o tento obor?

 49. Ahoj, určitě to má smysl, na dálkovém je spoustu takových studentů 🙂 navíc máš výhodu, že máš nějaký základ, na kterém se dá stavět. V.

 50. Ahoj Veru,

  chcela by som sa ta opytat na absenciu. Tento rok ma zobrali na kombinovanu formu, externu, idem do prveho rocniku, zapis mam v zari, pretoze som bola cele leto odcestovana. Mam maly problem, pretoze zapis je 9.9., skola zacina 12.9. a potrebovala by som este vycestovat v druhej polovici zari. Ako je to prosim ta s vymeskanim, ked mas kombinovanu formu studia? Da sa s nimi dohodnut?

  Dakujem, Lenka

 51. Ahoj, já nevim, jak je to s kombinovanými, tam jsem nechodila, ale určitě jim napiš a zeptej se. Vím, že byl problém s hygienou, ale to bylo snad až v druháku.
  V.

 52. Pochybuju, že jste tu anaotmii měli dost podobnou jako medici – – – my psali ty testy každý týden a řekla bych, že nároky na lékaře budou asi o dost větší

 53. Testy jsme zrovna psali stejně často, jak medici 😀 A o tomhle se mi tu nějak nechce dohadovat, každej ať si měl, jak těžkou anatomii chtěl :))
  V.

 54. Ahoj Verčo,
  moc hezký článek. Teď nastupuji do prváku a chtěla jsem se zeptat jestli jsou přednášky na fakultě povinné?
  Děkuju za odpověď 🙂
  Kačka

 55. Ahoj, končím gympl a vybírám si VŠ a narazila jsem na váš článek. Docela mě láká stejný obor, ale bojím se chemie 😀 Klade se na ní velký důraz? 🙂

 56. Ahoj a děkuji za skvělý článek! Takové informace jsem dlouho hledala. Už poslední 4 roky jsem se chtěla stát NT, ale bála jsem se chemie u přijímaček.. zjistila jsem, že na UK (na rozdíl od MUNI) je jen biologie, takže to v červnu zkusím 🙂
  Chtěla jsem se jen zeptat, na kolik je chemie důležitá ve studiu, jak moc se na ní klade důraz… a pak i trochu mimo téma: jaké jsou možnosti pro vyjetí do zahraničí během studia na NT?
  Děkuji

 57. Ahoj, tak držím palce 🙂 Zas tak důležitá mi taková ta základní chemie nepřišla, jen v prváku je zkouška z biochemie, ale myslím, že se to dá naučit i "z ničeho" :)) A možnosti výjezdu nejsou, ale myslím, že kdybys měla velkou snahu, tak přesně na takového člověka se čeká, někdo to musí prolomit 😀 V.

 58. Ahoj můžu se zeptat na něco trochu z jiného soudku? Mám kamarádku, která je operaci střev, hodně moc zhubla a potřebovala by nabrat, ale bohužel nemůže všechny jídla, neděla jí to dobře a měla i opakované záchvaty a tak má i strach vracet některá jídla do svého jídelníčku. NEví už moc, co si vařit a chtěla by pomoc se sestavením jídelníčku plus i takového při kterém by se dalo přibrat. Nemáte zkušenosti, zda je možné se obrátit na nějakého kvalitního nutričního trapeuta, který se zabývá stravováním po operaci, z nemocnice jí toho moc doporučeno bohužel nebylo a kuchařek k tomu také moc není. Nebo zda to třeba zvládáte dělat i vy, i když tohle je více asi specifické?

  Děkuju za odpověď
  Stáňa

 59. Ahoj, tohle by mel zvladnout kazdy nutricni terapeut pracujici ve zdravotnictvi (nerikam, ze ostatni, co to maji take vystudovane a delaji jinde by to nezvladli, ale prece jen to neni takova jistota)Po internetu si netroufnu nic radit, kdyz neznam zadne okolnosti, zdravotni stav a typ vykonu a tak…nicmene myslim, ze by v tomto pripade nemel byt problem s doporucenim lekare k nutricni. V nekterych nemocnicich jsou ambulance, nebo na poliklinikach, tak at se zkusi zeptat lekare. Pripadne at se podiva, zda nenajde kontakt na nutricni z prislusne nemocnice. A kdyby vse selhalo, at se ozve;) A.

 60. Moc děkuju za rychlou odpověď! 🙂 Bohužel v nemocnici, kde byla, tam ambulanci nemají a ani jí nikoho nedoporučili, tak pak zkoušela najít výživového poradce, což si myslím, že je trochu zbytečný, když se moc v těch diagnozách neorientuje a spíš řeší, když někdo potřebuje pár kilo zhubnout a hlavně chtěl za ty rady neskutečné sumy. Proto jsem začala hledat. Bylo by možný jí předat třeba nějaký e-mail na tebe? Ví, co jí přesně dělali a já si bohužel ty názvy moc nepamatuju, třeba byste spolu na něco přišly nebo bys věděla nějaké tipy? 🙂 Fakt moc díky :)!

 61. No k výživovýmu poradci néé:)) Myslela jsem spíš, aby se podívala, kde v okolí mají ambulanci nutriční a požádala doktorku o doporučení, ale klidně ať napíše na náš blogomail 😀 nehladu@gmail.com

 62. Ahoj, diky za super clanek :))
  letos se budu hlasit nekam na VS a rozhoduji se prave mezi 2 naprosto rozdilnyma oborama – anglicka filologie a nutricni terapie..oboji me dost bavi, rada se ucim o vyzive, ctu si o ruznych "kontroverznich" potravinach a tak, mam vcelku dobry zdravotni styl (dost jsem i diky tomu zhubla :D), takze jsem z toho nadsena. Jen nevim, jestli je to uplne pro me a taky, na koho se ohledne toho obratit. Anglictina me fakt bavi a tak jsem si rekla, jestli by bylo mozne a realne skloubit obe skoly dohromady – mit treba Mgr. z fildy a bakalare z NT. Da se to nebo je to prakticky nemozne? Prave proto jsem uvazovala, jestli by neslo si dat NT dalkove – nebo se pak vsechno ucivo nakupi? 😀 a taky, kdybych treba chtela skoncit s Aj, jde pak zmenit NT na prezencni?
  Predem diky za odpoved 🙂

 63. Ahoj, za prezenční to změnit nejde a jak bys to skloubila oboje prezenčně, to netušim, neznám rozvrh fildy, žejo 🙂 ale asi by to nějak šlo, jen by ses musela hodně učit, no…
  V.

 64. Ahoj, momentalne dodelavam bakalare v oboru nutricni terapeut na 1.LF. Uvazuji o pokracovani studia v tomto oboru dalkove. Mohla bys prosim napsat jak vypadali prijimacky na navazujici MGR studium n.specialista? Moc dekuji predem.

 65. Skvělý článek holky !! Jde vidět, jak jste pro to nadšené 😉
  Také by mě zajímalo, jak se dá připravit na navazujícího Mgr. na 1LF jestli je to vůbec možné. Odkazují pouze na bakalářské studium, ale je nějaká kniha, která by snad stačila či nějaké modelovky?
  Díky za dopověď.Kača

 66. Jak to myslis, ze je lepsi dat si burger nez 6 hodin hladovet? 6 hodin bez jidla NENI HLADOVENI! Hladoveni je prijem kalorii dlouhodobe nizsi o vice nez cca 30 % nez by mel byt udrzovaci prijem. O zdravotnim prinosu hladu jste se neucili? O inzulinu jste se neucili? Jestli to myslis tak, ze je lepsi dat si jidlo nez trpet hlady a byt ve stresu ok, ale jinak je to blbost…

 67. Ježkovy voči, jak to asi myslim, když mluvim o tom, co jsem se díky studiu naučila já a ještě předtím mluvím o tom, že můj hlavní osobní přínos bylo se jídla nebát.
  Nechápu, co sem taháš učení se o inzulinu 😀
  V.

 68. Ahoj holky. Moc ráda bych znala Váš názor a trošku i třeba poprosila o radu :). Od té doby co Vás sleduji na blogu a YouTube jste se pro mě stali velikou inspirací a vlastně jsem díky Vám vůbec se seznámila s výživou,kaloriemi a zdravým stravováním :). Jelikož jsem sice teď v 9.třídě ( ano,jsem taková mladší vaše příznivkyně) 😀 a rozhoduji se nad Střední školou tak mě napadlo se obrátit asi na Verču? – ale uvítám i názor od Áji,co byste volily z hlediska větších možností a uplatnění třeba a více rozšíření :). Rozhoduji se určitě,ale mezi odbornou školou ( nechci gymnázium) a proto zde uvedu. Jako první mě samozřejmě láká obor Nutriční asistent na zdrávce,který tu máme. Předměty jsou směřovány směrem tedy zdrávky ( učební plan jsem shlédla a mame tam předměty jako: Somatologie,Lečebna vyziva,Biochemie,Nutrični a dietologicka peče,Nauka o poživatinách apod..) a nebo nad Průmyslovou školou se zaměřením na Technologie potravin/Analýza potravin kde se projde předměty jako : Biochemie a Mikrobiologie,Analyticka chemie,Technologie postupů a výroby a po té maturitní okruhy jsou třeba rozbory Vody,Lipidu,Sacharidů apod, výrobní procesy zpracování jednotlivých surovin ( mouka,těsta,pivo,kvasy,mlečné,těstoviny,cukrářské a pekařské vyrobky,maso apod..) zkrátka je to technologie. Já sama mám strašné dilema,protože mě baví a láká strašně obojí :(. Baví mě zkoumání třeba etiket a způsob složení výrobků a potravin,zpracování jejich a třeba i Verčiny vědecké videa o chemickém složení, na druhou stranu ta práce nutriční by mě bavila také :(. Jedná se i trochu ale o uplatnění,což mi zatím radí spíš všichni volit tu průmyslovku,nebot pokud nepůjdu na VŠ tak ten Nutriční asistent je vlastně jen pomocný a moc uplatnění z něj mít nebudu nehledě na finance,že je to vlastně jako když by šel člověk na Zdravotního asistenta,ale posléze si nedodělat třeba VŠ na Všeobecnou sestru,takže nic moc.. kdežto z té průmky se všem zdá že těch znalostí bude víc i o tom jídle . Děkuji moc za Váš názor případné doporučení :). Gabča

 69. Já na střední taky chodila:D No, obě máme gympl a já jsem určitě pro gympl, předpoklady k VŠ ti dá a třeba si to mezitím rozmyslíš a budeš chtít dělat něco úplně jiného. Nutriční asistent mi upřímně přijde jako uplná krávovina a ty technologie nevim, záleží zda se chceš profilovat takhle brzo, chodila tam kolegyně a byla spokojená, prý to bylo fajn. A.

 70. Jo – a přijde mi, že z asistenta toho člověk moc neví, no…a uplatnění v kuchyni. A.

 71. Dobrý den. Moc ráda bych se zeptala,pokud se člověk chce opravdu věnovat výživě a potravinám,získat informace a být opravdu "zkušený" a mít informace tak co je lepší volit.To studium Nutriční terapie na Lekářské fakultě či opravdu nějaké to chemické/biochemické zaměření na VŠCHT ? Když bych mohla poprosit třeba Verču,tak kde jste získala více informací,jaké studium Vám více dalo ohledně potravin a co Vás i popravdě více bavilo a z čeho je i větší možnost a rozsah uplatnění ?.Děkuji moc.

 72. Ahoj děvčico, skvěle napsané, rozdala jsi mnoho zkušeností jiným lidem, za to Ti díky. Plujeme na stejné lodi, já se nechávám zaměstnávat jako brigádník u různých firem za mnoho dřiny a málo peněz, jinak to dnes ani nejde, a o tom pracovním systému pak píši. Buď ráda, že jsi nutriční specialistkou. Nezaplacených novodobých otroků v různých jiných, tzv. podřadnějších průmyslových či potravinářských zaměstnání, kteří se těší jen minimální mzdě a nevratnému poškozování zdraví, jsou v Česku celé zástupy. Jestli chlapci a děvčata můžete, tak studujte zajímavé obory a především si k tomu přidejte studium jazyků, abyste našli uplatnění nejen v Česku a Evropě, ale také i někde za mořem. Tu Ameriku, kde se jezdí jen auty, raději vynechte, abyste při snaze pomoci, sami neztloustli. Ke studiu v Česku je ale nutné si časem přidat i studium na zahraniční škole. S diplomem v ruce získaným v Česku, je pracovní uplatnění na odpovídajícím pracovním místě v zahraničí, obtížné.
  Mirek,72 let

 73. Ahoj holky, díky za články a vše co s námi sdílíte! Rada bych se Vás zeptala, zda je možné si otevřít vlastní ordinaci pouze s bakalářským titulem ? Jinak jsem koukala, že máte vlastní ordinaci a dokonce otevíráte další i v Brně, to je úžasné! Moc Vám fandím! Jen tak dál 😘 Díky Gabča

  1. Můžeš 🙂 A díky!

 74. ahoj, skvělý článek… teď se na studium nutriční terapie těším ještě víc než předtím hahah! chtěla jsem se ale zeptat jestli náhodou nevíte jak to s oborem nutriční terapie funguje momentálně? jsou tam totiž 3 stejné obory – 2 na 1 LF a jeden na 3 LF… uplatnění je stejné pokud jsem to pochopila správně jen u na jedné fakultě jsou přijímačky ze 100 otázek z biologie a na druhé v prvním kole 30 biologie a 30 chemie a pak ve druhém kole pohovor kde se údajně hodnotí schopnosti a né znalosti uchazeče… nějaký posudek odborného z textu a všeobecný přehled (asi v oboru?) dost mě to zarazilo a jelikož jsem nerozhodný člověk jsem celkem ztracená teď hh… vzhledem k tomu že jsem na střední umělecké škole a biologii jsem měla naposledy v devítce a chemii jen primitivní v prváku takže od začátku tohoto roku chodím na doučování k jednomu studentovi medicíny z brna a zatím jsme se k biologii ještě ani nedostali tak si nejsem jistá těma přijímačkama ze 100 otázek z biologie.. ale zas na té druhé fakultě se trochu bojím co čekat od toho pohovoru:D nevím jestli mi dokážete nějak poradit ale budu moc ráda za jakékoliv informace co mi to nějak přiblíží… když jsem volala na infocentrum uk tak mi paní v telefonu jen řekla že v tom není rozdíl a tečka hah.. taže děkuji předem moc za fakt úplně rady nebo tipy 🙂

  1. Ahoj, příjmačky se od našeho studia měnily a 2. LF otvírala nově, 2 obory na 1. jsou prezenční a kombi. Já bych teď asi šla na 2. LF, jsou tam super lidi 🙂

 75. Ahoj, až nyní jsem narazila na tento skvělý článek, díky za něj! Mohla bys doporučit nějakou odbornější literaturu ohledně výživy v tehotenstvi? Díky!

 76. Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli víte jaké jsou rozdíly ve studiu na 1. LF a 3. LF na nutriční terapii? Rozhoduji se kam půjdu, díky 🙂

 77. Ahoj, nevíte jaké jsou rozdíly ve studiu nutriční terapie na 1. a 3. LF ? Jsem teď ve stádiu rozhodování kam jít 🙂 díky 🙂

Napsat komentář