Jak se připravit na přijímací zkoušky na obor nutriční terapeut

Protože se množily dotazy na přijímačky na nutričního terapeuta, které jsme skládaly před 6 lety a ještě k tomu úplně jiné, než jsou dnes (měly jsme kromě biologie i test z fyziky a chemie), rozhodly jsme se oslovit momentální tutorku pro náš obor a poprosily jsme ji, zda by nenapsala krátký článek o tom, jak se na přijímačky připravit.

Autorem článku je Marina Heniková, tutorka pro obor nutriční terapeut v roce 2018
marina.mary@seznam.cz


PŘIJÍMAČKY. Ačkoliv některé z vás tohle slovo vyděsí, není to tak zlé, jak se zdá. Nemusíte se ničeho
bát, i když strach je naprosto přirozený. Vstupujete na akademickou půdu, stáváte se dospělým
vysokoškolákem a začínáte konečně žít (3× hurá)!

Velice mě těší, že je takový zájem o tak důležitý obor jako je nutriční terapie, který se stále vyvíjí a
pomáhá zlepšovat zdraví nás všech. V dnešní době, kdy na každém rohu narazíme na výživového
poradce, je potřeba vyšlechtit dobré nutriční terapeuty s kvalitními znalostmi.

Co se samotných zkoušek týká. Přihlášky je možné podat ZDE do 28. února. Písemná přijímací zkouška proběhne 8. 6. 2018 a test skládají všichni bez výjimky. Studovat můžete v kombinované formě nebo v prezenční formě. V prezenční je to mnohem složitější, ale také větší sranda. Nelze podat více přihlášek na bakalářské obory ve specializaci ve zdravotnictví, tak na to pozor, dobře si rozmyslete, jaký obor je vaše priorita.

Podmínkou pro skládání přijímacího testu je ukončené středoškolské vzdělání s maturitou. Nevěšte
ale hlavu, pokud to napoprvé nevyjde. Je stále možnost doložit maturitní vysvědčení v září po vykonání maturitní zkoušky.

Samotný test se skládá ze 100 otázek pouze z biologie (JUPÍÍÍÍ!). Ti, kteří dělají maturitu z biologie,
mají výhodu, učí se už na maturitu a z modelových otázek si to jen zopakují. V testu se bohužel
můžou vyskytnout všechny okruhy z biologie – od buňky a historie, po kytičky, přes zvířátka až ke
genetice (tu mají moc rádi, ale to neznamená, že tam bude jen genetika), ale třeba geologie tam není.

V testu je víc možných odpovědí (v modelovkách jsou vyznačeny správné odpovědi velkými písmeny), uznávají se tedy jen plně zodpovězené otázky. A nyní asi nejdůležitější otázka mnohých z vás: ‚‚Z čeho se učit?‘‘ 

Existují modelové otázky, ty nové se dají koupit na děkanátu 1. LF. Zde upozorním na fakt, že bakalářské modelové otázky (oranžové) jsou velice redukované a moc je nedoporučuji. Lepší jsou modré modelovky pro všeobecné lékařství, ale ani tam už není tolik otázek, co bývalo. Úplně nejlepší jsou staré modelové otázky např. z roku 2011, kde je něco kolem 2000 otázek pouze z biologie. Bohužel se už nedají koupit, občas se dají sehnat na burze. Ale dobrá zpráva, mám je v elektronické formě (napište mi, pošlu vám je, nemohu šířit na webu)! Další fakt je, že test už nevychází na 100 %
z modelovek.

Před několika lety to tak bylo, nyní se to mění a je pouze na náhodě, jak to bude letos.
Může to být třeba ze 40 % ale i ze 70 %. Každopádně učení z modelovek je asi jedna z podmínek
udělání testu, protože vám ukážou, na co se máte přibližně připravit. Rozhodně nedoporučuji se učit
otázky jako básničku. Je lepší si vypracovat otázky ve větším kontextu daného tématu. Např. u otázky na to, co vzniká z ektodermu, je dobré si ujasnit, i co vzniká z entodermu atd. Lepší je určitě rozumět tomu, na co odpovídám, než jen tupě kroužkovat.

I když test není zcela stejný jako modelové otázky, typové jsou stále otázky v testu stejné. Občas se mění čísla, jsou položeny jinak, mají na výběr jiné odpovědi. Prostě modelové otázky + vědomosti z gymnázia by měly stačit. Šance na přijetí se stále zvyšuje.

Většinou se přijímá kolem 30 studentů (z cca 230 přihlášených) na prezenční formu. Letos jich bylo
více, záleží na bodové hranici a úspěšnosti uchazečů. Vloni byla hranice pro přijetí asi 71 bodů, ale to
se každý rok odvíjí od toho, kdo napíše nejlépe test.

Přeju tedy hodně štěstí při učení, při přijímačkách a budu se těšit na setkání na seznamováku, kde to
pořádně oslavíme. A nezapomeňte, vysokoškolský život není jen učení, právě naopak. Máte se na co
těšit ;). V případě jakýchkoliv otázek ohledně studia se na mě neváhejte obrátit.

Kontakt na tutory 1. LF najdete ZDE.

(A prosimvás. Nepište nám už do komentářů své maily. Přečtěte si text pořádně a zjistíte, jak vzorové otázky získat.)

33 comments

 1. Dobrý den, mohla bych poprosit o zaslání modelových otázek na email: brnakovaeva@gmail.com. Moc děkuji Brńáková

 2. Nelze podat více přihlášek na bakalářské obory ve specializaci ve zdravotnictví, tak na to pozor, dobře si rozmyslete, jaký obor je vaše priorita.

  To je hloupost. Každý se může hlásit kam chce, třeba na všechny obory co v ČR existujou.

 3. Za nás to tak určitě nebylo a mě osobně ta informace taky překvapila, každopádně článek psala zmíněná tutorka a my to neověřovaly, takže to klidně může být jinak 🙂
  V.

 4. A máte zkušenost právě z 1. LF UK tento rok? Na stránkách 1. LF o tom opravdu nic k dohledání není, ale minulé roky jsem tuto informaci opakovaně od uchazečů slyšela, psala mi třeba slečna, co se chtěla hlásit na fyzio i nutriční, ale první dala přihlášku na fyzio a nutriční už jí nebyla umožněna. Opravdu se obávám, že to u nás možné není, bohužel, ale nejjistější bude asi informovat se na studijním.. A.

 5. Ale ta holka píše o celé UK (odkaz na přihlášky je pro celou UK) – můžeš si dát přihlášek kolik chceš.

 6. a tak očividně ne, pokud to u nás nejde:D a navíc: "Nelze podat více přihlášek na bakalářské obory ve specializaci ve zdravotnictví, tak na to pozor, dobře si rozmyslete, jaký obor je vaše priorita." nepíše. A.

 7. Holky, zajímalo by mě, zda je podle Vás reálné studovat zároveň NUT a psychologii? Dalo by se to zvládat, kdybych se teoreticky dostala na obojí?

  O téhle kombinaci sním už dlouho, ale bojím se právě náročnosti – abych pak nemusela platit za studium, kdybych to nezvládla.

 8. Ahoj, bohužel neodhadnu, jestli to zvládneš nebo nezvládneš a o studiu psychologie toho taky moc nevím 🙂
  Já bych určitě volila jedno z toho v kombinované formě.
  V.

 9. Dobrý den, nevím, kam se s dotazem obrátit tak to zkusím tady. Chci se zeptat, jestli tady někdo nemá informace o tom, jak to je když bych dostudovala nutričního terapeuta na VOŠ a chtěla bych si udělat Bc., jestli bych musela odznovu studovat celé 3 roky bakaláře, nebo jestli existuje něco jako zkrácené studium?
  Omlouvám se, pokud to sem nepatří a děkuji případně za všechny odpovědi. 🙂

 10. Ahoj. Mohu se prosím zeptat jak jste na tom obě byli na střední ? 🙂 Myslím tím známky a prospěch? Měli jste vyznamenání či prostě maximalně třeba dvojky,nebo jste na střední měli i horší známky?? Jak jste se třeba na střední učili oproti VŠ ? 🙂 Děkuju moc za info

 11. Ahoj, můžu se zeptat jak hodně je třeba braná Anatomie či Somatologie na tomto oboru a zda po Vás toho chtěji opravdu vše detailně jako napřiklad na medicině (latinsky nazvy,krajiny,směry apod) nebo toho je méně? Myslíte,že mají nějakou výhodu lidi co jdou třeba už ze zdravky nebo je to uplně jedno ? :). A celkově je těžší třeba nutriční nebo ta VŠCHT (Verco? ) Díky moc

 12. Ahoj, anatomie celkem komplet a samozřejmě latinské názvy 😀 nic, co by se jmenovalo somatologie jsme neměli. Fyziologii třeba ano, ale ta by si zrovna zasloužila pozvednout úroveň. A nevím, jestli mají výhodu, já ze zdrávky nešla a netížilo mě to 🙂
  A nemůžu srovnávat bakaláře s magistrem, ale magistr byl těžší na všcht.
  V.

 13. Prosimvás, všichni, kdo se tu ptáte na poslání otázek – přečtěte si pozorně, co se píše v článku 🙂 Marina přece nebude kontrolovat náš článek třikrát týdně, zda se tu někdo náhodou neptá na otázky. V článku je na ni kontakt, tak jí napište.

  1. Dobrý večer moc bych Vás poprosila o zaslání modelových otázek pro přijímací zkoušky na lékařské obory na UK. Předem děkuji Simona Černá

  1. 🙁

 14. Dobry den, mohla bych poprosit o zaslani starších modelovek. Moc by mi to pomohlo. Muj e-mail je carolina. jelinkova1@seznam.cz. Předem děkuji😊

 15. Dobrý den, ak je ponuka ešte aktualna mohla by som poprosiť o modelové otázky. Vopred Ďakujem.
  sabik782002@gmail.com

Napsat komentář