Nutriční terapeut vs. výživový poradce

Většina z nás se jistě už někdy zamyslela nad svými stravovacími návyky a rozhodla se na nich něco změnit. Ať už to bylo kvůli kilům navíc či kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu.

Bohužel ale není lehké zorientovat se v nejrůznějších výživových doporučeních, která se na nás valí z internetu, časopisů a nebo z televize, proto je jistě správnou volbou obrátit se pro pomoc na odborníka.
Jelikož v posledních letech zájem o výživu roste a stále více lidí si uvědomuje význam kvalitních potravin a správného stravování ve zdraví, přibývá současně i lidí, kteří nabízejí nejrůznější výživové poradenství, slibují zázračné hubnutí a návrat do skvělé kondice. Jak si ale mezi nimi vybrat a nenaletět?

Výživový poradce
Radit s výživou u nás může bohužel kdokoliv a nemusí se pyšnit kvalitním vzděláním v této oblasti. Je to dáno tím, že současná legislativa povoluje výživové poradenství nejen lidem, kteří absolvují studium nutriční terapie na vysoké nebo vyšší odborné škole, ale i lidem, kteří absolvují nejrůznější kurzy a semináře, jejichž kvalita není kontrolována. Tyto kurzy bývají většinou víkendové, v celkové kapacitě několika hodin. Setkat se můžeme dokonce i s kurzy, které probíhají pouze přes internet.
Jelikož se poradenství ve výživě řadí mezi živnosti volné, je dokonce možné získat živnostenský kurz i bez jakékoli kvalifikace. Takový výživový poradce tedy nemusí splňovat žádná kritéria. Za své klienty není právně ani odborně odpovědný a v případě zhoršení jejich zdravotního stavu se tedy nemají na koho obrátit.
Kde se setkáme s výživovým poradcem?
Výživový poradce pracuje nejčastěji ve fitness a wellness centrech, či ve společnostech nabízejících různé potravinové doplňky, které většinou bývají dost drahé a při kvalitním stravování naprosto zbytečné. Takový výživový poradce se bude ve většině případů snažit vás dohnat k jejich koupi. Typickým příkladem jsou výživoví poradci nabízející své služby v ulicích nebo obchodních centrech. Většinou se od nich dozvíte, že máte příliš mnoho tuku a jako na potvoru je to tak špatně uložený tuk, že vám nepomůže nic jiného, než zázračný koktejl k snídani, obědu a pro změnu i k večeři. No nekupte to! Tudy cesta samozřejmě nevede, jelikož pitím koktejlů ještě nikdo zdravě kila neshodil.
Celkem běžné také je, že takový odborník na výživu má jen pár předpřipravených jídelníčků a ty vesele rozdává na potkání. To, že každý člověk má potřeby odlišné a proto tento způsob nemůže fungovat, jistě není třeba zmiňovat.
Samozřejmě nelze všechny házet do jednoho pytle a ne všichni výživoví poradci se chovají tímto způsobem. Jsou tu jistě i tací, kteří se snaží pomoci a připraví vám kvalitní jídelníček, ale zde bohužel stále platí, že nejde srovnávat 20 hodinový kurz výživy a náročné tří až pěti leté studium. Dozvědět se vše potřebné na kurzu jednoduše není možné. Už vůbec není v kompetenci výživového poradce radit lidem s nějakým onemocněním, jelikož zde pak může i významně uškodit. Takové případy bohužel nejsou výjimečné.
Nutriční terapeut/ Nutriční specialista
Nejlepší zárukou kvalitních služeb v oblasti výživy jsou absolventi kvalifikačního studia v oboru výživy. Jedná se o nutričního terapeuta, což je zdravotnický pracovník, který absolvoval tříleté studium na vysoké nebo vyšší odborné škole a má tedy titul Bc. nebo Dis. Dále je to nutriční specialista, který navíc absolvoval dva roky magisterského studia.
Tito pracovníci získali komplexní vzdělání v oblasti výživy a mohou tedy sestavovat stravovací a dietní plány jak lidem naprosto zdravým, tak i diabetikům, celiakům a lidem s jinými zdravotními problémy. Navíc jsou za svojí práci právně odpovědní. Samozřejmostí je také celoživotní vzdělávání a nutriční terapeuté/specialisté si tak stále doplňují své znalosti o aktuální informace.

Kde se setkáme s nutričním terapeutem nebo specialistou?
Nutričního specialistu s největší pravděpodobností naleznete v nemocnici na oddělení klinické výživy nebo na oddělení endokrinologie, gastroenterologie, diabetologie či obezitologie.
Nutričního terapeuta naleznete v nemocnici, výjimkou nejsou ani soukromé praxe.
A jak taková návštěva u nutričního terapeuta vypadá?
Nejprve budete zváženi na speciálním přístroji, který vás nejen zváží a vypočítá poměr svalů a tuků ve vašem těle, ale zjistí také jaký je váš bazální metabolismus, což je pro jakoukoli úpravu jídelníčku naprosto klíčová informace. Dále vyplníte krátký dotazník, kde vás čekají otázky týkající se vašich stravovacích návyků, zda berete nějaké léky a podobně. Nakonec dostanete za úkol zapisovat si pár dnů své stravování, pitný režim a pohyb a na základě všech získaných informací vám bude sestaven výživový plán. Každý nutriční terapeut své sezení může vést trochu odlišně, ale tyto vyjmenované body by neměly chybět.
Co tedy při výběru odborníka na výživu sledovat?
Pokud máte zájem zapracovat na svém stravování s pomocí odborníka, zjistěte si v první řadě jeho vzdělání a případné reference. Jednoduchým pomocníkem je právě ono označení nutriční terapeut a výživový poradce, podle toho rychle poznáte o jakého odborníka jde. Pozor na výrazy typu „nutriční poradce“ a podobné novotvary, které vždy skrývají absolventa kurzu.
Vysokoškolské vzdělání v tomto oboru samozřejmě nemusí být vždy 100% zárukou kvality, stejně tak se mezi výživovými poradci jistě najde i takový, který dokáže dobře poradit, ale pokud nechcete zbytečně riskovat, vyhazovat peníze z okna a hazardovat se svým zdravím, je tohle to nejjednoduší pravidlo, kterým se při výběru řídit.