Mé oblíbené potraviny z Formaggerie

La Formaggeria je obchod se sýry a italskými potravinami. Já osobně nejsem žádný znalec ani milovník sýrů, vystačím si s několika základními druhy, které přidávám do jiných jídel. Prodejna si mě však získala nízkými cenami za některé potraviny, skvělými mléčnými výrobky a v neposlední řadě i slevami, na které většinou při nákupu narazím a ochutnám tak nové věci. 
Oceňuji i jejich webové stránky, které popisují jednotlivé výrobky, takže když si koupíte sýr a nechutná vám, třeba se dočtete, že se běžně používá úplně jinak.
Co se týče těstovin, pest, omáček a dalších výrobků, které prodejna nabízí, jsou na mě příliš drahé a vystačím si tak s nabídkou čerstvých potravin.

1. Čerstvý zákys

Tento zákys jsem si koupila, když jsem potřebovala rychlou svačinu a měla chuť na něco sladšího. Upřímně, moc jsem od něj nečekala, představovala jsem si klasický ochucený kefír. Čerstvý zákys mě však mile překvapil, protože nic takového jsem nikdy předtím nepila. Hlavní rozdíl od nápojů ze supermarketu je ten, že tento je jemně perlivý a vůbec ne přeslazený. Prodává se jahodový, meruňkový a neochucený. 
Cena: 30,-
2. Borůvkový jogurt
Možná to tak teď nevypadá, ale nejčastěji si kupuji neochucené mléčné výrobky. U těch mi je celkem jedno, jak chutnají, protože si je míchám s vločkami a ovocem, takže nějaké nedostatky v chuti se snadno ztratí. Když už si však kupuji dražší jogurt nebo zákys, chci si ho užít samotný. Borůvky miluji a dlouhou dobu byl tento jogurt můj úplně nejoblíbenější. (Pak jsem objevila dvakrát tak drahý „nadjogurt“ z Delmartu a preference se mi mírně posunuly, bohužel je ten lepší o tolik dražší, že si ho kupuji jen ve slevě.)
Cena: 25,- 
3. Mozzarella
Jednoduše řečeno – nejlepší mozzarella na světě. Tedy aspoň v té přijatelné cenové kategorii, buvolí je holt buvolí. Tato je z kravského mléka, ale rozhodně doporučuji vyzkoušet, je mnohem jemnější a řekla bych, že i výraznější než její alternativa ze supermarketu. Já měla štěstí a koupila jsem ji kvůli brzkému datu spotřeby za 22,-.
Cena: 44,-
4. Čerstvé máslo
Asi nemusím připomínat, že chuť čerstvého másla se výrazně liší od chuti klasického másla, které koupíte v supermarketu. Dříve jsem ho viděla prodávat pouze na farmářských trzích a tam mě odrazovala cena. Ve Formaggerii ho však seženete za 149,-/kg, což je 37,- za 250g kostku. Pokud nemáte zrovna velkou spotřebu másla, určitě oceníte možnost koupit si malý kousek, jako je třeba tento – stál 20,-.
Cena: 149,-/kg
5. Parmazán Gran Moravia
Protože nakupujete přímo u zdroje, parmazán zde koupíte opravdu levně. 
Cena: 329,-/kg
6. Sýr giuncata s rukolou

Giuncata je jemný měkký sýr z kravského mléka. Jeho chuť je málo výrazná a hodí se tak např. do salátu. Já ho kupuji proto, že na rozdíl od mnoha jiných „salátových“ sýrů není tak slaný. Doporučila bych ho i pro redukci hmotnosti, protože obsahuje pouze 22 % tuku v sušině (sušina 43 %). 
Cena: 229,-/kg
7. Prosciutto crudo
Pro sušenou šunku mám tak trochu slabost, i když jinak moc nesolím a slaných potravin jím málo. Tento kousek jsem si koupila proto, že byl v 50% slevě kvůli tomu, že jde o poslední část velké šunkové kýty, která se už nedá moc krájet. Posledně jsem se stejnou slevou koupila hovězí carpaccio a obojí chutnalo skvěle.
Cena: 540,-/kg 
8. Sušená rajčata
Sušená rajčata v salátech miluji, ale nakládaná v oleji mi přijdou dost drahá. Takže když jsem objevila tahle, která jsou pouze sušená a ještě levná, byla jsem nadšená. Na porci většinou nakrájím tak jedno rajče, proto mi vydrží opravdu dlouho. Jsou však opravdu hodně slaná, proto je nedoporučuji kupovat jen tak na chuť ani jíst ve velkém. Když dám do jídla sušené rajče, většinou ho už nesolím.
Cena: 218,-/kg
9. Celožitný chléb
Když už kupujete šunku a sýry, bylo by zklamání, kdyby chléb v prodejně nebyl dobrý a museli jste pro něj jinam. Tento mi doporučila prodavačka a je to klasický žitný chléb, který mi chutná. Což není tak jednoduché, jak to zní, na pečivo jsem opravdu náročná.
Cena: 35,-

8 comments

 1. Gran moravii zboznuju,sice jsem tam byla dvakrat,ale za to jsme si s rodinou zamilovali suseny rajcata,parmazan, pršut :). Mozzarelu musím mít doma pořád,takže kupujeme tu z Lidlu :D,ale tato mě taky moc chutnala :). Giuncata mě ale naprosto uhranula :D,jsem ráda že doma moc nechutná a já ji mám celou pro sebe 😀 !
  Chleb jsme vyzkoušely taky a musím s tebou souhlasit,tento mi opravdu chtnal 😀
  A až se tam objevim priste tak zksuim zakys protoze kefiry a podmasli miluju :).

 2. To jejich maslo jsem vzdy milovala. I rajcata jsem kupovala, ale zakys tenkrat jeste snad nemeli. Obcas jsem si koupila jogurt nebo ochucene mleko ve farmarsky prodejne v Brne ale 25 za jogurt to je tak jednou mesicne. 😀 A za 50? To uz si snad nedovedu predstavit ani jak chutna.

 3. Hele za plnou cenu bych si ho taky asi nekoupila 😀 Ale už dvakrát byl ve slevě a i Andy ho jednou vychytala a jsme z něj obě úplně unesený 🙂

 4. Já tu giuncatu vzala jednou skoro omylem, vůbec jsem nevěděla, že něco takovýho existuje a on je to strašně praktickej sýr :))
  Zákys určitě vyzkoušej! 🙂
  Verča

 5. Také u nás ve městě nedávno otevřeli Formaggerii, ale ještě jsem stále nenašla odvahu tam zajít 😀 (neměla jsem tušení, co si tam koupit, taky nejsem nějaký milovník sýrů..). Každopádně děkuju za typy, ten jogurt vypadá lákavě 🙂

 6. Asi netřeba mluvit o tom jak jejich výrobky miluju 🙂 A giuncata je vynikající grilovaná, to musíš vyzkoušet 🙂

 7. Fakt? Zrovna u té by mě to nenapadlo, že se dobře rozpeče, ale vlastně jakýkoliv sýr mi mnohem víc chutná rozpečený, takže to určitě zkusím 🙂
  V.

Napsat komentář