30 denní zdravá výzva – redukční

Někteří z vás určitě sledovali naší 30 denní zdravou výzvu, do které jsme se s Verčou pustily před rokem. Naše důvody a motivace najdete TADY ve článku. Výzva měla (neskromně si myslíme:D) docela úspěch a výsledky docela překvapily i nás samotné. Chtěly jsme inspirovat, jak si poskládat zdravý jídelníček, jak do něj vměstnat všechny základní pravidla (ryby 2x týdně, luštěniny aslespoň 1x týdně a tak dál), ukázat, že zdravý jídelníček nemusí být jenom o odříkání a nudě a v neposlední řadě také to, že NE, opravdu nepřibereme deset kilo, když budeme jíst 300 gramů sacharidů denně.

Překvapivé pro nás (nebo alespoň pro mě) bylo to, že jsme obě dvě ještě něco málo shodily a já na sobě změny vážně pozorovala. Při příjmu v průměru 9 600kJ/den jsem byla po měsíci lehčí o něco málo přes kilo a míry se mi všude zmenšily o cenťák až dva a půl (kromě prsou, zázrak :D). Přitom kaloricky se můj jídelníček nijak nezměnil, jen jsem trochu zapracovala na složení, vynechala jsem hospody s kámošema a noční svačinky, které s tím souvisí – jsem totiž nutriční terapeut a musím jíst pravidelně, no ne? To, že to většinou bývá nakládaný hermelín nebo burrito, už nemusíme komentovat 😀
Nebylo to ale všechno, co nám výzva přinesla. Pomohla nám i lépe pochopit, jak těžké je dodržovat stanovený plán a tím pádem pochopit naše budoucí (nebo i současné) pacienty a klienty. Ale o výsledcích minulé výzvy už toho bylo řečeno dost, takže se radši vrhnu na informace o té nadcházející.

Pro redukční výzvu jsem se rozhodla právě z toho důvodu, že minulá měla docela úspěch, a protože redukční bude možná ještě o něco zajímavější. Jdu do ní sama, protože Verča nemá co hubnout 😀 a taky i přes to, že letos státnicuju jenom já já já já, tak mám na to momentálně asi víc času. Od minulé výzvy jsem navíc něco málo přibrala a – ano, vím, že nejsem tlustá a nebrečím po nocích nad svými stehny, ale co si budeme povídat, nikoho nebaví zaříznuté kalhoty na břiše a pocit, že se blíží léto a vy máte nejvyší hmotnost za celý rok. Takže tak. Nemám žádné obří cíle, ale taková 3 kila dolů by byla asi naprosto ideální. Ale samozřejmě vím, že váha není všechno, záleží na množství svalové hmoty a tak dál, pořád to samé dokola, vždyť to znáte.

Míry a váha před výzvou:

výška: 169 cm, váha: 61,5 kg 
míry přes hrudník: 90 cm
pas: 66 cm
boky: 96 cm
paže: 27 cm
stehno: 54 cm

1. Příjem jsem si spočítala na : 8 000 – 8 500 kJ , 258 – 290g Sacharidů, 60-73g Bílkovin, 60-67 g Tuku
2. Doporučení zůstávají úplně stejná, jako u minulé výzvy. Jíst pravidelně, pravidelně ryby, luštěniny, celozrnné výrobky, mléko, pohyb a tak dál a tak dál… kromě pár výjimek, které popíšu v dalších bodech.
3. Minulou výzvu jsme si na měsíc naprosto zakázaly alkohol. Letos už si takový zákaz nedávám, protože jsem akoholik  to pro mě bylo upřímně docela namáhavé 😀 a tak nějak jsem neviděla velký smysl v tom, že si nemůžu dát k rybě třeba skleničku bílého vína nebo jedno pivo na koncertě. A tak jsem se rozhodla, že si sem tam něco povolím, ale musí to být samozřejmě v míře a opravdu jenom sem-tam. Také to samozřejmě poctivě započítám do jídelníčku, aby se  nám to promítlo v závěrečných průměrných hodnotách.
Haha, mohla bych uspořádat soutěž o to, kdo rychleji najde fotku vína na mé fotce. Něco jako Where is Waldo 😀
Tak co?
Máte? 
4. Minulou výzvu jsem také doufala v to, že omezím pití kávy. Přesně už si nepamatuju svoje haha, naprosto nereálné cíle, ale mám dojem, že jsem to chtěla vydržet o jedné kávě denně. No, přiznám se, nevydržela jsem to ani týden. Jsem prostě (hešteg) coffee addict a bez své denní dávky kofeinu nemyslím, nevidím, bolí mě hlava a jsem smutná. A v průběhu redukční výzvy budu smutná už tak, takže proč si to ještě takhle komplikovat 😀 Samozřejmě do sebe nebudu lít šest káv denně, ale takové dvě/tři mi teda promiňte. V souladu s doporučením o zdravé dávce kofeinu to je a v souladu s mou denní potřebou taky. Navíc, jak neustále dokola všude otravně opakuju, píšu teď bakalářku, na konci dubna jí odevzdávám (a zatím to tak nevypadá), pak následuje zkouškové a státnice, přijímačky… no, jednoduše není úplně ten pravý čas na odpírání si něčeho, co mi pomáhá ráno vstát 😀
5. Minulá výzva byla dost časově náročná, protože bylo nutné jídelníčky předem (i zadem) propočítávat, jídla aranžovat, fotit, upravovat, k jídelníčkům psát popisky… no a na to z výše zmíněných důvodů prostě nemám čas. Takže se omlouvám, ale velmi pravděpodobně budu jenom zpětně sdílet jídelníčky, bez zbtyečných řečí okolo a také bez fotek. Takže… pardónek.
6. Na druhou stranu v průběhu výzvy asi natočím nějaké to video, protože to je přece jenom takové méně náročné 😀

7. Co se týče pohybu, tak minule jsem měla cíl sportovat 3x týdně, což se mi s odřenýma ušima podařilo. Ty odřené uši jsem ale měla pořádně 😀 Jelikož momentálně sportuju asi 2x týdně, tak jsem si stanovila pohyb na 4x týdně. Je jedno, jestli to bude jóga, posilování, brusle, plavání… pokusím se to prostě nějak kombinovat a hlavně dodržet. Možná teď zním jako lenoch, ale nebudu vám nic nalhávat – v poslední době vážně jsem a to je taky důvod, proč jdu do téhle výzvy 😀 Nechci si dávat nějaké cíle, které vím, že nedodržím, už jen kvůli škole a tak podobně. Takže soráč, Jillian.
8. A to je asi všechno, tak mi držte palce!
Mimochodem, aby to neznělo tak, že jenom pomlouvám ostatní výzvy :)) sledovala jsem „zdravý měsíc“ s mycookingdiary.cz, a i když nesouhlasím úplně se všemi pravidly, která si stanovila a cvičení s Jillian mě nijak neohromuje a nevidím v něm velký smysl, tak musím uznat, že se mi docela líbilo, jak to celé pojala, šla na to rozumně a výsledky jsou super! Konečně někdo, kdo to nevzal jako soutěž o to „kolik shodím za měsíc“ a to je vážně osvěžující 😀 Takže teď už jenom mít výsledky aspoň podobné, haha 🙂
čauky mňauky, Andy