Nadbytkem bílkovin ve stravě si můžete škodit

Jistě jste si všimli, jak se poslední dobou rozmáhá trend fitness, nově i ženy začínají zvedat činky a kupovat si suplementy. Ideální postava se přesunula z hubené s minimem tuku na svalnatou s minimem tuku. Jako určitou výhodu tohoto trendu beru, že trochu ustupuje trend držení hladovek. Střídá ho však tzv. fitness jídelníček s minimem tuku, nedostatečným množstvím sacharidů a nadbytkem bílkovin. A to také není úplně správné.

Pro začátek budu citovat publikaci Referenční hodnoty pro příjem živin vydanou společností DACH a přeloženou Společností pro výživu.
,,Dospělí přemění denně minimálně 180 g glukózy. Z toho mozek přemění zpravidla okolo 140 g glukózy na oxid uhličitý a vodu. (…) Glukoneogenezou se může z aminokyselin, laktátu nebo glycerolu vytvořit denně asi 130 g glukózy.“
Jednoduše řečeno, pouze mozek potřebuje 140 g sacharidů na den. Co je navíc, je pro pracující orgány a při tělesné aktivitě i pro svaly. Pokud posilujete, běháte nebo děláte nějakou náročnější aktivitu a nepřijímáte dost sacharidů, budete si vytvářet další potřebnou glukózu (sacharid) převážně z aminokyselin, což je základní stavební látka bílkovin. Jestliže je vaše aktivita spíše aerobní (chůze, jízda na kole), po uplynutí určité doby této aktivity začnete jako zdroj pro výrobu sacharidů využívat glycerol, tedy tuky.
Ten druhý případ, kdy budete využívat tuky, je pro většinu asi žádoucí. Ale pokud chcete i posilovat a nabrat svaly, živit byste je měli hlavně sacharidy. 
Pokud máte tedy při dostatečném energetickém příjmu např. 120 g bílkovin a 200 g sacharidů a posilujete, přijaté bílkoviny využijete jako zdroj pro tvorbu glukózy (sacharidu). Odpadního dusíku z metabolismu bílkovin se však musíte tak jako tak zbavit, což je práce navíc pro ledviny, které tak zatěžujete a z dlouhodobého hlediska to může vést až k ukládání kyseliny močové do kloubů a vzniku dny. Dále v důsledku zvýšené glomerulární filtrace v ledvinách dochází k vyššímu vylučování vápníku močí. 
Nejvyšší množství bílkovin, které je organismus schopen zpracovat, je asi 1,6-1,8 g/kg, takže co je navíc, je opravdu zbytečné a energetický příjem by měl být doplněn spíše sacharidy.
Co se týče tuků, jako minimum se uvádí 25 % z celkového energetického příjmu. Vhodné je se pohybovat v rozmezí 25-35 % v závislosti na tělesné aktivitě. Lidé se sedavým zaměstnáním by měli příjem tuku omezit pod 30 %, fyzicky pracující lidé by měli hodnoty držet spíše u 35 %. Co to znamená prakticky, se můžete podívat třeba ve výpočtu při sestavování jídelníčku, který je na začátku tohoto článku. Při příjmu 10000 kJ, což je pro sportující mladou ženu adekvátní příjem pro udržení hmotnosti, by se příjem tuků měl pohybovat kolem 80 g.
Samozřejmě záleží i na jejich složení, přednost by měla být dávána rostlinným olejům a rybímu tuku před ostatními živočišnými tuky.
Když se tedy v typickém fitness jídelníčku nahradí část bílkovin sacharidy, bude možné dosáhnout stejných výsledků, jediná změna bude úleva pro ledviny. Ve společnosti převládá neopodstatněný strach ze sacharidů, ale pokud vhodně vyberete jejich zdroj (celozrnné výrobky, ovesné vločky…), ničeho se bát nemusíte. Co se týče tuků, jejichž příjem je ve fitness jídelníčcích také většinou minimální, jeho množství rozhodně není zdravé snižovat pod cca 50 g na den (bezesporu záleží na individuálních potřebách). 
Je samozřejmě také nutné říci, že minimum tělesného tuku není dlouhodobě udržitelné a nese s sebou závažná zdravotní rizika, u žen např. riziko ztráty menstruačního cyklu a s ním i plodnosti. Proto je na každém, aby si stanovil adekvátní reálné cíle a uvědomil si, že fitnessky mají naprosté minimum tuku třeba jen týden před soutěží, kdy samozřejmě nafotí většinu svých fotek.
A několik otázek a odpovědí na závěr:

1. Co se stane, když snídáte míchaná vajíčka s kouskem pečiva?


Míchaná vajíčka jsou uvedena jako příklad, platí to samozřejmě pro všechny snídaně, kde je větší množství bílkovin na úkor přílohy nebo pečiva. 
Ráno vstanete hladoví, třeba 10 hodin jste nejedli a první, co potřebujete doplnit, jsou sacharidy – pro mozek, aby mohl pracovat, pro svaly, abyste mohli dojít do práce nebo jít běhat a pro orgány, aby mohly fungovat. Abyste pokryli požadavky všech těchto spotřebitelů, musí být porce sacharidů dostatečně velká, měly by tvořit většinu snídaně. Když tomu tak není a bílkoviny převažují, stane se to, o čem píši v článku – tělo si sacharidy vyrobí z bílkovin a odpadní dusík akorát zatíží ledviny. Ideální snídaně je proto ovesná kaše s ovocem a mléčným výrobkem, palačinky s ovocem, pečivo s arašídovým máslem a banánem a v případě slaných snídaní klidně míchané vajíčko, ale jen jedno a k tomu 2 krajíce chleba s avokádem nebo pomazánkou.

2. Co se stane, když si po cvičení dáte proteinový nápoj?


Při cvičení spálí svaly zásobní glykogen (sacharid), který je v nich uložený a po cvičení si žádají jeho doplnění. Když však dostanou jen bílkoviny, nastane již zmiňovaná situace a pěkně si z nich vytvoří sacharidy. Bílkovina jim tedy žádná nezbude a vy akorát zatížíte ledviny další náloží dusíkatých látek. Lepší je, když si dáte (při oblibě suplementů) nápoj sacharidový nebo třeba ovocné smoothie, ovesnou kaši, obložené pečivo… Bílkoviny můžete doplnit časem a ve většině případů vůbec nebude potřeba žádný prášek, ale prostě si do nejbližšího jídla dáte kus masa, sýru, vejce nebo jiného bílkovinného zdroje.

3. Co se stane, když je vaše hlavní jídlo zeleninový salát s masem?

Oběd a večeře jsou společně se snídaní největší jídla dne. Důležitost sacharidů k snídani jsem už popsala, ale co se stane, když je vynecháte k obědu a k večeři? 
Protože by sacharidy měly tvořit 50-60 % denního příjmu, je vhodné je rovnoměrně rozložit během celého dne. Dodají vám energii, bude se vám lépe přemýšlet a nebudete tak unavení. Vynechání příloh vede k únavě a opět k tvorbě sacharidů z nesacharidových zdrojů. A když salát doplníte masem, poslouží vám bílkoviny z něj jako skvělý zdroj pro přeměnu na sacharidy. Kromě toho vás příjem bez příloh skoro jistě nebude dostatečný, takže se nebojte dát si kus (pořádný kus) pečiva k salátu.
Je snad tedy jasné, že sacharidy jsou potřeba a jejich nahrazováním bílkovinami své tělo neoblbnete, jen mu zkomplikujete práci.
Zdroje:

SPOLEČNOST PRO VÝŽIVU O.S. Referenční hodnoty pro příjem živin. Praha: Výživaservis s.r.o., 2011. ISBN 970-80-254-6987-3.
STRÁNSKÝ, Miroslav a Lydie RYŠAVÁ. Fyziologie a patofyziologie výživy. 1. vyd. České Budějovice: Jihočeská univerzita, 2010. 68-92 s. ISBN: 978-80-7394-241-0.

16 comments

 1. Velice přínosný a hezky srozumitelný článek! Konečně někdo, kdo boří mýty :-). Děkuju!

 2. díky díky díky ! mám pocit, že vždycky, když se někdo v nějaké facebookové skupině zeptá "jak mám zhubnout", jako první věc zazní cardio a pak hned omezení sacharidů .. taky jsem se jich dřív bála, ale každý na to asi musí přijít sám 🙂 každopádně je skvělé, že o tom takhle rozumně píšete, myslím, že spousta lidí zajímající se o "zdravý životní styl" by si tohle měla přečíst 😉

 3. Díky moc, já právě čekala spíš nesouhlas, jako posledně, když jsem napsala, že jím 320 g sacharidů a opravdu, ale opravdu nejsem v žádný "objemovce" 😀 Takže mám fakt radost 🙂

 4. Ahoj, teď jsem narazila na Váš blog a je super! Konečně někdo, kdo nejede na "dietě jen z masa a tuků" a pořádné objasnění, co se stane! Díky! 🙂 A máte věrnou čtenářku 🙂

 5. Vaše články žeru 🙂 jednak jsou o jídle a jídlo je prostě top a hlavně to není stylem jenda paní povídala, ale pěkně i s bibliografickejma citacema.
  Chtěla bych se zeptat, jestli sestavujete jídelníčky? 🙂

 6. Jé, díky moc 🙂
  Co se týče jídelníčků, tak nějak oficiálně zatím ne, já za 14 dní končím bakaláře, tak se možná pak po něčem poohlídnu, ráda bych si už našla něco v oboru jako částečnej úvazek k magistrovi, ale kdo ví 🙂
  No, každopádně jsme už obě někomu s jídelníčkem pomáhaly, domluvit se na tom určitě dá 😉
  Jen nevím, jakou historii už máš za sebou, ale považuju za mnohem lepší, když to člověk zkusí nejdřív sám, než bude utrácet za drahocenné rady, protože ono na tom nic zázračného neni. Spočítaly bychom ti bazál podle vzorečku, který najdeš na internetu, výdej podle sportu, což za tebe udělá i aplikace, sestavily bychom ti něco ve volně přístupných tabulkách a byla by to jídla, která si vaříme my, ne ty, navíc bys měla přesně předepsaný režim a dodržet ho zvládne snad jen někdo, kdo nemá na práci nic jinýho. No, ne že bych chtěla psaní jídelníčků nějak shazovat, ale považuju za mnohem lepší, když to člověk podle určitých pravidel (která najdeš třeba tady http://www.nehladu.cz/2015/02/jidelnicek-na-1-tyden-postup-jak-ho.html) zkusí nejdřív sám a až když mu to nepůjde nebo si nebude s něčim vědět rady, se obrátí na odborníka 🙂 Ale jak říkám, domluvit se na tom určitě dá, kdyžtak můžeš napsat na nehladu@gmail.com (akorát toho máme teď obě dost, tak možná to pár dní potrvá, než s náma bude pořádná řeč)
  Hezkou sobotu a neděli a všechny další dny 🙂
  Verča

 7. Ahoj,
  zajímal by mě Váš názor na vyloučení sacharidů na snídani a jejich zařazení až na večeři z důvodu produkce serotoninu, po kterém se člověk cítí zrelaxovaný a unavený.
  Případně Váš názor celkově na neurotransmitery a jejich produkci v závislosti na stravě.

  Pepa

 8. Ahoj holky. Je možné,že po nadbytku mléčných výrobků – tedy zřejmě po nadbytku laktozy ? se vyskytuje akné ?? Měla jsem ted asi měsíc fakt období kdy jsem denně jedla tvarohy,jogurty,skyry ale ve velkém množství a vždycky po konzumaci mi vylítly jebáky jak prase .Ptala jsem se mamky zda jsem někdy neměla alergii na laktozu či tak,to prý nikdy ale i jako miminko a malá jsem se po mléce vždy osypala a měla vyrážku i když jsem ho milovala. Nyní jsem to omezila a je pravda,že bedáky zmizelyy… díky za vas nazor

 9. Ahoj,je pravda že ROSTLINNÉ bilkoviny se vstřebavají trochu jinak než živočišné a že ledviny nezatěžují tolik,nebo je to výmysl? Bylo mi totiž řečeno,že více živočišné bílkoviny zatěžují právě ty ledviny například když někdo bude denně se cpát tvarohy,jogurty,mlékem,masem že to víc zatíží než například tofu nebo nějaké rostlinné bílkoviny třeba ze soji apod? Díky

 10. To by sedělo spíš na lehčí alergii na bílkovinu kravského mléka, intolerance laktózy se projevuje spíš zažívacími potížemi. V.

 11. To úplně ne, bílkovinu musíš metabolizovat, ať je rostlinná nebo živočišná. Spíš naopak, pokud má někdo potíže s ledvinami, je lepší méně bílkovin, ale živočišných, aby byly vyšší kvality a stačilo jich menší množství.
  V.

 12. Ahoj,
  myslím, že únavu z produkce serotoninu by přebila únava z nedostatku sacharidů 🙂
  Jinak blíže jsem se neurotransmiterům nevěnovala…
  V.

 13. Dobrý večer. Zajímá me Váš názor na jedu věc ohledně právě nadbytkem bílkovin ve stravě ,avšak pri přibírání z velike podvahy pokud byla ztracená samozřejmě veškerá svalová hmota apod. V tomto případě je přeci žádoucí mít bílkovin třeba i nad 1,5g nebo též by se mělo držet opravdu těch 0,5-0,8g? Jedná se o to,ze dcera konečně začala pomalu nabírat z ppp a konečně po roce začala jíst a ji kvalitně a pestré �� ale právě si ma zapisovat co ji atd aby jsme měli přehled a vždy prave přesáhne bílkoviny nad to Vaše doporučení a pak je z toho smutná, ze se tam "nevejde" a nemuze si to treba dat jak by chtěla (kombinace).Opravdu ale tady se jedná o případ kdy je v hrozně velike podvaze a musí minimálně 10-15kg nahoru včetně svalů a všeho. Děkuji za odpověď. Hana N.

 14. Dobrý večer, tenhle dotaz se tu opakuje taak často 🙁 Jedná se o obecná doporučení pro zdravou populaci, tedy NE pro osobu s PPP, která přibírá z podváhy, to je úplně jiný příběh. Naprosto jiná potřeba energie a jednotlivých živin. V takovém případě lze přidat i u bílkovin např. na dvojnásobek, v první řadě je nutné přibrat. Případně těch 0,8, ovšem na ideální hmotnost, ne aktuální…ale hlavně to vůbec nemusí být přesně, jen hlavně podstatně VÍC. A.

Napsat komentář