Kachní steak s domácími hranolky a guacamole

Většina lidí ve zkouškovém na své stravování kašle, já si naopak královsky vyvářím. Pokud zrovna mám z čeho, samozřejmě. Ale tentokrát na mě na mrazáku čekala kachní prsa a já si potřebovala po celém týdnu učení udělat radost. Vzešla z toho tato lahodná, i když trochu tučnější kombinace. 🙂

Na 2 porce:
300 g kachní prsa bez kůže
500 g nové větší brambory
30 g olivového oleje rafinovaného
1/2 avokáda
1 rajče
1 cibule šalotka
1 stroužek česneku
jalapeňos
sůl, pepř, tymián, koření na brambory
Nejprve si připravte hranolky. Brambory oloupejte a nakrájejte na hranolky. 
Rozprostřete je na plech a polijte zhruba 20 g rafinovaného olivového oleje. Přidejte oblíbené koření – já mám z arabského obchůdku koření na sujuk a i když je sujuk asi něco úplně jiného, na hranolky se skvěle hodí. 
Hranolky promíchejte s kořením a olejem a pečte na 180 °C asi 25 minut.
Hned, jak dáte péct hranolky, si začněte připravovat kachní prsa. 
Já je koupila s kůží, a protože pod kůží je schovaný veškerý tuk, kterého není úplně málo a já kachnu nepekla, abych musela zabránit vysoušení, kůži jsem opatrně odstranila a vyhodila. Jak je vidět, bez kůže je kachní maso celkem libové.
Poté prsa jemně osolte a posypte tymiánem.
Na grilovací pánvi rozpalte zbylých 10 g oleje a prsa restujte z každé strany asi 8 minut. Poté pánev přiklopte a ještě 5 minut nechte maso péct.
Mezitím si připravte guacamole.
Nadrobno nakrájejte cibuli, rajče a jalapeňos. 
Avokádo rozmělněte vidličkou nebo rozmixujte v mixéru.
Smíchejte nakrájenou zeleninu s avokádem, přidejte česnek, směs osolte a opepřete a je hotovo.
Jak jsem psala na začátku, není to úplně dietní jídlo. Ale jednou za čas to samozřejmě nevadí a myslím, že pokud budete chtít udělat radost třeba přítelovi, tak přesně takovým jídlem ho překvapíte. Pokud byste si chtěli pochutnat na kachních prsech a zároveň se snažíte redukovat hmotnost, nemusíte si k němu dělat hranolky ani guacamole, výborná jsou třeba s těstovinami a dýňovým pyré.
Hodnoty na 1 porci:
2720 kJ
35 g bílkovin
46 g sacharidů
34 g tuku
7 g vlákniny