Ženská atletická triáda

Dnes bych chtěla napsat o něčem, o čem se tolik nemluví. Zvláště u sportů, kde je důležitá tělesná hmotnost nebo vzhled, se spoustu lidí mylně domnívá, že čím nižší procento tělesného tuku, tím lépe. Hon za štíhlostí však může také pěkně rychle ukončit kariéru. Řeč je o ženské atletické triádě.

Ženská atletická triáda je soubor třech onemocnění, která se objevují převážně u sportovkyň a často se vyskytují současně. Jde o důsledek nedostatečného příjmu energie, převážně ve formě sacharidů, a může se vyskytovat jednak v důsledku touhy po co nejnižším obsahu tělesného tuku, tak při zvýšené zátěži a nedostatečném navýšení energetického příjmu.

Novější výzkumy též ukazují, že největší vliv na zlepšení funkce imunity má dostatečný příjem sacharidů, více než suplementace antioxidanty, glutaminem či echinaceou. Nedostatečná dostupnost glukózy může přímo způsobit imunosupresi, protože slouží jako klíčový substrát pro intenzivní metabolismus imunitních buněk, dále její nedostatek způsobuje zvýšené vyplavování stresových hormonů.


Do ženské atletické triády spadá:

  • amenorhea, tedy primární či sekundární vynechání menstruace
  • osteoporóza, tedy nižší minerální hustota kostí
  • poruchy jídelního chování, poruchy příjmu potravy
Všechna tato onemocnění jsou spojena s dlouhodobě omezeným příjmem energie a mohou se i navzájem podmiňovat. Například nepřítomnost menstruace způsobí hormonální nerovnováhu, laicky řečeno je omezena funkce hormonů, které v produktivním věku chrání ženu před osteoporózou. Tím pádem se riziko osteoporózy ještě zvyšuje a nároky na denní příjem vápníku stoupají až na cca 1,2-1,5 mg vápníku na den, což je oproti běžnému doporučenému příjmu 1,5× více. Kromě navýšení energie je pak vhodné při léčbě zvýšit příjem mléčných výrobků, obohacených rostlinných výrobků, jako je např. sójové mléko a zvážit i suplementaci vápníkem.
I přesto, že se některým atletům může zdát, že nižší obsah tělesného tuku podporuje sportovní výkon tím, že se sníží zátěž, důležité je si uvědomit dlouhodobý efekt tohoto stavu. Narušení imunitní funkce výrazně zvyšuje riziko zranění, onemocnění, nemožnosti tréninku a tím pádem sportovci hrozí rychlejší konec kariéry a dlouhodobé zdravotní problémy. Například o možnosti úplného navrácení kostní hustoty do normálního stavu se stále vedou odborné diskuze a platí, že čím dříve se začne problém řešit, tím větší je šance na vyléčení.
Protože zejména poruchy jídelního chování jsou psychického rázu, je při léčbě, ale i prevenci ženské atletické triády důležitá spolupráce fyzioterapeuta, nutričního terapeuta, psychologa a trenéra. Důležité je však především o tomto problému vědět a snažit se mu vyvarovat tím, že si atlet uvědomí, že zdánlivé výhody nižšího příjmu jsou pouze krátkodobého rázu a rizika z tohoto stavu plynoucí jsou velmi vážná.

Zdroj: Louise Burke, Practical Sports Nutrition