Vánoční článek

Rozhodla jsem se na Vánoce napsat takové zamyšlení, protože jsem měla poslední dny absolutní volno a mohla jsem strávit dost času pozorováním lidí a toho, jak se staví k různým věcem, mimo jiné k Vánocům. A aby to bylo tematické, tak k takzvanému vánočnímu přejídání.


K tomu nám přistálo ve zprávách pár dotazů na to, jak Vánoce řešíme my a zda pečeme nějaké zdravé cukroví nebo si hlídáme jídelníček. A tak jsem zapřemýšlela, což bylo zároveň mé první letošní řešení Vánoc, napadlo mě poprvé v životě udělat zdravé cukroví a v hlavě mi proběhl jídelníček posledních dnů, což by byla do skončení semestru reklama na Ritter Sport a po posledním testu by se to dalo spíš nazvat pitelníčkem.
Prostě jsem měla do pátku fakt dost stresu a neřešila jsem nic jiného a v pátek odpoledne přišla vlna štěstí a radosti a začátek několikadenního společenského maratonu. A jako každý rok jsem 22.12. litovala, že jsem dárky nezačala shánět už v září, přičemž jsem dojedla poslední kuličku svého zdravého cukroví, které jsem snědla nezdravě rychle v nezdravém množství. Mimo jiné to bylo jediné, co jsem do sebe dostala ráno po vydařeném večírku, takže doporučuju vyzkoušet.
Na druhou stranu se odmítám stresovat, když mám konečně klid od školy, tak jsem do narvaného obchoďáku ani nepáchla a dárky posháněla v co nejdivnější časy na nejodlehlejších místech. A vyšlo to, takže jsem měla chvilku času na to, abych se podívala na těch 350 vánočních článků, které mezitím napsaly ostatní blogerky. Je vidět, že si s tím daly práci a spoustu tipů bych ocenila – kdybych teď měla čas je realizovat… Ale děkuju holkám, že někdo teď psal za nás!
No a samozřejmě se objevily i super zaručené tipy, jak o Vánocích nepřibrat na tuku 5 kilo, což je mimochodem 190000 kJ, tedy 12 kilo poctivých domácích perníčků, 22 kilo bramborového salátu s majonézou nebo 10 kilo smažených vepřových řízků. Nad rámec běžného příjmu, samozřejmě. Objevily se rady jako dopoledne držet půst, abyste mohli odpoledne sníst dvakrát tolik jídla, pít hodně vody, aby vám zaplnila žaludek, po každém kusu cukroví udělat pět dřepů a tak dále. Myslím, že kdybyste hledali rady, jak dostat poruchu příjmu potravy, postup by se příliš nelišil. Jasně, já vím, že je reálné o Vánocích něco přibrat, ale sakra lidi, Vánoce jsou jednou za rok a pokud si budete něco zakazovat a upírat, tím spíš vás bude lákat se tím přejíst. A pokud zatnete zuby a přeci jen vydržíte kolem cukroví chodit obloukem a budete se i o svátcích živit celozrnným chlebem a vařenou brokolicí, budete smutní, že se o něco ochuzujete. A o tom přeci Vánoce nejsou.
Dovolte si proto pár dní úplně vypnout, relaxovat, dát si to, na co máte chuť, odpočiňte si, nepočítejte žádné kalorie a už vůbec se jimi nenechte rozhodit. Vždyť v lednu většina lidí zase najede do starých kolejí a vzhledem k vlně novoročních předsevzetí třeba konečně přemluvíte kámošku, aby chodila cvičit s váma. 🙂
A když už jsem se k těm novoročním předsevzetím dostala, tak k nim taky napíšu pár vět. Samozřejmě, že mě těší, když se někdo rozhodně změnit svůj sedavý styl života, vyměnit fastfoody za zdravější varianty a nebudem si nic nalhávat, i co se týče kšeftů, tak je leden pro nás nutriční terapeuty vcelku příznivé období. Ale nepřehánějte to s tou motivací. Čím radikálnější změnu uděláte, tím spíš se na ni při první příležitosti vykašlete a vrátíte se tam, kde jste byli, zklamaní, že za všechno může vaše slabá vůle. Nemá smysl si nalhávat, že odteď budete chodit pětkrát týdně do fitka a každý večer si budete strouhat mrkev na zítřejší svačinu, když jste doteď nedělali nic a svačili deset deka salámu. Což jistojistě neděláte, jinak byste asi nečetli náš blog, ale víte, jak to myslím. 🙂 Prostě zkuste zůstat nohama na zemi, dejte si reálné cíle, jděte na to po drobných krůčcích, protože čím menší změnu uděláte, tím spíš si na ni zvyknete a budete mít o to větší prostor se zlepšovat. A buďte šťastní!

Krásné Vánoce a šťastný Nový rok!
Verča