Srovnání arašídových másel

Když se dnes řekne arašídové máslo, nevybaví se mi, jak jsem ho před 4 lety poprvé ochutnala v Americe, na opečeném bagelu a s velkou vrstvou marmelády. Dnes se mi vybaví stovky fotek na instagramu od fitness nadšenců a lidí zapálených do zdravé stravy. Z potraviny, která byla původně vnímána spíš jako laskomina tlustých Američanů, se dnes stalo synonymum pro něco extrémně zdravého a v jídelníčku naprosto nezbytného. Nemáš rád/a arašídové máslo? Tvá ranní ovesná kaše jako by nebyla!
Sama se mezi milovníky arašídových a jiných másel počítám a doma mám zásobu prakticky vždycky, snažím se ale vybírat, jaké arašídové máslo koupím. Je pravda, že ořechová másla jsou v podstatě zdravá, vždyť jsou to také namleté oříšky, které obsahují ty tolik zdravé tuky! Někdy ale obsahují zbytečné množství soli, cukru nebo ztuženého oleje. Pro porovnání jsem vybrala několik másel, která jsem sama vyzkoušela a jsou běžně k dostání v obchodech. Samozřejmě už jsem slyšela například o ořechových máslech Nuts’N More, ale ty nejsou běžně k dostání a naprosto upřímně, ořechové máslo smíchané s proteinem mi přijde zbytečné a za cenu 330,- si radši koupím tři sklenice jiného másla a k tomu plato vajec. 🙂

Másla jsem řadila od těch nejhorších po nejlepší.

7. arašídové máslo Bohemia
Arašídové máslo Bohemia je asi jedno z nejhorších, které můžete koupit. Obsahuje jen 69% arašídů a tak je chuť spíš olejová než oříšková. Obsahuje ztužený palmový olej, který je zdrojem nasycených mastných a trans mastných kyselin. Pokud chcete do svého jídelníčku zařadit více zdravých potravin, volte raději jiná másla.
Složení: arašídy 69%, slunečnicový olej, ztužený palmový olej, sůl


6. Skippy
Skippy se od másla Bohemia liší jen vyšším množstvím arašídů. Opět obsahuje zdraví škodlivý ztužený tuk, který do zdravého jídelníčku rozhodně nepatří. Přijde mi celkem zvláštní, že když jsem pročítala srovnání arašídových másel na jiných blozích, Skippy se umisťovalo na předních příčkách a ztužených tuků si nikdo nevšiml. Přitom margarínů, které dnes již ztužené tuky neobsahují, se stále tolik lidí bojí jako čert kříže. Pokud bych si měla vybrat, zda si na chleba namažu arašídové máslo Skippy a nebo třeba Floru, rozhodně zvolím to druhé.. Bez mučení přiznávám, že mi tohle máslo docela chutná, ale kvůli složení už si ho nekoupím.
Složení: arašídy min. 90%, cukr, ztužený palmový olej, sůl, arašídový olej

4.-5. Alnatura Erdnuss Creme
Složení másla od Alnatury není úplně špatné, i když bych osobně ocenila o něco vyšší obsah arašídů a místo palmového tuku jiný rostlinný. To co mi ale nesedí, je naprosto nevýrazná chuť. Máslo jsem spotřebovala, ale nemám důvod si ho koupit znovu.
Složení: arašídy 88%, neztužený palmový tuk, mořská sůl, třtinový cukr

4.-5. Tesco Peanut Butter
Arašídové máslo z Tesca má o něco vyšší obsah arašídů, než máslo od Alnatury, ale chutnalo mi možná ještě o něco méně. Nevýrazná chuť, hrubá a tuhá konzistence. Není to ale žádný propadák. Opět bych preferovala jiný rostlinný tuk, než palmový, ale alespoň není ztužený a v takto malém množství to není žádná tragédie. Což platí i pro ostatní arašídová másla s vysokým obsahem arašídů a s neztuženým palmovým olejem, ať se nemusím pořád opakovat 🙂 Přesnou cenu si nepamatuji, ale myslím, že je jedno z těch nejlevnějších. Pokud vám zachutná, tak vlastně proč ne.
Složení: arašídy 94%, arašídový olej, palmový olej, mořská sůl

3. Marks and Spencer
Řadí se právem mezi ty nejoblíbenější. Obzvlášť „crunchy“ verzi bych asi mohla sníst lžičkou jen tak na posezení. Chuťově asi nemám konkrétně co vytknout a ze všech arašídových másel, co jsem vyzkoušela, mi nejvíc sedí třeba k pečivu. Složení je celkem dobré, i když přídavek cukru mi přijde trochu zbytečný a množství arašídů také může být vyšší. To jsou ale jen drobnosti.
Složení: 91% arašídů, slunečnicový olej, palmový olej, třtinový cukr, mořská sůl

2. Meridian
Ořechová másla od značky Meridian jsou 100% namleté ořechy. Nic víc, nic míň. Složení tedy nemůže být lepší! Sama jsem vyzkoušela jejich arašídové máslo a kešu máslo. Kešu máslo bylo naprosto skvělé a jediné negativum je snad vyšší cena (kolem 150,-). Arašídové máslo je moc dobré, ale jelikož se do něj mandle melou i se slupkami, je konzistence trošku hrubší, což mi tolik nesedí. Radši mám hladká a tekutější másla. I tak se ale řadí mezi ty nejlepší, které jsem vyzkoušela a když nebude možnost koupit mé úplně nejoblíbenější, zvolím máslo od Meridian.
K sehnání je například v prodejně Delmart.
Složení: arašídy 100%

Nejlepší 3 arašídová (a kešu) másla, které jsem vyzkoušela.

1. Krekeltje Pindakaas
Bio máslo Krekeltje Pindakaas je pro mě číslem jedna. Neobsahuje sice 100% ořechů, ale jejich množství je poměrně vysoké a proti přídavku malého množství rostlinného tuku a soli pro lepší chuť a konzistenci nic nemám. V poměru kvalita/chuť jednoduše vyhrává. Narozdíl od másla Meridian je o něco tekutější a jemnější. Někomu ale právě ta „olejovitější“ konzistence tolik nesedí.
Najdete ho například v prodejnách Country Life a nebo v Tescu.
Složení: arašídy 94%, neztužený rostlinný tuk, mořská sůl