Opravňuje nás osobní zkušenost radit ostatním?

Výživa je už dlouhou dobu aktuální téma a vyjadřuje se k ní každý druhý. To je na jednu stranu skvělé, protože povědomí o vlivu stravy na naše zdraví je rozhodně potřeba šířit. Na druhou stranu mě trochu mrzí, že si právě z výživy dělá spoustu lidí super business, aniž by měli odpovídající vzdělání a zkušenosti. Někdy jde jen o do puntíku vypočítané výživové poradenství, kde jeho vlastník nemá žádné větší ambice, než si pořádně namastit kapsu a nebrat při tom ohledy na zdraví a peněženku lidí. Někdy to zase někdo myslí celkem dobře, ale všechno postaví na své osobní zkušenosti, a to mě trochu dráždí. 

Původně jsem neměla v plánu o tom psát článek, protože prostě hejt, ale poslední díl diskuzního pořadu Máte slovo mě lehce zvednul ze židle a článek už nemohl déle čekat. V pořadu  se přeřvávali  diskutovali o výživě lékaři, výživoví poradci a jeden paleonadšenec, který sice za celou hodinu pořadu řekl tak tři věty, zato ale nedávaly moc smysl. Nedalo mi to a podívala jsem se na jeho webové stránky, kde celkem sympaticky popisuje svůj vlastní příběh. Je to taková ta známá klasika, kluk měl kila navíc, tak vyzkoušel pár naprosto nesmyslných diet a světě div se, nezhubnul. Pak narazil na zázrak jménem paleo dieta a začal se stravovat podle ní. Jeho jídelníček se najednou začal skládat z masa, ryb, vajec, ořechů a zeleniny, namísto fast-foodu, kterým se náš chlapec denně krmil předtím. A v tom se stal další zázrak! Chlapec zhubnul 15 kilo za tři měsíce. Ale ne jenom, že se mu podařilo shodit nadbytečná kila (čemuž v každém případě tleskám), ale dokonce se z něho díky tomu stal i nový odborník na výživu, který může vzdělávat ostatní, protože má přece nějakou tu svojí osobní zkušenost. 
Proč si myslím, že to nestačí? Kolik kilo člověk musí zhubnout, aby výživě rozuměl?

1. Každý jsme jiný
Je to klišé, ale v tomto případě perfektně sedí. Nejde ani tak o to, že by každý člověk měl na výživu jiné nároky a Pepa se tak potřeboval cpát Slaninou a Blanka zase mohla jíst jenom banány. Ani tak, že by byl Čenda geneticky naprogramovaný k obezitě a Stáňa zase nikdy nepřibrala deko. Ale přeci jen, každý máme genetickou výbavu jinou a každému nám sedí něco trošku odlišného. Lišíme se stavbou těla, dispozicemi z dětství a dalšími faktory, které mají za výsledek to, že i kdyby se dva lidi stravovali spolu a měli stejnou pohybovou aktivitu, nebudou nikdy vypadat jako přes kopírák. Takže jestli si kolegyně v práci vyzkoušela kapustovou dietu a zázračně shodila bříško, neznamená to, že si ze stejné diety neodnesete maximálně tak zažívací potíže.

2. Mysl je mocná
Slyšeli jste někdy o placebo efektu? Určitě ano, i já v podstatě věřím, že samotná víra dokáže uzdravit. Lidská mysl je totiž mocná. Například když se testují nové léky, tak se jedné skupině podává účinná látka a druhé skupině placebo. Není žádnou raritou, že se zdravotní stav zlepší u obou skupin. A stejně to může fungovat i u jídla. Pokud jste skálopevně přesvědčeni o tom, že při přechodu na raw stravu ucítíte nával energie, tak ho možná vážně ucítíte. A pokud zase věříte, že laktóza je zkáza lidstva, je možné, že si loknete mléka a celí se osypete, i když alergii ani intoleranci nemáte. Ale není to přece důkaz, že to bude stejně fungovat u všech. Nebo jo?

3. Někdy stačí malá změna
Jirka hodně jí, ale je líný si vařit, tak do sebe za den hodí tři vepřové bagety z večerky, každou zají sušenkou a zalije litrem coly. Má kila navíc a je smutný. Smutný Jirka má nízké sebevědomí, nemá přítelkyni a má akné, protože nemá motivaci o sebe dbát. Na internetu si přečte, že na hubnutí skvěle funguje veganská dieta, s vyloučením lepku jako bonus. Nastuduje si všechno potřebné a začne tedy jíst vegansky. Veganské bagety bez lepku neprodávají, tak si Jirka začne vařit. Třeba tofu s bramborami, protože je to rychlé. K tomu přidá zeleninu, která ho však zprvu nadýmá, tak ji musí konzumovat v menším množství, víckrát denně. Jirka začne jíst pravidelně, jeho jídelníček obsahuje méně tuku, cukru a naopak obsahuje více vlákniny. Vyřadí i colu. Jirka hubne, cítí se dobře, má vyšší sebevědomí a najde si dívku. Začne o sebe více pečovat, zmizí mu akné a Jirka si samým štěstím přidá ještě fitko 3x týdně. Jirka si založí web o veganské bezlepkové stravě a začně pořádat semináře o stravě, protože jí přece rozumí.
Nestačilo by, Jirko, přestat jíst fast-food, začít jíst 5x denně a začít cvičit? Nefungovalo by to stejně? Bohužel, to se nikdy nedozvíme, protože maso je rakovinotvorné, lepek je jed, mléko je pro zvířata a brokolice má spoustu vápníku. Jak to víme? Jirka přece zhubnul a cítí se skvěle!

4. Nedostatek souvislostí
Už tak nějak od přírody rádi věříme věcem, kterým věřit chceme a je to tak nějak pohodlné.
Zhruba před 5 lety, kdy jsem toho o jídle ještě moc nevěděla (natož o nějaké fyziologii), jsem četla knížku Doba jedová od Anny Strunecké a zaujala mě kapitola o sladidlech. Paní Strunecká mě v ní přesvědčovala, že po požití nápoje se sladidlem zcela určitě dostanu migrénu, bude mi špatně, budu mít špatnou náladu a nakonec umřu. Shodou okolností to bylo období, kdy jsem špatně spala, bylo mi blbě, měla jsem špatnou náladu a k tomu ve velkém množství pila colu light. Přišlo mi v tu chvíli naprosto logické, že za to mohou sladidla a začala jsem se jich bát jako čert kříže. Spojitost byla tak jasná! Až později, když jsem přišla k rozumu mi došlo, že to bylo současně období, kdy jsem trpěla přejídáním a celkově můj vztah k jídlu nebyl úplně v pořádku. Měla jsem problémy ve škole, rozešel se se mnou přítel a kromě coly jsem vlastně nepila vůbec nic. Za mé problémy tedy mohl maximálně tak stres, hromada kofeinu před spaním, záchvaty přejídání, nejezení a dehydratace.

Dalším případem „přehlížení souvislostí“ může být třeba to, když je dítě očkované a záhy je u něj objevena nějaká nemoc. Vážně to musí být očkováním? Nemůže to být třeba tím, že se dítě právě nachází ve věku, kdy se toto vrozené onemocnění začíná projevovat? 

A co takové hubnutí? Vážně jste zhubli kvůli tomu, že ráno pijete teplou vodu s citrónem, nebo je to tím, že jste začali dvakrát týdně cvičit? S takovými příklady bych mohla pokračovat donekonečna.

5. Přeceňování osobní zkušenosti
„Ty mi nemáš co radit, nemáš osobní zkušenost!“ Už jste to někdy slyšeli? Osobní zkušenost je samozřejmě fajn, může sloužit jako malé vodítko a někdy se může hodit. Nemyslím si ale, že by byla vždycky nutná. Já třeba nemám zkušenost s raw stravou, ale zase vím, jaké živiny potřebujeme a jaké živiny syrová strava obsahuje a jaké ne. Vím například to, že vápník z rostlinných výrobků není stejně dobře využitelný, jako z živočišných. Nejde o žádnou mou osobní zkušenost, ale o fakt, se kterým ani rok na zeleninových salátech nic neudělá. A také jsem nikdy nebyla obézní a nemusela to řešit. Znamená to tedy, že lépe poradí s dietou člověk, který obézní byl? Znamená to, že má o výživě lepší přehled? Absolutně tím nechci nikoho shazovat na základě jeho váhy, ale současně mi přijde fajn se zamyslet nad tím, jestli je v tomto případě osobní zkušenost nějaké významné plus.

Uf, to by bylo pro dnešek asi tak vše, co mi leželo na srdci. Nikomu nechci brát jeho názory, životní styl a vůbec ne třeba radost ze shozených kil. O to mi v tomhle článku nejde. Pro mě za mě, pokud jíte jenom šišky a cítíte se dobře, tak si snězte třeba celý les. Jenom, prosím, osobní zkušenost neberte jako dostatečný důkaz.

17 comments

 1. Zas ti Andy musím zatleskat 😀 přijde mi, že je v pořádku, když někdo poradí se "svým" postupem (pokud k tomu má aspoň nějakou kvalifikaci), protože zas je na každém, aby si otestoval, co mu sedí a není to úkolem výživového poradce to zjišťovat (aspoň podle mě). Odsuzuju to až v momentě, kdy někdo říká, že ta jeho cesta je ta JEDINÁ. Má to určitě marketingový efekt, ale aspoň doufám, že tihle lidi kvůli černému svědomí špatně usínají. A nebo tomu sami věří, a to pak už pomůže jedině facička 😀

 2. Díky! Joo, jasně, já nechci něčí postup kritizovat jenom proto, že se jedná o osobní zkušenost, tohle bylo mířené právě na ty, kteří si z toho dělaj strašnej business, zakládaj si svoje stránky, naprosto tupě propagujou určitej způsob stravování a považujou se za nějaký nutrition guru 😀 Většinou se to neobejde bez urážení ostatních, kteří stejnej směr nesdílí. Mám kolem sebe pár takovejch, co prostě nějakym "zázračnym jídelníčkem" zhubli pět kilo a teď sežrali moudrost světa. Koneckonců já taky kdysi zhubla 15kg…sice nejezenim a do podváhy, ale zhubla! 😀 A.

 3. Přesně tohle jsem si říkala dneska !!! Před 4 lety jsem zhubla 10 kilo přesně takhle, a doteď za to "platim". A dneska jsem po týdnu zažívacích problému a jídla typu suchar-banán-rýže-vařené vejce když je dobrý den na váze viděla o skoro 2 kila míň a myslela jsem, že mě "vomejou" (moje svalyyyy :D) .. Takže není kilo jako kilo a každý způsob není úplně odeální, ač třeba něco se projeví až za dlouho ..

 4. Souhlasím! Čeho jsem si všimla za poslední pár měsíců, je obrovský nával stránek holek, kterým se jednou (nebo i víckrát?) podařilo zvítězit nebo účastnit se soutěže bikiny fitness. Okamžitě se považují za odbornice přes zdravou stravu a celkově tento životní styl. Takových stránek je opravdu hodně! Sice to není přesně to, o čem jsi psala, ale hodně to s tím souvisí. Já osobně se také nějakou dobu snažím zdravě stravovat a pravidelně cvičím, ale za odbornici se rozhodně nepovažuji. Nevím, proč se každý snaží za každou cenu svou činnost (ať už je jakákoliv a týká se čehokoliv) zveřejňovat. A tím se už dostávám k něčemu jinému, takže bych svůj komentář raději ukončila 😀 Každopádně moc hezký článek 🙂

 5. tenhle článek bych dal povinně přečíst všem dietářkám a dietářům, kteří věří každé kravince, co si přečtou na internetu… Klobouk dolu!!!

 6. Jojo, to je v podstatě podobné:) Když už jsme u toho fitness=zdravý životní styl, tak to je zase další věc, která mi moc nejde do hlavy. Nechci bikini nějak shazovat, nebudu dělat frajerku a klidně přiznám, že některé mi přijdou fakt krásné:D a vlastně smekám před jejich pílí a vůlí, jenom to prostě není zdravý životní styl. Životní styl, oukej, ale když vidím ty jídelníčky a pod, tak na tom nevidím nic extra zdravého. Koneckonců už jen podle množství tuku v těle musí být naprosto jasné, že k takové váze a vzhledu nejsme tak úplně předurčeni 😀 Ale to bych se taky zase dostala někam jinam … Díky za komentář! A.

 7. Andy paráda :). Také se přidávám k pěknému rozuzlení :D. Já sama bych si mohla taky hrát na "paní duležitou" co se sice z mírně silnější holky stala štihlou.Co dokázala zhubnout opakovaně z 60kg na 37kg a prošla si dokonce i tou RAW stravou a také Fruktariánstvím a nebo pitím pouze štaviček :)) a bacha máme tu i aféru rádoby bulimických praktik že ? = projimadla ;).. .. ale rozhodně mi chybí zkušenosti co mají mít odborníci,protože každý člověk si dokáže zhubnout jak chce a vymyslet si způsoby,ale které jsou dlouho prosperující jsou přesně jak se říká doloženy nějakým stativem co se prostě člověk naučí třeba na LF UK 😉 prostě mě také dostávají ty rádoby lidičky co si udělají kurz za 13 000 a už jedou webovky a stránky na fb a jsou z nich nejlepší koučové a rádci na světě a přitom jedou na každého to samé bez ohledu co jaké tělo chce. Kdyby za mnou přišel někdo at mu řeknu jak zhubnout jako jsem to zvládla Já taky bych mohla říct a vím,že by zhubl jako přesně Ty píšeš do podváhy atd.. ale k čemu to je ;). Lepší je prostě řídit se nějakým zdravým a doloženým podnětem. A jak se ukázalo u mě že? 🙂 po roce snažení podle Vás a Vaše zkušenosti jsou asi pod nějakým záštem odborníku to je najednou dlouhodobé,bez jojoefektu,bez stresu a bez nutkáních nějakých cheat days,reefed days apod ;). Jojo je to prostě tak;) Radši nejdřív něco pořádně zjistit než čím škodit sobě uškodit i dalším.

 8. Ahoj holky,zajímal by mě Váš nazor na společnosti Svět zdraví a Naturhouse. Co si o tom popravdě myslíte? Jsou tam nějak fakt zkušeni nebo fakt nic ani potuch o spravné vyživě nemají?

 9. Je to klasické výživové poradenství, tzn. většina lidí tam má výživový kurz a nebo ani to ne:) Jejich inzeráty jsou i na jobs.cz, kde mezi požadavky mají pouze "zájem o zdravý životní styl", což tak nějak mluví za vše 😀 Kdysi jsem vyloženě ze srandy šla na pohovor do naturhousu, kde na mě paní dietoložka v bílém plášti (upozorňuju, že to nebyla doktorka, takže s nějakou dietologií neměla nic společného) koulela očima, když jsem jí řekla, co studuju, protože to nikdy neslyšela a nechápala, co takovej nutriční terapeut jako dělá. Na závěr jsem jí řekla, že bych nechtěla být v práci nucená prodávat výživové doplňky a paní už se mi nikdy neozvala:D Zase nechci házet úplně všechny do stejného pytle a možná se tam občas najde i někdo, kdo nějaké znalosti má aněco k tomu vystudoval (takové si hledají záměrně, aby měli větší "renomé"), jenže poradci v takových zařízeních nikdy nebudou mít dostatečné podmínky k tomu, aby se svým klientům dostatečně věnovali, sepsali jim jídelníček na míru a už jen z časových důvodů (sázejí jim jednoho klienta za durhým) jsou trošku nuceni to flákat. A určitě vám taky nabídnou nějaký předražený nesmyslný doplněk, protože z něho mají provize. Já bych se jim jednoduše vyhnula obloukem:) A.

 10. No počkej, nějací mají kurz, ale velká většina ani to ne! Na co vyhazovat tisíce, když mají tu vlastní zkušenost, žejo 😀 Tvůj přístup je super a máme z něho fakt radost, si skoro taková naše "figurantka" 😀 :)) Jsem ráda, že jsi našla cestu, která ti vyhovuje a snad bude vyhovovat i dál. A.

 11. Díky 🙂 Hele upřímně, na tohle video jsem se dívala dvakrát a upřímně moc nevim, v každém případě mi to nepřijde jako dobrý rozhovor, protože vyznívá pro obě dvě strany celkem nepříznivě:D Ale vlastně celkem souhlasím s panem Kobernou. On to možná podává trošku nešikovně a vyznívá to přesně tak, jako zavádějící titulek, ale v základě má podle mého názoru pravdu. Nedá se striktně dělit potraviny na zdravé a nezdravé a už vůbec ne podle kritérií, o kterých mluví Drtinová (aditiva, sladidla). Její argumentace "podle nejnovějších výzkumů" mě celkem dostává do kolen. A citování Margit Slimákové značí, že nesleduje postoje opravdových odborníků. Je vidět, že moc neví, jak to všechno funguje v realitě a tu nápravu si představuje dost jednoduše. Zato pan Koberna asi ví, jak realita vážně funguje a tak se jí to snaží vysvětlit. Souhlasím rozhodně s tím, že automaty ve škole jsou špatné, žě jídlo ve školách by mělo být zdravější, ale také s tím, že důležitá je hlavně nějaká edukace, vychovávání, práce s rodiči a pod. Jasně, vyznívá to pak jako těžko řešitelný problém, ale ono to takhle komplikované holt asi je. Andy

 12. Damy! Musim rict, ze vas blog se stal mym oblibenym velmi zahy pote, co jsem Andy potkal na jedny kalbe 😀 …a jeste celkem za strizliva jsme se bavili o tom, co dela, a me to zaujalo natolik, ze jsem si web zapamatoval 🙂 no, mozna jsem ho co nejdriv vytukal do prohlizece v mobilu 😉
  Ale k veci:V podstate vse, co jsem si tu zatim precetl, mi potvrzuje, pripadne zpresnuje moje dosavadni presvedceni: jist pestre, pravidelne, neprejidat se, netrpet hlady, mit pravidelnou fyzickou aktivitu …
  Mozna mam i kliku, ze si drzim vahu na pocitovem optimu, ale az nekdy pribude vaha nepatricne, urcite se obratim na vas!
  Prijde mi, ze vedete boj proti velkolepe lidske blbosti, takze vam proti vetrnym mlynum drzim palce, fandim vam a vase evangelium budu sirit, jak jen to pujde.
  M.

 13. Haha, ahooj! 😀 Diky za krasnej komentar a dekujeme za podporu! Rozhodne s tvym dosavadnim presvedcenim souhlasime:) Snad se stranky budou libit i dal!.) Andy

 14. Souhlasím s článkem, fakt paráda. Přesně tohle teď hýbe internetem a mně se z toho dělá zle.
  Teď jsem si vzpomněla na něco, co mi říkala trenérka ve fitku a zajímalo by mě, jak to doopravdy je. Říkala mi, že se dají za celkem hodně peněz (cca 8 tisíc?) udělat opravdu kvalitní rozbory fungování vašeho těla a na základě toho pak sestavit a doporučit stravu přesně na míru – docela mě udivila informace, že něčí tělo "miluje" tuky a jiný zase nesnese sacharidy. Je to pravda? A pokud jo, je to jeden z těch způsobů, díky kterým si fakt udělat takový stravování, jaký naše tělo potřebuje?
  Díky moc, jsem ráda, že jsem na váš blog narazila 😉 Terez

 15. Děkuju za pochvalu článku :)) psala jsem ho od srdce 😀 K tvému dotazu – určitě jsou přístroje, jak zjistit složení těla a pod. Dá se zjisit množství svalové hmoty, tuku, minerálů a nevim čeho všeho 😀 ale upřímně, on to člověk vlastně moc vědět nepotřebuje :)) Všem se líbí vidět před sebou barevné grafy, tabulky a tak, ale nakonec vlastně stačí jenom váha, metr a víc člověk řešit nemusí 🙂 Mluvím tedy samozřejmě o zdravém člověku, který chce zhubnout/zlepšit kondici a podobně … Nevím, co měla tvá trenérka zrovna na mysli (navíc za 8 !! tisíc, to je slušný teda :D) každopádně lidská fyziologie je pořád jenom jedna 🙂 Mozek potřebuje sacharidy, svaly bílkoviny, nervy a hormony tuky … a to je prostě u všech lidí stejné, pokud teda nejsi ufon 🙂 Někomu samozřejmě může vyhovovat o něco menší/větší množství sacharidů/bílkovin/tuků, v závislosti na fyzické aktivitě a spoustě dalších věcí, osobní preference included, ale to už si člověk může vypozorovat sám tím, že to prostě bude zkoušet a najde si tu "svojí cestu". Dělají se třeba testy jako spiroergometrie, což jsem nedávno viděla, že nějaký trenér doporučoval na analýzu toho, zda jste "tukový nebo sacharidový typ", ale to je takové úplně vytržené z kontextu, tenhle přístroj třeba zjistí plicní funkce, zdatnost a to, při jaké úrovni zátěže dotyčný víc pálí tuky nebo sacharidy. Pro zdravého člověka vlastně úplně k ničemu 🙂 Takže bych spíš ušetřila peníze a koupila si za to něco dobrýho k jídlu :))
  A ještě jednou děkujeme za pochvalu! A.

Napsat komentář