Jak jsou na tom omáčky a dochucovadla

Grilovací sezóna je pořád v plném proudu a k naloženému masu patří i nějaká ta omáčka. Kdo se snaží jíst zdravě a dbát na kvalitní složení potravin, může být občas bezradný, protože většina omáček nedělá zrovna nejlepší dojem. Ten, kdo chce redukovat hmotnost, by se měl vyhnout většímu množství majonézy a tzv. „ovocným“ omáčkám a ten, kdo má problém s nadměrným solením, by zase měl vynechat různé barbecue omáčky. Výběru omáčky pro děti by měla být věnována dvojnásobná pozornost, protože děti jsou ještě náchylnější na vysoký příjem soli.

Hořčice
Pozitiva: nízký obsah cukru a tuku
Negativa: vysoký obsah soli

Hořčice patří mezi nejzdravější běžně používané omáčky. Její energetická hustota není vysoká a hodí se proto i do redukční diety. Existuje spoustu druhů hořčic a ty se velmi liší svým složením, např. medová hořčice už tak ideální nebude. Přesto však má jedno negativum, a to poměrně vysoký obsah soli. Při použití hořčice proto s další solí šetřete.

Kečup
Pozitiva: nízký obsah tuku
Negativa: vysoký obsah cukru a soli

Kečup je velmi sladká potravina, možná proto je tak oblíbený u dětí. Pokud jsou však aktivní a mají dostatek pohybu, nebyla by častější konzumace kečupu velký problém – horší je však obsah soli. Při výběru kečupu proto čtěte složení a vybírejte ten, který obsahuje soli co nejméně. Přepočet sodíku na sůl je × 2,5.

Tatarská omáčka a majonéza
Pozitiva: nízký obsah cukru, kvalitní složení tuku
Negativa: vysoký obsah tuku

Majonéza a tatarská omáčka jsou velmi tučné potraviny. Pozitivní je, že složení tuků bývá dobré, protože jde o rostlinné tuky bohaté na nenasycené mastné kyseliny. Jejich použití je vhodné spíše pro přípravu jiných, méně tučných omáček a pomazánek, dobrou volbou je i jogurtová majonéza. Lžička majonézy nebo tatarky k méně tučnému jídlu může být i žádoucí. Aby však pokrm obsahoval správný poměr živin, je důležité to s ní nepřehnat. Obsah soli je často nižší než u jiných omáček, proto je o něco vhodnější pro děti, které si při troše pohybu mohou dovolit více tučných potravin.

Chutney
Pozitiva: nízký obsah tuku
Negativa: vysoký obsah cukru a soli

Chutney neboli čatní je tradiční indická omáčka. U nás nejčastěji narazíte na cibulové, mangové, fíkové nebo třeba rajčatové chutney. Většina z nich je velmi hojně doslazována, cukr bývá ve složení na 1. místě a tvoří i 50 % výrobku. Obsah soli bývá také vyšší, než je žádoucí, a i když jde o velmi oblíbenou omáčku, mělo by se s ní spíše šetřit.

Barbecue omáčka
Pozitiva: nízký obsah tuku
Negativa: vysoký obsah cukru a soli

Tato omáčka, která je oblíbená zejména ke grilovanému masu, mívá poměrně dlouhé složení. Slazena nebývá obyčejným cukrem, ale maltodextrinem nebo dextrózou, což jsou jednoduché sacharidy, které jsou vstřebatelné ještě rychleji než řepný cukr. Znát je můžete i jako doplňky stravy pro sportovce, protože při náročném výkonu poslouží jako rychlý zdroj energie. V běžné praxi je to ale jen cukr a jeho zvýšený příjem je nežádoucí. Žádných nebezpečných látek se ve složení bát nemusíte, hlavní negativa barbecue omáčky spočívají ve vysokém obsahu cukru a soli.

Co tedy používat?

Domácí omáčka

Nejlepší je samozřejmě domácí omáčka – např. rajčatová salsa, guacamole, ochucený tvaroh, který může být smíchaný se zakysanou smetanou jako dip a podobně. Tyto omáčky si pak můžete dopřát i ve větším množství, protože neobsahují tolik cukru, soli a v závislosti na receptu ani tuku (např. ve srovnání s majonézou).

Guacamole

Guacamole jsem zmínila už mezi domácími omáčkami, dá se však i koupit a kvalita toho kupovaného nebývá špatná, raději si však před koupí přečtěte složení. Pro zpestření do něj můžete vmíchat zakysanou smetanu.

Hořčice

Pokud nemáte možnost si připravit domácí omáčku a musíte sáhnout po klasice, doporučuji zvolit hořčici. K dostání je samozřejmě spoustu drahých hořčic s různými příchutěmi, nebála bych se však ani té obyčejné plnotučné nebo kremžské. Z běžně dostupných dochucovadel jde skutečně o nejlepší volbu a jak už jsem zmínila, pozor je třeba dát jedině na zvýšený obsah soli.

Dipy z Marks & Spencers

Marks & Spencers prodává spoustu různých dipů skvělého složení, bohužel je jejich cena dost vysoká. Když se vám ale podaří narazit na zlevněné dipy, určitě neváhejte – já sehnala tento hráškový s mátou za 22,-.

Směs na dip

A na závěr malý tip pro lenochy, kteří chtějí žít zdravě – k sehnání jsou i směsi koření a bylinek, které stačí smíchat s tvarohem nebo jogurtem a vytvoří vám lahodné dipy. Vyzkoušenou mám např. firmu Dip-it a jejich hořčično-koprový a chilli dip.