Lívance z ovesného mléka s lněnou vlákninou

Existuje spoustu způsobů, jak připravit lívance. Zkoušela jsem je už několikrát připravit z rostlinného nápoje, vždy se však těsto moc lepilo nebo mělo podivnou strukturu. Až s ovesným mlékem vypadaly lívance podle mých představ. Navíc jsem do těsta přidala lněnou vlákninu, což je to, co zbude z lněného semínka po výrobě oleje. 
Kdo sleduje náš instagram, tak možná pamatuje zelený chleba, který jsme pekli na laborkách ve Vídni – do něj jsme přidávali mouku z odtučněných dýňových semínek. 
Chtěla bych hlavně říct, že tato potravina mě už delší dobu zajímá, a to zhruba od doby, kdy jsem si v Chemii potravin přečetla, jaké skvělé složení aminokyselin mají ořechy a semínka, ale člověk by je neměl jíst ve vyšším množství kvůli obsahu tuku. Proto když se tuk odstraní, získáme jedinečnou „mouku“ se skvělými výživovými hodnotami, která v případě lněného semínka obsahuje ještě lignany, tedy vlákninu, která prokazatelně napomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

Na 3 porce lívanců:
150 g celozrnné mouky
50 g lněné vlákniny
2 vejce
400 ml ovesného nápoje
řepkový olej na smažení


Smíchejte veškeré ingredience (kromě oleje) a těsto rozmixujte mixérem.
Pokud bude příliš řídké nebo husté, přidejte mouku nebo mléko.
Na pánev rozetřete tenkou vrstvu oleje.
Smažte lívance z každé strany do zhnědnutí.
Těsto lze použít i na palačinky, ale díky obsahu vlákniny budou tlustší a mohou se trhat, proto je vhodnější na menší lívance.
Ozdobit je můžete ovocem, tvarohem nebo třeba domácími povidly, jako na fotce.

Hodnoty na 1 porci bez ozdoby:
1501 kJ
54 g sacharidů
9 g tuků
19 g bílkovin
10 g vlákniny

Jak jsem psala, lignany obsažené v lněném semínku (a to až z 28 %) napomáhají snižovat hladinu krevního cholesterolu, a to mechanismem blokace zpětného vychytávání cholesterolu ze střeva. Co si pod tím představit, je to, že cholesterol se nám tvoří v játrech a uvolňuje se do střeva jako součást žlučových kyselin, které jsou potřeba k trávení potravy. Poté, co splní svou funkci, je ze střeva zpětně vstřebáván a znovu použit. Pokud však dbáme na složení stravy a máme dostatečný příjem vlákniny, která má schopnost cholesterol ve střevě vázat, nevstřebá se nám v takové míře a játra musí vytvořit cholesterol nový. Kromě lignanů slouží na stejném principu třeba beta glukany obsažené v ovsu a ječmenu.

Pokud vás zajímá, kde lněnou vlákninu seženete, klikněte na fotku.

Samozřejmě, že zvýšená hladina cholesterolu v krvi může mít příčinu i v genetice, obecně se ale prokázalo, že dostatečná konzumace vlákniny pomáhá snížit jeho hladinu zejména u těch jedinců, kteří mají více zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi na počátku, více pak u žen než u mužů a nejvíce u žen po menopauze.
Více se dozvíte třeba v tomto článku: 
Pan, A. et al. Meta-analysis of the effects of flaxseed interventions on blood lipids. The Journal of Clinical Nutrition, 2009.