Nutriční terapeut vs. výživový poradce

Většina z nás se jistě už někdy zamyslela nad svými stravovacími návyky a rozhodla se na nich něco změnit. Ať už to bylo kvůli kilům navíc či kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu.

Bohužel ale není lehké zorientovat se v nejrůznějších výživových doporučeních, která se na nás valí z internetu, časopisů a nebo z televize, proto je jistě správnou volbou obrátit se pro pomoc na odborníka.
Jelikož v posledních letech zájem o výživu roste a stále více lidí si uvědomuje význam kvalitních potravin a správného stravování ve zdraví, přibývá současně i lidí, kteří nabízejí nejrůznější výživové poradenství, slibují zázračné hubnutí a návrat do skvělé kondice. Jak si ale mezi nimi vybrat a nenaletět?

Výživový poradce
Radit s výživou u nás může bohužel kdokoliv a nemusí se pyšnit kvalitním vzděláním v této oblasti. Je to dáno tím, že současná legislativa povoluje výživové poradenství nejen lidem, kteří absolvují studium nutriční terapie na vysoké nebo vyšší odborné škole, ale i lidem, kteří absolvují nejrůznější kurzy a semináře, jejichž kvalita není kontrolována. Tyto kurzy bývají většinou víkendové, v celkové kapacitě několika hodin. Setkat se můžeme dokonce i s kurzy, které probíhají pouze přes internet.
Jelikož se poradenství ve výživě řadí mezi živnosti volné, je dokonce možné získat živnostenský kurz i bez jakékoli kvalifikace. Takový výživový poradce tedy nemusí splňovat žádná kritéria. Za své klienty není právně ani odborně odpovědný a v případě zhoršení jejich zdravotního stavu se tedy nemají na koho obrátit.
Kde se setkáme s výživovým poradcem?
Výživový poradce pracuje nejčastěji ve fitness a wellness centrech, či ve společnostech nabízejících různé potravinové doplňky, které většinou bývají dost drahé a při kvalitním stravování naprosto zbytečné. Takový výživový poradce se bude ve většině případů snažit vás dohnat k jejich koupi. Typickým příkladem jsou výživoví poradci nabízející své služby v ulicích nebo obchodních centrech. Většinou se od nich dozvíte, že máte příliš mnoho tuku a jako na potvoru je to tak špatně uložený tuk, že vám nepomůže nic jiného, než zázračný koktejl k snídani, obědu a pro změnu i k večeři. No nekupte to! Tudy cesta samozřejmě nevede, jelikož pitím koktejlů ještě nikdo zdravě kila neshodil.
Celkem běžné také je, že takový odborník na výživu má jen pár předpřipravených jídelníčků a ty vesele rozdává na potkání. To, že každý člověk má potřeby odlišné a proto tento způsob nemůže fungovat, jistě není třeba zmiňovat.
Samozřejmě nelze všechny házet do jednoho pytle a ne všichni výživoví poradci se chovají tímto způsobem. Jsou tu jistě i tací, kteří se snaží pomoci a připraví vám kvalitní jídelníček, ale zde bohužel stále platí, že nejde srovnávat 20 hodinový kurz výživy a náročné tří až pěti leté studium. Dozvědět se vše potřebné na kurzu jednoduše není možné. Už vůbec není v kompetenci výživového poradce radit lidem s nějakým onemocněním, jelikož zde pak může i významně uškodit. Takové případy bohužel nejsou výjimečné.
Nutriční terapeut/ Nutriční specialista
Nejlepší zárukou kvalitních služeb v oblasti výživy jsou absolventi kvalifikačního studia v oboru výživy. Jedná se o nutričního terapeuta, což je zdravotnický pracovník, který absolvoval tříleté studium na vysoké nebo vyšší odborné škole a má tedy titul Bc. nebo Dis. Dále je to nutriční specialista, který navíc absolvoval dva roky magisterského studia.
Tito pracovníci získali komplexní vzdělání v oblasti výživy a mohou tedy sestavovat stravovací a dietní plány jak lidem naprosto zdravým, tak i diabetikům, celiakům a lidem s jinými zdravotními problémy. Navíc jsou za svojí práci právně odpovědní. Samozřejmostí je také celoživotní vzdělávání a nutriční terapeuté/specialisté si tak stále doplňují své znalosti o aktuální informace.

Kde se setkáme s nutričním terapeutem nebo specialistou?
Nutričního specialistu s největší pravděpodobností naleznete v nemocnici na oddělení klinické výživy nebo na oddělení endokrinologie, gastroenterologie, diabetologie či obezitologie.
Nutričního terapeuta naleznete v nemocnici, výjimkou nejsou ani soukromé praxe.
A jak taková návštěva u nutričního terapeuta vypadá?
Nejprve budete zváženi na speciálním přístroji, který vás nejen zváží a vypočítá poměr svalů a tuků ve vašem těle, ale zjistí také jaký je váš bazální metabolismus, což je pro jakoukoli úpravu jídelníčku naprosto klíčová informace. Dále vyplníte krátký dotazník, kde vás čekají otázky týkající se vašich stravovacích návyků, zda berete nějaké léky a podobně. Nakonec dostanete za úkol zapisovat si pár dnů své stravování, pitný režim a pohyb a na základě všech získaných informací vám bude sestaven výživový plán. Každý nutriční terapeut své sezení může vést trochu odlišně, ale tyto vyjmenované body by neměly chybět.
Co tedy při výběru odborníka na výživu sledovat?
Pokud máte zájem zapracovat na svém stravování s pomocí odborníka, zjistěte si v první řadě jeho vzdělání a případné reference. Jednoduchým pomocníkem je právě ono označení nutriční terapeut a výživový poradce, podle toho rychle poznáte o jakého odborníka jde. Pozor na výrazy typu „nutriční poradce“ a podobné novotvary, které vždy skrývají absolventa kurzu.
Vysokoškolské vzdělání v tomto oboru samozřejmě nemusí být vždy 100% zárukou kvality, stejně tak se mezi výživovými poradci jistě najde i takový, který dokáže dobře poradit, ale pokud nechcete zbytečně riskovat, vyhazovat peníze z okna a hazardovat se svým zdravím, je tohle to nejjednoduší pravidlo, kterým se při výběru řídit.

9 comments

 1. Holky,měla bych ještě takový dotaz k tomuto tématu. Byla jsem před pár dni udělat ze sebe "blbce" a vlezla do Světa zdraví v Praze,SCHVÁLNĚ jen jaký mají podmínky na zaměstnání pro lidi. Bavila se semnou jedna majitelka pobočky,že prý pomalu neni nic vhodný. Vzdělání jako škola udajně nic nedá ani Nutriční terapeut na VŠ,VOŠ,že doporučuje nějaký kurzy Nutris či co pro přijetí,ale že hlavně koukají na praxi. Holky prosim Vás 😀 jaký na to máte nazor Vy,že Vás nějaká komunita shazuje,myslím VÁS jako vzdělaný opravdu z předmětů? A jaký celkový mate nazor na kurzy Nutris,Naturhouse,NutriAcademy a na tyto komunity jako je Svet zdravi atak? Ona sama me tvrdi ze ma snad vsechny kurzy co jsou u nas ale hlavne 15.let praxi,ale skolu na to nema zadnou?. Diky za vysvetleni 😉

 2. Uf, no …společnosti jako svět zdraví, naturhouse a pod mě vždycky spolehlivě nadzvednou ze židle:)) Upřímně celkem nechápu, jaké vysvětlení by pani měla proto, že nějaký kurz je kvalitnější, než 3-5 leté studium 😀 Existuje spousta kurzů v délce třeba i 10 hodin, teď si spočítat kolik hodin strávím ve škole, učením se na zkoušky, praxemi… Sice jsem se žádného kurzu přímo nezúčastnila, ale podle mě i kdyby na něm podávali informace dobré, tak jednoduše časově nestačí. Navíc ten kurz má možná paní majitelka, ale věř mi, že většina jejich poradců nemá ani žádný kurz. Stačí se podívat na různé nabídky práce u nich na jobs.cz a podobně, kde vždycky vyžadují jen ZÁJEM O ZDRAVOU STRAVU, ale nic víc nepotřebují. Slyšela jsem hodně historek a viděla dost pacientů, co mají s nějakým takovým poradenstvím zkušenost a za prvé se snaží jen z lidí tahat peníze a za druhé, i když to jistě není nemožné, nikdy jsem od nich neslyšela, že by dostali rozumné rady. Ty jídelníčky byly vždycky celkem tragické, očividně jen vytažené ze šuplíku. Sama jsem se šla jednou podívat do společnosti Naturhouse, na pohovor…čistě abych viděla, na co se mě budou ptát. Paní "dietoložka" (mudr nebyla) v bílém plášti ABSOLUTNĚ netušila, co je to nutriční terapie a vůbec nechápala, co myslím tím, že mám praxi. Když jsem jí říkala, že normálně v nemocnici, tak vyvalila oči a ptala se mě, co jsem tam jako dělala:D Nakonec se s dost křečovitým úsměvem jakože radovala, že je to bezva, že o výživě teda už něco vím (stylem, že to po lidech asi vůbec nechce, wtf:D) a že v tom případě si mě určitě píše a hned mi pošlou mailem jejich prezentace, proložené jejich výrobky, kterou se mám na další kolo pohovoru naučit přesvědčivě přednášet a nakonec vyberou toho, kdo tu jejich prezentaci odprezentuje nejlépe. Já jsem jí na to řekla, že super, že jediná překážka by pro mě byla to, že bych nesouhlasila s fakty uvedenými v prezentaci. Ale jakmile to bude vše v pořádku, tak bezva. Paní se s křečovitým úsměvem rozloučila, ještě jednou zopakovala, že mi prezentace určitě pošle a překvapivě už mi nikdy nic nepřišlo :)) Takže asi tak, no. Mně tyhle poradenství neštvou čistě jen proto, že by nutričním brali práci….mě štve i to, že spoustu lidí má z těchto společností špatnou zkušenost a tu si pak převádí na všechny, co se nějak pohybují ve výživě, tzn i lékaře a nutriční. Ale nezbývá než to prostě nějak neřešit a nenechat se tím moc naštvat:)) Třeba svět zdraví má jako tvář Fořta, ale to už vůbec nic nemění na tom, kdo pak sedí na té pobočce a radí.
  Já tím nechci prostě okamžitě všechny odsuzovat, třeba někde na nějaké pobočce sedí paní, co nějaké znalosti má, ale upřímně jsem se s takovou ještě nesetkala. Andy

 3. Děkuji za vyčerpavajici odpověd. No Andy mě celkem rozesmálo,že vybírají lidi podle vzhledu =D to už jsem si řekla,že je to asi divné,poněkut,když mi oznámili,že i kdyby přišla žena s diplomem z univerzity a další kvalifikace a uměla opravdu vše,ale nebyla by štíhlá či vahu by neměla v normě,že tu by i tak nevzali,že mají nařízené preference,že musí zaměstnanci být štíhlí a mít vahu v normě =D =D a ještě u toho dodala: ta paní by nemohla dělat vyživového poradce-specialistu,protože sama se asi nestravuje jak má. Za další udajně prý vzali slečnu z VŠ co studuje také prý Nutriční terapii a kdyz se ji ptala na zakladni znalosti jako co je lepek,druhy cholesterolu,diabetes apod tak prý nevěděla ani tuk,tudíž mi oznámila,že ten papír nic neřeší a že lidé z vejšky nemají praxi,nebo prý v nemocnicích a to pro jejich firmu stejně neni žádná praxe =D. Ale takže si myslíš,že určitě kdyby se člověk měl vyhradit na vyživu je lepší studium než kurzy? 🙂

 4. Tak já chápu, že si budují image a prostě štíhlá poradkyně vypadá lépe. Upřímně mě taky někdy zaráží, když vidím nutriční, co by mohla něco shodit, působí to divně:)) ale zase stavět na tom výběr je hloupé, no…ta oplácanější může mít i tak mnohem lepší znalosti, to jo. Tak jako jasně, já neříkám, že nutriční terapii vystuduje jen naprostý génius, na slovo vzatý odborník přes výživu (a teď se teda omlouvám voškám, ale poslední dobou na ně taky začínám mít trochu negativnější názor, ale to už je zas na delší povídání), takže věřím tomu, že mohla přijít slečna, co studuje nutriční a prostě jí chyběly znalosti, ale pořád to neznamená, že by bylo lepší mít kurz a lidi z vysoké byli blbější 😀 Víšco, je jasné, že paní majitelka o tom umí krásně mluvit a umí lidem nakecat, že jejich poradenství je úžasné a všichni jsou odborníci s hromadama praxe. I když by mě zajímalo odkud, když nemocnice pro ně není praxe…to tam jednoduše asi nikdy nebyla :)) To je koneckonců asi jejich jediná práce. Já bych se ani nedivila, kdyby nutričním zas vyprávěla něco jiného 😀 Já jen pak vidim lidi, co u nich byli a slyšim ty rady, co tam dostali a je to hrůza. Navíc v podstatě vrazí jídelníček lidem do ruky a čau, už za ně nejsou nijak zodpovědní. To je pro mě jediné rozhodující.
  Určitě studium. Určitě je super se pak účastnit různých seminářů, rozšiřujících kurzů a tak, ale nad rámec nějakého základního vzdělání. Takhle, pokud se někdo jen zajímá o výživu a chce se orientovat v základních pojmech, tak zaplatit si kurz o nějakých 10-20 hodinách, tak proč ne, k tomu jsou možná fajn…ale nedělat z toho nic většího:) A.

 5. A mohu mit ještě otazečku,co vlastně když Vy jak píšete na uvodu,studujete LF UK 🙂 (y) palec nahoru :), když to vystudujete ten Bc. obor a nešli byste třeba dál na Mgr. co vlastně po tom vystudování Vy konkretně u te fakulty jste? jestli se mohu zeptat? Kam vlastne muzete jit zadat o zamestnani a třeba s vysokoprocentni i jistotou víte,že Vás třeba vezmou?

 6. Jako Bc. budeme nutriční terapeuti, pokud vystudujeme ještě na magistra, tak nutriční specialisti. No a nutriční jsou nejčastěji v nemocnicích, jak čistě na odděleních, tak v nutričních poradnách, ambulancích… pak v lázních a dalších léčebných zařízeních, domovech pro seniory a podobně. Nutriční se hledají i do stravovacích provozů, věznic a tak 😀 ale tam většinou stačí třeba nutriční se střední 🙂 Nejčastější jsou asi ty nemocnice. Jsou i nutriční se soukromými praxemi, ale bohužel je jich docela málo.A.

 7. haha, mela jsem zkusenost s VYZIVOVOU PORADKYNI v OB KLINIK. clovek chce zhubnout, oni mu neodeberou krev, nic, jen zvazi na nejaky spesl vaze a vrazi do ruky jidelnicek co jist k snidani, svacine, obedu, svacine a veceri. pak chodi jednou za mesic k ty PORADKYNI (u me to byla psycholozka, nicmene cvicitelka fitboxu ci co). jako nemela jsem z ni dobrej pocit. kdyz jsem se ji na neco ptala po mailu, tak mi odepsala, ze mi to rekne az osobne (asi aby to mela placeny jako pracovni dobu a hlavne aby si to nastudovala). jako tezke zklamani, tak jsem odesla. proste nevedela o cem mluvi. a na to, ze je to komercni redukcni "klinika" s nasmlouvanyma pojistovnama, je to bida.

 8. S tím se nesetkávám poprvé, že výživu řeší psycholog – třeba prý i ve Stobu to tak donedávna bylo. Je to škoda, protože některá místa zase psychologa nemají vůbec, ideálně by měli sedět s nutričním terapeutem ve vedlejší ordinaci a každého člověka řešit společně 🙂
  Každopádně přístup paní ani tak nezní ideálně, což mě mrzí, tak snad budeš mít příští zkušenost lepší 😉
  V.

 9. Ahoj, a jaký máte nazor na člověka co má jen ten nějaký kurz výživového poradce pro výživu a člověka co má ba sice zatím střední,ale alespon střední vzdělání ze zdravky oboru Nutriční asistent?

Napsat komentář