Přijímací zkoušky na obor nutriční terapeut na 1. LF UK

Zdravíme vás po delší době, naše články o přípravě na přijímací zkoušky na VŠ patří mezi nejčtenější, ale doba se mění a s ní i požadavky ke studiu, a tak jsme se opět spojily s aktuální tutorkou pro obor nutriční terapeut a poprosily ji o sepsání jejích tipů.

A kdo to jsou tutoři, jejichž aktuální seznam najdete ZDE?

„Studentský tutor je student vyššího ročníku, který má být vaším průvodcem nejen během prvního ročníku. Před začátkem akademického roku dostane každý tutor na starost jeden kruh – tedy cca 25 studentů, kterým pomáhá s počátečními kroky na fakultě. Může poradit s ubytováním na kolejích, výběrem učebnic, předat svoje zkušenosti se studiem, zkouškami či vyučujícími.“

Autorkou následujícího textu je Barbora Černá, cernabarbora57@gmail.com.

Ahojky, jmenuji se Barča a jsem tutorka nutriční terapie na 1.LF UK. Nejprve bych chtěla říct, že mě opravdu moc těší váš zájem o studium nutriční terapie. Nebude to sice procházka růžovým sadem, ale určitě to stojí za to! A teď už konečně k tomu, proč jste navštívili tuto stránku.

Výběr vysoké školy je sám o sobě náročný a provází jej mnohá úskalí. Bohužel to ale výběrem vhodného oboru pro vás nekončí, naopak začíná. Jak si tedy zajistit co největší šance pro přijetí na nutriční terapii na 1.LF ?

Primárně je velmi důležité pohlídat si veškeré povinnosti,  které musíte splnit ještě před přijímacími zkouškami. Zaprvé – podání přihlášky na stránkách naší fakulty. Opravdu si pohlídejte datum, letos to bylo 28. 2., každý rok je to velmi podobné. Po odeslání přihlášky je zapotřebí ještě zaplatit poplatek 820 Kč a po zaplacení se můžete začít soustředit na učení a přípravu k přijímačkám.

No a nyní o již zmiňované přípravě na přijímací zkoušky. Ty jsou konány formou písemného testu z různých okruhů biologie ze středoškolského učiva. Test obsahuje 100 otázek, u kterých může být správná jedna nebo i více odpovědí a otázka je bodově ohodnocena pouze v případě, že odpovíte zcela správně. To znamená, že vám nesmí žádná správná odpověď chybět ani přebývat. Z čeho se tedy učit a jak nejlépe se připravit?

Naše fakulta nabízí přípravné kurzy, které si však musíte zaplatit. Ano, je to určitě výhoda, ale rozhodně to není nezbytnost. Já na ně nechodila, učila jsem se sama z maturitních otázek a z učebnic. Doporučuji mít co nejlépe zvládnuté středoškolské učivo biologie na maturitní úrovni. Což znamená v ideálním případě z biologie maturovat a pokud vaše střední škola nabízí biologické semináře, tak na ně chodit. Výhodu také vidím v gymnáziích, tam se většinou vyučuje každý předmět poměrně vysoké kvalitně a gymnázium by vás mělo dobře připravit.

Z čeho se učit? Existuje mnoho učebnic biologie, každému bude asi vyhovovat něco jiného. Co je ale pro všechny společné, jé velké množství informací, které mohou být někdy až na škodu. Určitě je lepší rozumět biologii jako celku a ne umět vyjmenovat všechny zástupce určitého rostlinného druhu. Já proto preferovala učení se z maturitních biologických otázek, které kolovaly u nás na gymnáziu a které jsem si sama doplnila a rozšířila z učebnic. Zde právě přichází na scénu modelové otázky z biologie, které mi pomohly určit rozsah učiva. Modelové otázky jsou vydávány naší fakultou a na webových stránkách si je lze zakoupit. Nicméně pokud zapátráte na internetu, můžete najít starší modelové otázky. No a nebo mi klidně napište na mail, mám u sebe několik forem z minulých let. Za mě jsou modelové otázky možná nejdůležitější část vaší přípravy. Nastíní vám rozsah učiva, ukáží vaše silné a slabé stránky a především vám přiblíží styl přijímacích zkoušek, který je velmi specifický. Zároveň je možné, že některé otázky přímo budou v testu.

Dříve se říkalo, že jsou přijímací zkoušky z biologie k nám na fakultu složené z 30-50 % z genetiky. Každopádně když jsem je dělala já, otázek z genetiky tam bylo tak maximálně pět. Každý rok je to jiné. Já měla pocit,  že si nás spletli s matfyzem a dali nám tam slovní úlohy 😀 Zadání některých otázek bylo totiž docela dlouhé a komplikované. Některé otázky byly velmi podobné modelovým, ale místy šlo o slovíčkaření, byl lehce pozměněn text a tudíž se člověk nemohl spoléhat na paměť a na to, že si modelovky projel a zná správnou odpověď. Pár otázek bylo docela lehkých a opravdu na ně stačilo maturitní učivo a jindy jsem měla pocit, že to přeci nemůžou vědět ani lidé, co to už mají vystudováno nebo minimálně studují (a zde potvrzuji, já bych některé otázky nyní rozhodně nedala). Obecně je to takový průřez biologií od buněk, přes rostlinnou říši, zvířecí říši, člověka až po genetiku.

Jak dlouho se učit? No… v tomhle je důležité vědět, jaký jste typ studenta a jak dlouho na učení potřebujete. Rozhodně bych učení nenechávala na poslední chvíli. Vymstí se vám to. Proto je super z biologie maturovat. Obecně bych řekla, že čím víc přípravě dáte, tím lépe.

A jak jsem se učila? Já z biologie nematurovala, strávila jsem rok na jiné vysoké škole a na přijímací zkoušky jsem začínala s biologií se znalostmi z gymnázia z průběžných testů. Takže žádná velká sláva. Učit jsem se začala po Vánocích, intenzivně jsem se na to vrhla někdy 3 měsíce před přijímačkami. Opravdu jsem poté žila biologií. No a zvládla jsem to!

Jestli můžu poradit, sežeňte si ty modelové otázky. Dají vám asi nejvíc. Projíždějte je pořád dokola a k tomu se intenzivně učte biologii, vyhledávejte si informace, koukejte na naučná videa na youtube, prostě se biologií obklopte a žijte. A neztrácejte hlavu!

Přeji všem pevné nervy a mnoho úspěchů u přijímacího řízení. Pokud byste měli nějaké otázky ohledně studia a nebo právě přijímaček, neváhejte a napište mi mail a nebo na fb 😊