Kde se dá studovat výživa?

Jeden z našich prvních článku ještě na starých stránkách byl, jaký je rozdíl mezi výživovým poradcem a nutričním terapeutem. To je téma, které je stále aktuální a plánujeme na něj natočit i video, protože je škoda, když člověk investuje svůj čas a peníze do nekvalifikovaného odborníka. Existuje však i pár dalších oborů, jejichž uplatnění se s uplatněním nutričního terapeuta v lecčem kříží.

Uvádím zde přehled 5 nejdůležitějších oborů, kde je možné studovat výživu nebo potravinářství. Může to sloužit i jako přehled pro ty, které výživa zajímá a teprve se o vysoké škole rozhodují.

1) Lékařská fakulta – Nutriční terapeut

Samozřejmě nutriční terapie. Tento obor je v ČR na třech vysokých školách, a to v Praze, v Brně a v Českých Budějovicích. Titul může být bakalářský nebo magisterský a myslím, že pro poradenství jak u zdravých, tak u nemocných lidí postačí bakalářské vzdělání.
Výživa se probírá komplexně a hodně z praktické stránky, takže absolvent by rozhodně neměl mít problém s nedostatkem znalostí a argumentů. Důležitý je samozřejmě jeho osobní zájem o věc, což platí u všech oborů. Předpokládám však, že někdo, kdo nutriční terapii vystuduje s tím, že ho to vlastně moc nezajímá, nebude pracovat v oboru nebo alespoň ne v přímém poradenství.


Nutriční terapii může člověk studovat i na vyšší odborné škole. Často jsem se však setkala s tím, že její absolventi skvěle rozumí dietnímu systému v nemocnici, přesně vědí, co patří do které diety, ale aby mohli sestavit jídelníček podle individuálních potřeb nebo sportovní aktivity, musí si své znalosti doplnit. Což je samozřejmě v pořádku a pokud někde ordinuje nutriční terapeut – diplomovaný specialista, předpokládám, že své práci rozumí, je dostatečně kvalifikovaný a své zdraví bych mu svěřila.

2) Chemická univerzita – Chemie a analýza potravin, technologie potravin

Tyto obory se nacházejí na různých chemických školách, např. v Praze nebo v Brně. V řadách výživových poradců jsem však narazila jen na opravdu málo absolventů chemických oborů. Osobně jsem poznala několik profesorů z VŠCHT a musím říct, že jejich znalosti o potravinách bych opravdu chtěla mít. Často také čtu odborné články od inženýrů z potravinářských fakult a jsou to ti nejlepší vyvraceči mýtů. Absolvent chemického výživového oboru se nejspíše uplatní ve výzkumu, může hodnotit kvalitu a zdravotní nezávadnost potravin na trhu nebo dohlížet na jejich výrobu.
Samotné vystudování chemického oboru zaměřeného na výživu neopravňuje člověka k tomu, aby se stal kvalifikovaným poradcem. K tomu si musí ještě dodělat známé víkendové kurzy, takže si bude moci říkat výživový poradce. Myslím, že takový člověk nebude dostatečně rozumět výživě nemocných lidí, nebude však ani tvrdit, že je mléko jedovaté a lepek způsobuje rakovinu. Chemické obory, které mají nejblíže k lidské výživě, se nazývají chemie a analýza potravin nebo např. kvalita a bezpečnost potravin. Technologie potravin je více o celém procesu výroby potravin.

3) Lékařská fakulta – Všeobecné lékařství

Studiem medicíny se člověku dostane komplexní vzdělání v oblasti fungování lidského těla, biochemie a dalších oborů, které souvisejí s výživou. Bohužel výživa jako taková dostane prostor jen během jednoho krátkého semestru, a to dost obecně. Lékař nejspíše ví, které potraviny pacient s daným onemocněním může jíst a které by jíst neměl, co se však týče sestavování individuálních dietních plánů, musím být trochu skeptická. Existují samozřejmě lékaři, kteří jsou velmi vzdělaní v oblasti výživy a žádný nutriční terapeut se s nimi nemůže srovnávat, na druhé straně si myslím, že někteří svého titulu tak trochu využívají a vydávají se pochybnými alternativními směry, které nemají vědecký podklad. Při výběru výživového poradce – lékaře bych se rozhodovala podle jeho názorů, což ale nemusí být pro laika vždy snadné. Gastroenterolog nebo dietolog ordinující v rámci nemocnice nebo polikliniky by neměl být krok vedle. Jsem však absolutně alergická na věty typu „mléko je jedovaté, ptala jsem se svého doktora a ten mi potvrdil, že bych ho neměla pít“. Buď jde o pacienta s intolerancí laktózy a nebo si pan doktor, stejně jako pacient, přečetl něco na Novinkách a výzkumem mléka se nezabýval. Na medicíně se totiž takové věci neprobírají, to patří spíše na chemické fakulty v rámci potravinářství. Absolvování medicíny člověka opravňuje k tomu, aby si otevřel ordinaci s výživovým poradenstvím.

4. Pedagogická fakulta – Výchova ke zdraví

Poměrně oblíbený obor na pedagogické fakultě. Jeho absolvent bude, jak název napovídá, vychovávat děti ke zdraví. Výživa je důležitou součástí oboru, avšak často to není důvod, proč někdo tento obor studuje, což je projeví na jeho zájmu o věc. Toto vzdělání bych však úplně nezahazovala a pokud se člověk po jeho absolvování rozhodne stát výživovým poradcem, proč ne, nejspíše se o stravu zajímá a potřebné informace si doplní. Zase bych se ale bála toho, zda dostatečně rozumí všem onemocněním, které může člověk mít společně s problémy s váhou. Běžné uplatnění je jako učitel ve škole, obor bývá kombinovaný s biologií.

5. Zemědělská univerzita – Výživa a potraviny

Například na ČZU se tento obor dá studovat na fakultě agrobiologie, potravinářských a přírodních zdrojů. Popis studijního plánu vypadá pěkně, trochu víc chemicky a absolventi se mohou uchytit třeba při vývoji potravinových doplňků, kojenecké výživy, dále jako kontroloři výrobního procesu a nebo jako inspektoři ve státní správě. Bohužel nikoho z tohoto oboru neznám, ani jsem o nikom neslyšela, tak nemohu více hodnotit kvalitu studia výživy.

6. Kurzy výživového poradenství, školení

Sedět v poradně pro výživu může však úplně každý a nemusí mít vystudovanou ani střední školu. Možná jste si všimli velkého množství inzerátů na všech portálech s nabídkami práce – několik firem denně shání tzv. wellness poradce, nutriční poradce, výživové poradce, slibují za to hory doly a jediné, co požadují, je jakási ochota pracovat. Na tyto pozice se však většinou nehlásí lidé, kteří by měli v oblasti výživy vystudovanou vysokou školu, protože většina jich to vnímá jako práci pod úroveň. Firmy si tak své výživou netknuté lidi proškolí dle libosti a ti pak budou jen slepě papouškovat to, co jim nařídil šéf, případně o čem jsou sami přesvědčeni z čtení bulvárních článků.

Certifikovaný výživový poradce, tedy člověk s víkendovým kurzem, si může otevřít svou poradnu, najdete ho ve fitku, často se těmito kurzy pyšní fitness trenéři a nadšenci do alternativních výživových směrů. Je jasné, že během víkendu člověk nemůže porozumět fyziologii lidského těla, biochemickým procesům v metabolismu a složení potravin. Navíc tento kurz udělá každý, kdo se trochu snaží, avšak jen málokomu to změní pohled na výživu a názory, které si udělal před započetím kurzu. Jak jsem ale zmínila, pouze nutriční terapeut nebo lékař si žádný kurz nepotřebuje dodělávat, když si chce otevřít poradnu. Vyvarovala bych se tedy návštěvy těch, kteří jsou sice do výživy nadšení, žádným pořádným vzděláním v této oblasti se však nepyšní.

23 comments

 1. skvělý článek, určitě pomůže mnoha lidem tuto problematiku pochopit. pořád mi přijde, že výživoví poradci s kurzem mají mnohem víc klientů a zájemců, než nutriční terapeuti, protože ten termín "vyýživový poradce" je prostě známější .. a je to škoda. 🙂

 2. Super článek 🙂 Taky bych více věřila vystudovaným než rychlokvaškám z kurzů, které si teď dělá kde kdo a všichni jsou najednou poradci a trenéři a podobně 🙂

  Ili Libertad

 3. Ahoj Verčo.A jaký myslíš že je rozdíl mezi NT oborem na LF a na VOŠ ? Co si myslíš že je lepší a proč? A co řikáš na obor Vyživa a potraviny na ČZU? Děkuju

 4. Ahoj, já myslím, že jsem to někde už zmiňovala, ale trochu to rozepíšu 😀
  VOŠ je více zaměřená na stravovací provozy, když ji vystuduješ, budeš skvěle zvládat provoz nemocniční kuchyně a budeš moct dělat podle mě tu nejhorší práci v oboru 😀 Více se počítají jídelníčky (nemocniční), více se řeší různé diety a omezení, co kdo smí a nesmí. Jak jsem měla brigádu v nemocniční kuchyni, tak kolegyně z VOŠ to opravdu zvládaly na jedničku a já se občas nechytala, ale pravidelně chodily s tim, že zrovna drží dietu a jí jen salát, posledně jedna nakráčela s keto dietou a tak, když jsem ty holky potkávala na praxích, tak furt řešily podobný nesmysly.
  Je to ale samozřejmě o individuálním přístupu, znám pár holek z VOŠ, co jsou v pohodě a i moje kolegyně v současné práci má VOŠ a je fakt dobrá 🙂
  Nutriční na LF víc řeší takové to individuální poradenství, jednotlivé složky potravy, dotkli jsme se i sportovní výživy a tak. Nikdy jsem nepotkala nutriční z LF, který by držela nesmyslnou dietu 😀 (Teda pokud to zrovna nebyla anorektička, protože pro ně je to taky celkem lákavý obor 🙁 ) Je to celkově víc dělané na individuální přístup k pacientovi.
  Taky si myslím, že i když jsem se kolikrát rozčilovala, pořád máme na LF kvalitnější profesory. Z VOŠ nás učily tři paní a jen jedna byla fakt dobrá, další nakráčela s tim, co všechno vystudovala a že zrovna vydala knihu a máme si ji koupit, no já si ji objednala od táty k Vánocům a nestačila jsem zírat, rady typu "na cestování si kupte lunchmeat v konzervě" mě fakt dostaly. A to holkám na VOŠ prý podobné nesmysly i vykládá – třeba že svým dětem kupuje ty džusíky obohacené vitamíny a že to je skvělý zdroj. U nás by si to, myslím, nedovolila. 😀 A tak…
  Z ČZU nikoho neznám, ale jedna spolužačka tam šla na magistra, tak ji pak vyzpovídám 🙂
  Verča

 5. Ahoj Verčo,vím,že se asi více pohybujete v oblasti pro studia už na VŠ,ale chtěla bych se tě zeptat kdybych chtěla jít studovat výživu co bys doporučila jako SŠ ? V Praze mě zaujali dva obory.
  Jeden nabízí SZŠ 5.května a to Nutriční asistent a pak SPŠPT Podskalská kde je Analýza potravin. Díky moc za objektivní radu co bys mi doporučila kdyby z těchto dvou?

 6. Ahoj, v tomhle ohledu moc nevím, na 5. května jsem slyšela celkem stížnosti, že ta střední je vzhledem k výživě na nic a jen se omílají nemocniční diety, čemuž celkem věřím. O analýze potravin nevím vůbec nic… Já jsem třeba ráda, že mám za sebou gympl, který mi dal od všeho trochu a mohla jsem se pak věnovat výživě na VŠ, aniž by mi to kdokoliv zkazil tím, že by ze mě dělal blbou kuchařku, což se na praxích na SŠ asi často stává… Takže bych asi volila gympl zaměřený na přírodní vědy 🙂 Ale ta analýza by taky nemusela být špatná, kdybys na to pak navázala NT na VŠ…
  V.

 7. Já bych určitě pak chtěla na VŠ budto na Nutriční na LF nebo na Výživu na ČZU :). No gympl právě si myslím,že na ten moc nemám,proto jsem hledala nějakou Střední alespon částečně zaměřenou . Na té průmce je ta Analýza především o chemii-profilové předměty : mikrobiologie,technologie potravin,chemie potravin a biochemie,analyticka chemie atd
  Na zdravce jsou předměty jako: klinika nemoci,nutrični a dietologicka peče,vyživa a lečebna vyživa

 8. Bavila jsem se na jedné konferenci s lidma z ČZU a kdo tam šel kvůli výživě, byl docela zklamaný, protože se tam bere jen dost okrajově a s jejich titulem nemůžeš dělat ve výživě nic víc, než kdokoliv jiný. V podstatě jen NT ti dá titul, který tě opravňuje dělat o něco kvalifikovanějšího poradce než ostatní 🙂 Ale pokud se chceš věnovat třeba vývoji nových potravin a tak, bude ČZU fajn volba.
  Na druhou stranu si fakt myslím, že střední NT ti výživu spíš znechutí, takže bych zkusila třeba všeobecně zaměřenou zdrávku nebo tak něco… Ale nevím, možná jsem se bavila s holkama, které ten obor nezajímal, ale některé jejich učitele taky znám a teda vážně nic moc 🙁
  Co se týče gymplu, není proč si nevěřit, podle mě je před nástupem na VŠ nejdůležitější naučit se učit, což ti dá asi hlavně ten gympl a nemyslím si, že by to bylo těžké, je to asi hlavně o tom, jak se připravuješ doma a jak se učíš… Ale nebudu tě přemlouvat, když budeš chtít, se zdrávkou nebo chemickou střední se pak chytneš stejně dobře 🙂
  V.

 9. O kvalitě vzdělání nutričních terapeutů z LF zejména v léčebné výživě nepochybuji. Ale já bych u výběru studia řešila i to uplatnění. Zajímalo by mě, kolik takových pracovních míst pro nutriční terapeuty v nemocnicích je? Že tam je spousta míst pro sestry a doktory, to jo, ale kolik je tam potřeba nutričních? To samé – kolik v ČR máme lázní atd? A neméně důležitá věc – za jaký plat? Třeba co jsem koukala u lázní, platy jsou opravdu mizerné. Obsah studia na LF se mi moc líbí z toho pohledu, že by mě studium bavilo. Ale připadá mi, že krom těch nemocnic a lázní moc možností uplatnění není, kromě těch výživových poraden. A je otázka, jestli to je v té nepřehledné záplavě nekvalitních výživových poradců vůbec nějak k uživení. Pak i spousta lidí s absolvovaným oborem Nutriční terapeut je vidět v těch Světech zdraví apod. Mám vyšší zdrávku (farmaceutické zaměření) a několik let jsem pracovala v lékárně za cca 15 čistých, v Praze. Co jsem koukala na platy nutričních terapeutů, tak to je dost podobné. Řeknu vám, že s tímhle platem se téměř nedá utáhnout rodina (vím o čem mluvím, mám dvě děti..) a když studujete ještě VŠ na to, aby jste dostali takovou almužnu, je to dost k vzteku tedy. Samozřejmě máte někde možnost bonusů za prodej různě preferovaných značek či produktů, ale kvůli tomu jste šli studovat..? aby jste lidem tlačili něco, co stejně víte, že pro ně ani lepší není? Teď jsem na výšce, rozhodovala jsem se právě mezi Nutričním terapeutem na LF a chemií a technologií potravin. V práci jsem nedostala na přijímačky na LF volno, čímž teda bylo rozhodnuto. A nakonec asi nelituji. Co se týče náplně studia, pro mě je tedy určitě obtížnější ten chemicko-technologický obor, protože tam krom předmětu zaměřených na potraviny je opravdu hodně chemie, fyziky, matika…. Ale zase mi ta možnost uplatnění připadá přeci jen širší, byť tedy člověk nemůže jít dělat do nemocnice. I když jsou regiony, kde je to taky s místama v tomhle oboru mizerné. Přijde mi ale zajímavá možnost pracovat právě i ve vývoji, příp. v laborce a pokud máte předchozí zdravotnické vzdělání, je to taky určitě plus. No, není to jednoduché rozhodování, což 🙂 A je škoda a poněkud zarážející, že je výživové poradenství volná živnost, což umožňuje fungovat tolika pseudoporadcům, kteří mnohdy spíš než pomáhají, tak ubližují, načež odborníci znalí v oboru, které tomu věnovali roky, pokud se neumějí dobře prodat, upadají do stínu těch různých markeťáků co se rychle předělali na výživové poradce a kouče a nevím co všechno ještě. Každopádně přeji všem dobré rozhodnutí a ať ho studium i práce baví a hlavně ho také uživí 😉

 10. Ahoj, díky za rozsáhlé postřehy 🙂
  Samozřejmě, že s tím platem je to špatné, ale to jsou holt nemocnice. Určitě je víc nutričních terapeutů než míst v nemocnici, ale přeci jen spoustu lidí právě odradí ty platové podmínky, takže tam se práce dá najít skoro vždycky. A pak záleží, jestli člověk zůstane jen u toho, myslím, že stačí mít trochu ambice a věnovat se určitému tématu a pak si člověk může příjemně přivydělat třeba přednášením na konferencích, některé nutriční učí třeba volitelné předměty na jiných fakultách a tak. Další skvělá možnost přivýdělku jsou teď školní jídelny, kde je nějakým záhadným způsobem ohodnocena práce nutriční na 450,-/hod. No a pak jsou samozřejmě ty poradny, myslím, že s postupem času se objevují nové a kvalitnější poradny, kde skutečně dbají na vzdělání a nenutí nikoho prodávat doplňky, což je fajn možnost. Pokud nutriční skončí u světa zdraví, tak je mi jí líto, já bych do toho teda nešla ani za dobrej plat… No a pak je další možnost spolupracovat třeba s poliklinikou, což dělá pár spolužaček a jsou dost spokojené, i platově.
  Já teď taky studuju technologie potravin, takže souhlasím, že uplatnění je širší a tak, ale není to důvod, proč to dělám, chci zůstat u výživy. Ale je příjemné vědět, že kdyby to nevyšlo, tak pořád nemusím nikam za 15000,- na měsíc, ale třeba 25000,-, což jsem koukala, že je takový plat absolventa.
  Verča

 11. Ahoj Verčo.Chtěla bych se s Tebou nebo i Andy poradit ohledně toho vzdělání skrze výživu. nemohu se totiž pořádně rozhodnout zda cestu Potraviny a směry jako technologie a zpracování na VŠCHT a nebo Nutriční a výživa jako tímto směrem zase na LF apod. Co je vlastně pro a proti a popravdě i lepší na uživení ? Chci se rozhodnout správně a mít to jako budoucí povolání a fakt se tím živin.Baví mě veškeré studování výživy i potravin.Bavilo by mě fakt se někde naučit a získat vědomosti celkově o tom jak vznika jaká potravina,procesy ale zaroven i výzvam pro člověka atd..Co myslíte? Co je fakt lepší cesta? Díky moc Kačka

 12. Ahoj, v tomhle asi moc neporadím, to se musíš rozhodnout sama 🙂 Uplatnění je u každého oboru jiné, VŠCHT je o dost náročnější, jako absolvent ale dostaneš víc peněz. U LF je výhoda, že ti stačí mít bakaláře a je to víc o té výživě. Pokud chceš být zaměstnanec a nebrat 15000,- měsíčně, tak jdi na VŠCHT, pokud máš nějaké nápady a vlastní ambice, tak klidně LF.
  Verča

 13. Studovat výživa zní zvláštně 🙂 Z nadpisu jsem byla nesvá, ale článek všechno vysvětlil 🙂 Já osobně to vidím na nějakou chemii – magisterské studium a pak si udělám asi mezinárodní titul PhD na této škole (když to teda půjde 😀 ), abych se mohla zaměřit na konkrétní téma 🙂

 14. Ahoj Verčo.Asi budu mít takový neobvyklý dotaz,ale od prvního dne co jsem narazila na Váš blog a videa jste mě fakt zaujali a pečlivě sleduji každé video,článek a příspěvky.Opravdu jste pro mě inspirací a hlavně jsem se sama v tomhle oboru našla.Opravdu mě začlo bavit a přemýšlet o složení co vlastně jím a co vůbec beru do toho košíku v obchodu a velice bych ráda se inspirovala i v tom jít to studovat. Můj dotaz bude spíše tedy takový o studiu. Chtěla bych se Tě zeptat na jednu věc. Výživa jako obecně at se jedná o obor Technologie potravin,Analýza či Nutriční je myslíš hodně náročná? Myšleno že v tom opravdu ležíš od rána do večera a nezbývá čas na zájmy ani koníčky třeba a ještě věc formální jak se třeba konkretně učíš? Spíše obrazně-pochopit principy a nebo se v těchto oborech preferují spíše definice tzn.učení fakt pojmů apod nazpamět?. Chtěla bych alespon předběžně nějak vědět do čeho bych šla. Mě baví se učit to co mě baví a vydržím u toho klidně celé dny,ale mám trošku problém,že mi to nejde po té logické straně tzn. musím se spíše "šprtat" – je to u tohoto oboru špatné nebo dobré? Jsou věci které se jen naučíš na zkoušku a pak vypustíš a nebo fakt se to se vším pojí a musíš to tedy uchovávat v paměti a používat pořád?.
  Děkuji ti moc za odpověd. Daniela

 15. Ahoj, myslím, že jsem to už někdo psala, LF je méně náročná a určitě se dá lépe zvládnout a dá se to víc naučit, VŠCHT je hodně na pochopení a je to náročnější, ale prý je bakalář (kam jsem nechodila) ještě těžší než teď magistr, takže to musí být asi docela peklo 😀
  Jsem ráda, že tě blog zaujal 😉
  Verča

 16. Jedna věc je studovat a druhá ,,programovat se". Bohužel u vás dvou zcela jednoznačně převládá programování. Při sledování vašich videí jsem jen nevěřícně kroutil hlavou a některé pasáže si musel pustit znovu, protože jsem nemohl uvěřit, že takové nesmysly někdo může vypustit z úst. Dnes může být odborník vážně každý. Uvědomujete si, že pracujete s lidmi? Víte vůbec, že můžete být významným článkem v případě jejich zdraví, nebo nemoci? Tohle není jen nějaká hra. Ono je stejně úplně jedno, co zde napíšu, ale je to prostě jen dost smutné, vidět dvě mladé dívky ubírající se tímto směrem, nerespektující metabolickou individualitu ani nejnovější poznatky v oblasti vědy, které vše, o čem mluvíte, vyvracejí.

 17. Ještě bych doplnila, že výživa je i na Mendelově univerzitě v Brně, nejdřív si sice musíte odstudovat bakalářskou Technologii potravin, ale pak můžete pokračovat na navazující magisterskou Ekotrofologii. Studium není zas moc náročné, kdo chce, tak to zvládne. A příjmačky na průměr 😉

 18. Ahoj,
  jaky mas nazor na poradnu Svet zdravi? Slysela jsem na nej chvalu od spousty lidi. Zabyvaji se sestavovanim jidelnicku mj. s ohledem na krevni skupinu a metabolismus atd.
  Jinak super clanky 🙂

 19. Neeee svet zdravi nee, to je snad nejhorsi co muze bejt. Obecne ti nedoporucime zadne vyzivove poradenstvi, protoze tam pracuji nekvalifikovani lide (nemaji zadne vzdelani v oboru a nebo kurz) a jednoduse jim jde jen o to, aby z tebe vytriskali prachy. Kamaradka pracovala v jedne jejich francize (nevedela to kdyz nastupovala) a ty historky co mi vypravela byly otresny. A i historky co vypravi lidi co tam sli jsou otresny…mimochodem dieta dle krevnich skupin je sam o sobe nesmysl. A.

 20. Ahoj,
  chtěla jsem se zeptat jestli jsou ještě nějaké alternativy ve vzdělání v oboru výživy. Chtěla bych to hlavně pro vlastní použití, neplánuji být poradce/terapeut. Jednu vysokou školu už mám a upřímně se mi nechce zpátky do školy a navíc u toho ještě pracovat. Nevíš třeba o nějakých kurzech? Ráda bych porozuměla tomu jak se mám stravovat. Díky 🙂

 21. Ahoj Andy a Verčo. Prosím,nechtěli byste udělat video na téma studium,školy a třeba nebo napsat článek opravdu rozdíly mezi studiem NT,NS na LF a Verča tedy kdyby porovnala se studem potravin na VŠCHT? Klady X zápory, možnosti X nemožnosti , uplatnění, zkušenosti aj. ? Strašně moc bych to uvítala,nebo pokud mi tu odpovíte jaké hlavní benefity třeba spíš vidíte v oboru Nutriční a jaké zas Verča třeba v Potravinářství a co je třeba i těžší X lehčí (jen pro info obecně) u čeho se člověk asi musí víc i učit a dbát na docházku a co jde spíš tak nějak brát v poklidu? .Bylo by to velice fajn . Hezky den. Michala

Napsat komentář