Bazální metabolismus

Bazální metabolismus je energetická hodnota, kterou musí tělo přijmout, aby pokrylo základní životní funkce. Tolik energie spotřebuje v naprostém klidu, tedy například v kómatu. Pro zdravého jedince představuje hodnotu, pod kterou by nikdy neměl klesnout jeho příjem, protože pokud nemají všechny orgány v těle dostatek energie, nemůžou naplno fungovat mozek, orgány a svaly. A protože většina z nás potřebuje pracovat nebo studovat a minimálně odběhnout od počítače, v lepším případě aktivně sportovat, musí být přijatá energie vyšší, než je hodnota bazálního metabolismu, a to i při redukci hmotnosti.

Ano, pokud se budete stravovat méně a bazální metabolismus nepokryjete, pravděpodobně se vám podaří zbavit se nějakých kil navíc. Problém je v tom, že v takovém případě mizí nejen tuk, ale s ním i pracně nabytá svalová hmota, která na sebe váže vodu, takže shozených kil bude o to více. A koho by ani toto neodradilo od vidiny rychlé redukce hmotnosti, vězte, že vás čeká pořádný jojo efekt. Ten se nemusí dostavit okamžitě po skončení diety, ale i s několika měsíčním zpožděním a málokoho napadne tento nárůst hmotnosti spojovat s držením hladovky před půl rokem.
Jak zjistit hodnotu bazálního metabolismu?  Pokud je váš BMI v normě, orientačně se dá zjistit pomocí jednoduché rovnice. Pokud trpíte nadváhou nebo obezitou, jistější a přesnější je nechat se změřit v nutriční ambulanci nebo u lékaře nepřímou kalorimetrií. To je jediná metoda, která dokáže přesně změřit hodnotu bazálního metabolismu, a to na základě množství vydechovaného CO2. Existují i různé přístroje, jako je Tanita, InBody nebo Bodystat, z nichž nejpřesnější jsou InBody a Bodystat, ale ani ty nedokáží zhodnotit stav organismu a důsledky držení diet a hladovek, které metabolismus zpomalují. Hodnota, kterou změří, je proto také orientační, dozvíte se však přibližné procento tělesného tuku a aktivní svalové hmoty.
Pokud znáte hodnotu svého bazálního metabolismu, máte za sebou 1. krok k sestavení zdravého jídelníčku. Je nutné zohlednit sportovní aktivitu i náročnost zaměstnání a navýšit příjem o tyto výdaje. Například tato aplikace Vám spočítá orientační energetický výdej. Při hubnutí ho snižte zhruba o 1500 kJ, při udržování ho naplňte a pokud chcete přibrat, jezte pravidelně o něco více. Hodnoty Vašeho jídelníčku můžete sledovat na těchto webových stránkách, kde doporučuji registraci, abyste mohli své jídelníčky ukládat. Doporučený příjem energie i jednotlivých živin je však značně nepřesný, proto se řiďte spíše výsledky, které Vám spočítala výše uvedená aplikace.