Suplementace a výživové doplňky – nutnost nebo předražená zbytečnost?

Často se setkávám s názory, že jakmile člověk cvičí, musí do sebe cpát hordu doplňků, aby vůbec viděl nějaké výsledky, suplementace je také úzce spojena s návštěvou fitness center a shlédnutí nedávného videa jedné cvičící blogerky o tom, co sní za den, mě přesvědčily o sepsání pár článků na toto téma, protože tři z šesti jejích jídel obsahovala suplement.


A hned na začátek napíšu tři důležité body, které by si měl každý, kdo uvažuje o suplementaci, zapsat za uši.

 • Výživové doplňky a suplementy slouží jako doplněk pestré stravy v situaci, kdy není možné přijmout veškeré živiny běžnou stravou. A věřte mi, že většina lidí může vše potřebné přijmout běžnou stravou, takže pokud někdo tvrdí, že ne, je buď líný nebo hloupý. Vrcholoví sportovci a lidé se specifickými požadavky vycházejícími z jejich fyziologického stavu to mají samozřejmě složitější a třeba na cestách jim často nic jiného, než sáhnout po suplementu, nezbude.
 • Výrobci sportovní výživy mají často velmi silný marketing a spoléhají na to, že se lidé v problematice neorientují, takže jim uvěří nejen nos mezi očima.
 • Vědecký výzkum, který by potvrdil nebo vyvrátil příznivý efekt nového doplňku trvá mnohem delší dobu, než vývoj takového produktu. Proto je nemožné testovat celé spektrum nových výrobků, které slibují zlepšení výkonu, postavu snů či věčný život. Proto pro velké množství takových výrobků neexistuje žádný důkaz o jejich účinku.
 • A nakonec to, že neexistuje žádný důkaz o účinku, nikomu nevadí, protože výrobce si na svůj zázračný přípravek napíše, co chce a co mu hraje do karet, aniž by se toto tvrzení zakládalo na pravdě. To vyplývá z toho, že doplňky stravy nespadají mezi léčiva.
V tomto článku zmíním jen obecné výhody a nevýhody užívání doplňků. Určitě bude mít pokračování, ve kterém vypíšu jednotlivé přípravky, které sportovci nejčastěji užívají, a zmíním, který efekt je ověřen vědeckým výzkumem a pro kterou skupinu sportovců se hodí.

Výhody užívání sportovní výživy a doplňků:
 • Doplnění potřebných živin tam, kde to není jinak možné. Tedy například u veganů, lidí s intolerancemi a alergiemi a u lidí se specifickými potřebami.
 • Doplnění potřebných živin tam, kde to je jinak náročné. To platí u horolezců a při výstupech a delších trecích, u sportovců na cestách a při delším tréninku nebo soutěži.
 • Podpora výkonu určitými ověřenými doplňky.
 • Placebo efekt. I ten může fungovat.
Nevýhody užívání sportovní výživy a doplňků:
 • Pokud užíváním proteinového koncentrátu plníte určitou část příjmu bílkovin, ochuzujete se o další cenné látky obsažené v potravinách obsahujících významné množství bílkovin. Jedná se například o železo v hovězím mase a játrech, vápník v mléčných výrobcích, vlákninu a vitaminy skupiny B v luštěninách, omega-3 mastné kyseliny v rybách apod. Pokud jíte protein nad rámec pestrého jídelníčku, nosíte dříví do lesa.
 • Prodej a kvalita doplňků stravy zkrátka nejsou tak kontrolovány, jako u potravin nebo léčiv. Může se tak stát, že i doplňky obsahující povolené suroviny pro soutěžící atlety mohou obsahovat zakázané látky – doping. Pravděpodobně je tam výrobce nepřidává naschvál, ale může jít o kontaminaci při výrobě. A důsledky z konzumace zakázaných látek jsou bohužel nekompromisní. Atlet by měl zkrátka myslet na to, že firma vyrábí jak povolené, tak zakázané produkty a kontaminace není vyloučena.
 • Vysoká cena. Ve spoustě případů existuje levnější možnost, jak přijmou kýženou látku z běžné stravy.
 • Spoléhání se na užívání doplňků může vést k podcenění kvalitního tréninku, odpočinku, spánku a běžné stravy.