Bez přidaného cukru, slazeno datlemi! Je to výhra?

V poslední době jsem několikrát narazila na to, že lidé potraviny slazené datlemi považovali za zdravé, neškodné, přírodní, bez cukru, zkrátka a dobře na chuť sice sladké, ale cukr to přece není. Mluvím například o rostlinných nápojích nebo raw dortech či tyčinkách. Tyto potraviny neobsahují přidaný cukr, čímž se výrobci rádi chlubí. Z čeho se však skládají datle?


Že je v ovoci cukr, víme všichni. Jeho obsah se však pohybuje jen kolem 10 %, u banánů, které spoustu lidí považuje za „velmi sladké“ kolem 18 %. A co datle? Se svými 61 % jednoznačně vedou před veškerým zbylým ovocem.

Zdroj: Jan Velíšek, Jana Hajšlová, Chemie potravin 1., 2009.

Některé cukry, konkrétně glukóza a sacharóza, mají vliv na okamžitý vzestup hladiny krevního cukru a slouží jako rychlý zdroj energie. Fruktóza nezvedá významně hladinu krevního cukru, protože její metabolismus je odlišný. Slouží však také jako rychlý zdroj energie a při jejím nadbytku hrozí riziko zvýšení hladiny krevních lipidů a ukládání tuku v oblasti jater. Proto bychom například neměli pít větší množství džusů, a to zejména při sedavém zaměstnání. Optimální je konzumace 1-2 porcí (1 porce = 1 hrst) ovoce denně.
Datle však mají mnohem vyšší obsah cukrů, a to zejména glukózy. Glukóza je vůbec nejrychlejší zdroj energie a hojně se proto využívá ve sportovní výživě, kde slouží zejména vytrvalostním sportovcům jako svačina během zátěže (aby se šetřil svalový glykogen) nebo těsně po ní (aby se svalový glykogen začal obnovovat). A datle, stejně jako raw tyčinky z datlí či nápoje slazené datlemi, mohou sloužit stejně tak.
Datle jsou zdroj cukru. 
Datle slouží jako zdroj rychle využitelného cukru. 
Rychle využitelný cukr je třeba rychle využít, jinak se začne ukládat ve formě zásobního tuku.
Datle mají podobnou funkci jako cukr.
Datle jsou nevhodné zejména při sedavém stylu života.
Že jde o přirozený zdroj cukru? Víte… Cukrová řepa nebo třtina taky jednou rostly na poli. Proto je údaj, že jde o přirozený zdroj cukru, tudíž „neškodný“, zcestný.
Na druhou stranu – při cyklovýletu, pěším výletu, celodenním lyžování, při únavě v průběhu tréninku nebo před ranním sportem jsou datle, stejně jako raw tyčinky skvělou volbou.