Srovnání arašídových másel

Když se dnes řekne arašídové máslo, nevybaví se mi, jak jsem ho před 4 lety poprvé ochutnala v Americe, na opečeném bagelu a s velkou vrstvou marmelády. Dnes se mi vybaví stovky fotek na instagramu od fitness nadšenců a lidí zapálených do zdravé stravy. Z potraviny, která byla původně vnímána spíš jako laskomina tlustých Američanů, se dnes stalo synonymum pro něco extrémně zdravého a v jídelníčku naprosto nezbytného. Nemáš rád/a arašídové máslo? Tvá ranní ovesná kaše jako by nebyla!
Sama se mezi milovníky arašídových a jiných másel počítám a doma mám zásobu prakticky vždycky, snažím se ale vybírat, jaké arašídové máslo koupím. Je pravda, že ořechová másla jsou v podstatě zdravá, vždyť jsou to také namleté oříšky, které obsahují ty tolik zdravé tuky! Někdy ale obsahují zbytečné množství soli, cukru nebo ztuženého oleje. Pro porovnání jsem vybrala několik másel, která jsem sama vyzkoušela a jsou běžně k dostání v obchodech. Samozřejmě už jsem slyšela například o ořechových máslech Nuts’N More, ale ty nejsou běžně k dostání a naprosto upřímně, ořechové máslo smíchané s proteinem mi přijde zbytečné a za cenu 330,- si radši koupím tři sklenice jiného másla a k tomu plato vajec. 🙂

Másla jsem řadila od těch nejhorších po nejlepší.

7. arašídové máslo Bohemia
Arašídové máslo Bohemia je asi jedno z nejhorších, které můžete koupit. Obsahuje jen 69% arašídů a tak je chuť spíš olejová než oříšková. Obsahuje ztužený palmový olej, který je zdrojem nasycených mastných a trans mastných kyselin. Pokud chcete do svého jídelníčku zařadit více zdravých potravin, volte raději jiná másla.
Složení: arašídy 69%, slunečnicový olej, ztužený palmový olej, sůl


6. Skippy
Skippy se od másla Bohemia liší jen vyšším množstvím arašídů. Opět obsahuje zdraví škodlivý ztužený tuk, který do zdravého jídelníčku rozhodně nepatří. Přijde mi celkem zvláštní, že když jsem pročítala srovnání arašídových másel na jiných blozích, Skippy se umisťovalo na předních příčkách a ztužených tuků si nikdo nevšiml. Přitom margarínů, které dnes již ztužené tuky neobsahují, se stále tolik lidí bojí jako čert kříže. Pokud bych si měla vybrat, zda si na chleba namažu arašídové máslo Skippy a nebo třeba Floru, rozhodně zvolím to druhé.. Bez mučení přiznávám, že mi tohle máslo docela chutná, ale kvůli složení už si ho nekoupím.
Složení: arašídy min. 90%, cukr, ztužený palmový olej, sůl, arašídový olej

4.-5. Alnatura Erdnuss Creme
Složení másla od Alnatury není úplně špatné, i když bych osobně ocenila o něco vyšší obsah arašídů a místo palmového tuku jiný rostlinný. To co mi ale nesedí, je naprosto nevýrazná chuť. Máslo jsem spotřebovala, ale nemám důvod si ho koupit znovu.
Složení: arašídy 88%, neztužený palmový tuk, mořská sůl, třtinový cukr

4.-5. Tesco Peanut Butter
Arašídové máslo z Tesca má o něco vyšší obsah arašídů, než máslo od Alnatury, ale chutnalo mi možná ještě o něco méně. Nevýrazná chuť, hrubá a tuhá konzistence. Není to ale žádný propadák. Opět bych preferovala jiný rostlinný tuk, než palmový, ale alespoň není ztužený a v takto malém množství to není žádná tragédie. Což platí i pro ostatní arašídová másla s vysokým obsahem arašídů a s neztuženým palmovým olejem, ať se nemusím pořád opakovat 🙂 Přesnou cenu si nepamatuji, ale myslím, že je jedno z těch nejlevnějších. Pokud vám zachutná, tak vlastně proč ne.
Složení: arašídy 94%, arašídový olej, palmový olej, mořská sůl

3. Marks and Spencer
Řadí se právem mezi ty nejoblíbenější. Obzvlášť „crunchy“ verzi bych asi mohla sníst lžičkou jen tak na posezení. Chuťově asi nemám konkrétně co vytknout a ze všech arašídových másel, co jsem vyzkoušela, mi nejvíc sedí třeba k pečivu. Složení je celkem dobré, i když přídavek cukru mi přijde trochu zbytečný a množství arašídů také může být vyšší. To jsou ale jen drobnosti.
Složení: 91% arašídů, slunečnicový olej, palmový olej, třtinový cukr, mořská sůl

2. Meridian
Ořechová másla od značky Meridian jsou 100% namleté ořechy. Nic víc, nic míň. Složení tedy nemůže být lepší! Sama jsem vyzkoušela jejich arašídové máslo a kešu máslo. Kešu máslo bylo naprosto skvělé a jediné negativum je snad vyšší cena (kolem 150,-). Arašídové máslo je moc dobré, ale jelikož se do něj mandle melou i se slupkami, je konzistence trošku hrubší, což mi tolik nesedí. Radši mám hladká a tekutější másla. I tak se ale řadí mezi ty nejlepší, které jsem vyzkoušela a když nebude možnost koupit mé úplně nejoblíbenější, zvolím máslo od Meridian.
K sehnání je například v prodejně Delmart.
Složení: arašídy 100%

Nejlepší 3 arašídová (a kešu) másla, které jsem vyzkoušela.

1. Krekeltje Pindakaas
Bio máslo Krekeltje Pindakaas je pro mě číslem jedna. Neobsahuje sice 100% ořechů, ale jejich množství je poměrně vysoké a proti přídavku malého množství rostlinného tuku a soli pro lepší chuť a konzistenci nic nemám. V poměru kvalita/chuť jednoduše vyhrává. Narozdíl od másla Meridian je o něco tekutější a jemnější. Někomu ale právě ta „olejovitější“ konzistence tolik nesedí.
Najdete ho například v prodejnách Country Life a nebo v Tescu.
Složení: arašídy 94%, neztužený rostlinný tuk, mořská sůl

32 comments

 1. Rozhodně doporučuji vyzkoušet máslíčka od Nutspread, nemají konkurenci jak v ceně, tak v chuti 🙂 100% složení mají také másla od Lifelikeit a Šufánek 🙂 . Těmto "skleničkovým" už se úplně vyhýbám, ořechy je škoda čímkoliv dalším kazit 🙂

 2. a co říkáš na to z Lidlu? já kupuji jenom to, protože je nejlevnější a přitom celkem kvalitní (teda aspoň si to myslím) 😀

 3. Je to zvláštní, ale já prostě pořád zastávám názor, že je to tučné až moc a jsem asi taky jeden z mála lidí, který dává přednost oříškům před oříškovým máslem 🙂 Ale je pravda, že jsem nezkusila všechny, takže díky za srovnání, až budu zase jednou zkoušet nové chutě, určitě se nechám inspirovat 🙂 http://www.starts-right-now.blogspot.cz

 4. Pěkný článek, o oříškových máslech bych mohla číst donekonečna 😀 Mně to z Tesca docela chutná, od Meridian jsem vyzkoušela máslo mandlové a moc mi chutnalo, no a po tvém článku asi vyzkouším i to s tím srandovním názvem Krekeltje :-). Také si brousím zuby na másla značky Šufánek, jestli jsi o nich slyšela, obzvláště mě láká jejich arašídovo-kokosové nebo arašídovo-čokoládové. 🙂

 5. Arašídové máslo opravdu ráda nemám ,ale mixuju ho kamarádce která ho miluje 😀 !
  K narozeninám jsem od mamky dostala ze slunečnicovým semínek ,které mi moc chutnalo a rozhodla jsem se ho vyzkoušet doma, od té doby si je dělám vždycky když dojdou ,protože už mi na ně chodí zbytek rodiny 😀 ! Nejradši mám kešu nebo mandlové 😀 !

 6. Nejlepší je to od MyProtein nebo se pletu? 🙂

 7. Z internetu jsem si nikdy žádné neobjednávala, ale složení jsou jen arašídy, cena dobrá, takže pokud je dobré (proč by nebylo), tak třeba jo 🙂 A.

 8. Je to zbytečné, ale zase troška oleje, nebo procento mořské soli mi nijak nevadí 🙂 Rozhodně ty zmiňované plánuju vyzkoušet, ale musím nejdřív dojíst ty zásoby, co mám doma 😀 A.

 9. Taky bych ráda zkusila vlastní, ale trošku se bojím, že si odrovnám mixér 😀 Občas trochu funí, i když mixuju třeba banán… 😀 A.

 10. je to MCENNEDY 🙂

 11. To je trochu nelogické, ne? Když máš 100% ořechové máslo, nemůžeš ho mít víc tučné, než když si dáš hrst oříšku… 🙂

 12. Neztužený rostliný tuk je palmový olej či ne? Děkuji

 13. To může být jakýkoliv rostlinný, nejčastěji řepkový nebo palmový. Většinou se výrobci spíš chlubí, pokud palmový nepoužijí, takže tam spíš uvedou řepku nebo slunečnici a palmu schovají za "rostlinný".
  V.

 14. a v čem je ten palmový olej tak špatný v konzumaci? Já právě strašně ráda jím to máslo jak tu uvedla Andy to Pindakas a tam je psáno rostlinný a já myslela,že tam palmový není takže tedka nevím :(.

 15. musím se přiznat, že jsem také doufala, že najdu zhodnocení toho z lidlu 😀 ale aspoň teď mám typ zas na nové 🙂

 16. Alnatura má i čistě jen arašídy. Tedy jsi měla křupavé a mají i krémové a to jsou 100% arašídy a chuť je boží

 17. Rapunzel mi moc chutna ♡ ale to krekejtle nebo jak mam nyní a cena/vykon mi prijde vázne lepsi to krekejtle ♡

 18. doporučuji arašídové máslo z icelandu jmenuje se sunpat a obsahuje 94 procent arašídu.

 19. holky, jsem taky ve fázi zkoušení různých másel, osobně mám radši ty s přidaným tukem (např. tím palmovym), protože nahoře pak nemají tu vrstvu oleje, co se z mé zkušenosti špatně do hmoty propracovává a prostě mne to nebaví… Jen – myslíte si, že když je ve složení jen "palmový olej", jedná se automaticky o neztužený? muselo by to tam být výslovně napsáno? Nevím, jak je toto legislativně ošetřeno a upraveno.

 20. Muselo by to tam být výslovně napsáno. Navíc palmový olej je tuhý sám o sobě, tak není uplně potřeba ho ztužovat :)) ale není to žádná sláva, no…i když samozřejmě záleží, kolik toho v té potravině je. A.

 21. no právě si říkám, zda to vůbec řešit, když si vyberu máslo, co má kolem 90% arašídů, nějaký ten cukr a trochu toho tuku..tak v porovnání s dalším "skrytým" ztuženým tukem v ostatních dalších x potravinách – často i zdravě se tvářících to je jako nic. Právě mi chutná třeba i to z Lidla a a tam je psáno prostě jen "palmový olej". U toho mi spíš příjede zvláštní, že při otevření víčko "neklapne" a to ve všech případech, diskutovala jsem to i s kámoškama které ho taky kupují, je to jen zavařené fólií, tak nevím, zda to vadí nebo ne. Chuťově je ok..

 22. Vyzkoušela jsem jich hafol a nejlepší pro mě značka MyFood zatim ho mají jen tady ( teda aspon nikde jinde jsem ho nenašla) http://www.protejny.cz/detail-produktu/myfood-arasidove-maslo-1000g …Dávám si do něj kakaové nepr.boby a pecka!!! před cvičením banán – super energie! Dávám ho i do tyčinek – datlová pasta, arašidové máslo, chia semínka – romixovat = bomba!!! Jednou jsem si koupila přímo s kakaem a pecka – akorát už nevim název :/ Možná Krekeltje Pindakaas bude lepší do smoothie – zkusim !!! 😀

 23. já sem narazil v albertu na máslo pinakaas, píšou že je 100% no a na konzistenci je to dost poznat, takže super

 24. Bigboybutter a nebo lucky alvin….ta jsou top!!! :)))

Napsat komentář