Syndrom PCOS patří k endokrinním onemocněním, kterým trpí přibližně 10–13 % žen, a obecně má dopad na celkovou kvalitu života.
Diagnostika a příznaky
Evropská společnost pro lidskou reprodukci a embryologii (ESHRE) v roce 2023 doporučila k diagnostice využívat tzv. Rotterdamská kritéria. U dospělých je pak nutná přítomnost minimálně 2 následujících znaků:
- Hyperandrogenismus (hormonální porucha související se zvýšenou produkcí mužských pohlavních hormonů), ten se může projevovat buď zvýšenou hladinou testosteronu a nebo klinickými projevy, především zvýšeným růstem ochlupení v místech typických spíše pro muže. Jedním z projevů může být i akné či vypadávání vlasů.
- Poruchy ovulace a cyklu (nepravidelný cyklus, chybějící ovulace)
- Polycystické vaječníky na ultrazvuku
Mezi další příznaky mohou patřit potíže s početím, nárůst hmotnosti, únava, ale i psychické potíže, které mohou souviset také s fyzickými příznaky (např. změna vzhledu). Dále hrozí riziko rozvoje inzulinové rezistence (pokud již nebyla přítomna), obstrukční spánkové apnoe (opakované zástavy dechu během spánku), srdečně-cévních onemocnění, cukrovky 2. typu atd.
Léčba
PCOS jako takové vyléčitelné není a léčba cílí na zmírnění příznaků a zlepšení kvality života. Důležité je myslet na stránku fyzickou i psychickou. Osoby s tímto syndromem mají totiž zvýšené riziko rozvoje poruch příjmu potravy (bez ohledu na aktuální hmotnost), deprese nebo úzkostí.
Základem je dbát na zdravý životní styl a klást důraz na celkové zdraví. Protože hrozí i nárůst hmotnosti, snahou je vyšší tělesnou váhu snížit a udržovat v normálních hodnotách.
Kromě výživy je důležitou součástí i pohyb, který může mít pozitivní vliv i na snížení inzulinové rezistence. Podrobnější informace o cílením pohybu včetně toho, jak s ním začít, naleznete v našem webináři Syndrom polycystických ovárii: pohled fyzioterapeutky a nutriční terapeutky ZDE.
Léčebné metody, léky a jejich kombinace se volí dle konkrétních potíží: k úpravě cyklu a hormonální hladiny se často využívá hormonální antikoncepce, hladinu inzulinu může ovlivnit např. metformin, nadměrné ochlupení lze odstranit laserem.
V závažných případech může být doporučena i bariatrická operace či užívání tzv. léků na hubnutí, o kterých píšeme v článku ZDE.
Hlavním principem ale je, že léčba je individuální a vždy je nutné zvážit přínosy i rizika a vždy by měla být doporučena i spolupráce s nutričním terapeutem.
PCOS a plodnost
PCOS mohou doprovázet také potíže s početím. Ta může souviset s nepravidelností cyklu, chybějící ovulací a nerovnováhou v hladině pohlavních hormonů.
Důležité je tedy věnovat o to větší pozornost již období před početím – zaměřte se na dostatečnou výživu a doplňky stravy (viz níže), vynechejte kouření a konzumaci alkoholu, zařaďte pohyb. Také myslete na případnou úpravu hmotnosti, protože jak příliš nízká, tak příliš vysoká mohou mít na početí negativní vliv. Nezapomínejte ani na kvalitu spánku a celkovou duševní pohodu.
Co se samotného početí týče, v prvé řadě je snaha o navození ovulace, kdy metodou první volby bývá letrozol.
Jestliže k navození ovulace nedojde, je možné podstoupit i metody in vitro fertilizace (IVF) nebo in vitro maturace (IVM).
V některých případech je metodou volby i laparoskopické řešení nebo jiné metody léčby. Opět je zásadní probrat vše s odborníky a zvolit cestu přímo Vám na míru.
Těhotenství u osob s PCOS je považováno za rizikové a mezi komplikace může patřit rozvoj těhotenské cukrovky, vysokého krevního tlaku nebo preeklampsie (komplikace spojena s vysokým krevním tlakem matky a nedostatečným okysličením plodu). Z tohoto důvodu je důležité dbát na prevenci, vyváženou stravu, adekvátní pohybovou aktivitu, pravidelné kontroly v průběhu celého těhotenství a dodržování doporučení jednotlivých odborníků.
Existuje prevence?
Přesný původ PCOS zatím není jasný, ale zřejmě v něm hraje roli i dědičnost a genetika, které neovlivníme. Svůj podíl ale mohou mít i složky životního stylu.
Zaručená prevence zatím neexistuje, každopádně dostatečná výživa a přiměřený cílený pohyb mohou snížit riziko rozvoje a dopady inzulinové rezistence, která hraje zřejmě i v rozvoji PCOS klíčovou roli.
PCOS a inzulinová rezistence
Hormon inzulin má za úkol dodávat glukózu (energii) do buněk a svalů. Při inzulinové rezistenci na něj ale tkáně nereagují, což způsobuje jeho zvýšenou hladinu v krvi.
Ta může vést i k hormonální nerovnováze, která se objevuje při PCOS – např. zvýšená hladina testosteronu, poruchy zrání a uvolnění vajíček a další.
Ač zvýšené riziko rozvoje inzulinové rezistence mají zejména osoby s vyšší hmotností, může se týkat i lidí s BMI ve zdravém rozmezí.
PCOS a výživa
U PCOS byl zkoumán vliv několika diet, nejčastěji se můžete dočíst o vlivu nízkosacharidové a ketogenní či velmi nízkokalorické diety. U některých žen se pozitivní vliv prokázal, nicméně mnohdy šlo pouze o krátkodobý efekt, a protože PCOS je onemocnění chronické, je důležité najít dlouhodobý a udržitelný způsob. Studie také nesrovnávaly rozdíl při dodržování ketogenní (nebo jiné) diety a např. individuální úpravou jídelníčku ve spolupráci s nutričním terapeutem, ale pouze vliv samotné diety. Ten by pravděpodobmně vyšel pozitivně při většině způsobech redukce, a jak víme, nemusí být tak náročné zhubnout, jako si hmotnost udržet.
Přísné diety a omezení celé skupiny potravin s sebou také nesou riziko nedostatku některých živin, vitaminů a minerálních látek.
Doporučení pro příjem jednotlivých živin
Sacharidy jsou přirozenou součástí našich jídelníčků, a to i při PCOS. Zaměřte se však na jejich složení, abyste zamezili větším výkyvům v hladině krevního cukru. Preferujte celozrnné výrobky, které obsahují více vlákniny. Omezte konzumaci jednoduchých cukrů (sladkosti, slazené nápoje). Nezapomínejte ani na zeleninu a v přiměřeném množství na ovoce k doplnění vitaminů a vlákniny.
Vláknina má navíc pozitivní vliv na zmírnění inzulinové rezistence, protože umožňuje pomalejší vstřebávání glukózy. Dalším pomocníkem mohou být další složky potravy – bílkoviny a tuky, které vstřebávání glukózy ze sacharidů také zpomalují, pokud jsou konzumovány současně.
Bílkoviny – Jde o důležitý stavební materiál svalů a buněk a význam mají i pro imunitní funkce. Také mají sytící funkci a po jejich konzumaci vydržíte déle sytí. Preferujte zejména libové maso, ryby, mléčné výrobky, vejce a luštěniny.
Tuky jsou důležitou součástí buněčných membrán, umožňují rozpouštění některých vitaminů (A, D, E, K), jsou součástí buněčných membrán a mají v našem těle i další důležité finkce. Preferujte tuky nenasycené (tedy převážně rostlinné a rybí) s důrazem na příjem omega-3 mastných kyselin. Omega-3 působí protizánětlivě a mají velký význam v podpoře plodnosti. Tělo si je nedokáže vytvořit samo a jejich zdrojem jsou zejména ryby a lněná semínka (mletá) či lněný olej. V rybách a doplňcích stravy s omega-3 (ať už rybích či veganských z mořských řas) jsou omega-3 přítomné v nejúčinnější formě (vysoký obsah konkrétních mastných kyselin DHA a EPA). Více o omega-3 se dočtete v našem článku ZDE a v případě zájmu můžete využít kód NEHLADU10 na slevu na www.norsan.cz.
A co mikroživiny a další látky?
Vitamin D – jeho nedostatek bývá u osob s PCOS velmi častý. Potřeba se navíc zvyšuje při obezitě a při těhotenství. Jeho dostatečná hladina, kterou si můžete nechat vyšetřit, je významná pro správnou funkci imunitního i reprodukčního systému a pozitivní vliv se prokázal i při IVF. Dále může snížit i inzulinovou rezistenci. Skvělým zdrojem jsou ryby a mléko a mléčné výrobky a dále doplňky stravy. Více o vitaminu D se dočtete ZDE.
Probiotika – střevní mikrobiom ovlivňuje mimo jiné metabolické a imunitní funkce. U syndromu PCOS by jejich užívání mohlo mít pozitivní vliv na snížení hmotnosti, hladiny krevních tuků nebo glykémie. Dále mohou mít význam při vstřebávání živin, vitaminů a minerálních látek, kterých při PCOS hrozí nedostatek. Jejich zdrojem kromě doplňků jsou kysané výrobky (některé mléčné, zelenina…). Vhodné je druhy probiotik kombinovat, aby byl jejich příjem co nepestřejší. V případě zájmu využijte slevu 400,- na nákup s kódem NEHLADU400 na symprove.cz.
Inositol – patří do skupiny vitaminu B a pozornost si zaslouží zejména myo-inositol a D-chiro inositol. Mohou zvýšit citlivost na inzulín, snížit hladinu glukózy a rovněž se uplatňují při podpoře plodnosti. Zařazují se ve formě doplňků stravy.
Antioxidanty (vitamin E, Selen) – pomáhají snižovat oxidační stres a mohou tak působit protizánětlivě a chránit vajíčka před poškozením.
Co si z toho odnést?
Syndrom PCOS může mít negativní vliv jak na stránku fyzickou, tak psychickou. Existuje riziko rozvoje dalších onemocnění, často je doprovázen neplodností či nechtěným přibíráním na váze, depresemi, úzkostmi atd. Onemocnění je nevyléčitelné a základem léčby je dodržování zdravého životního stylu s důrazem na vyváženou a pestrou stravu (zejména s obsahem vlákniny a omezením jednoduchých sacharidů a nasycených tuků) a pohybovou aktivitu. Další možností jsou léčivé přípravky či chirurgické zákroky.
Obecně je důležitý individuální přístup. Neváhejte se s odborníky poradit o pozitivech a negativech dané léčby a ohledně stravy se poraďte s nutričním terapeutem.
Autorkou článku je Bc. Eliška Jemelková, nutriční terapeutka Ne hladu v Ostravě.
Zdroje
https://www.monash.edu/medicine/mchri/pcos/guideline guidelines, ESHRE, 2023
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10047373/ Current Guidelines for Diagnosing PCOS, 2023
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36835989/ Polycystic Ovary Syndrome: Etiology, Current Management, and Future Therapeutics, 2023 jen části k etiologii do prevence)
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9723082/pdf/10815_2022_Article_2625.pdf A brief insight into the etiology, genetics, and immunology of polycystic ovarian syndrome (PCOS), 2023 (jen části k etiologii do prevence)
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/polycystic-ovary-syndrome
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC11229724/ The latest reports and treatment methods on polycystic ovary syndrome, 2024
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9974679/ Ketogenic Diet as Medical Prescription in Women with Polycystic Ovary Syndrome (PCOS), 2023
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC11013055/ High Fat Diet and Polycystic Ovary Syndrome (PCOS) in Adolescence: An Overview of Nutritional Strategies, 2024
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC11466749/ Dietary supplements in polycystic ovary syndrome–current evidence, 2024
https://academic.oup.com/nutritionreviews/article/81/5/555/6696791 Effects of nutrition on metabolic and endocrine outcomes in women with polycystic ovary syndrome: an umbrella review of meta-analyses of randomized controlled trials, 2022
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9029121/ Effects of Vitamin D on Fertility, Pregnancy and Polycystic Ovary Syndrome—A Review, 2022
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10444658/ Pathophysiology and Nutritional Approaches in Polycystic Ovary Syndrome (PCOS): A Comprehensive Review, 2023
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9878965/ Inositol is an effective and safe treatment in polycystic ovary syndrome: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials, 2023
Další zdroje:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36647089/ Lifestyle management in polycystic ovary syndrome – beyond diet and physical aktivity 2022–2023
https://fertilitydietitian.co.uk/2023/10/30/pcos-supplements-for-fertility-our-best-picks/
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9864590/ Berberine—A Promising Therapeutic Approach to Polycystic Ovary Syndrome in Infertile/Pregnant Women, 2022–2023¨
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC8890747/ Study on the Effect of Berberine, Myoinositol, and Metformin in Women with Polycystic Ovary Syndrome: A Prospective Randomised Study, 2022https://journals.viamedica.pl/ginekologia_polska/article/view/95138/75565 The role of berberine in polycystic ovary syndrome — a summary of knowledge, 2023–2024