11. Únorová výzva: Pij vodu

Pitný režim je důležitý, to ví asi každý. Důležité je ale nejen to, kolik toho vypijete, ale co vypijete. A nejlepší je voda. Obyčejná, z kohoutku, žádné filtry nejsou potřeba, prostě voda. Přidat do ní můžete pár plátků nebo kousků ovoce, bylinky, uvařit z ní můžete čaj, ale pozor – žádný cukr. Teda pokud nejste profesionální sportovci.

Slazené nápoje nemají pro běžného člověka žádný přínos, jen samá negativa. Nápoj vypijete rychle a vypijete ho hodně. Litr coly? 105 g cukru. 105 g cukru? Pro někoho i polovina denního příjmu sacharidů. 105 g komplexních sacharidů máte třeba ve 160 g vloček. A zkuste sníst 160 g vloček tak rychle, jako jste schopni vypít litr coly.

Když během krátké doby vypijete nápoj s vysokým obsahem cukru, cukr nemá žádnou překážku, která by zpomalovala jeho vstřebávání, protože v nápojích nejsou bílkoviny, tuky ani vláknina. Vstřebá se vám proto rychle do krve a je připraven k využití. Když si potom ale sednete k počítači, co má chudák cukr dělat, než se smutně jít uložit… do tuku. Což většina z nás asi úplně nechce.

Vyměňte limonády za limonády light.
Vyměňte limonády light za vodu.
Nedávejte si v restauraci domácí limonádu, dejte si vodu.
Nepoužívejte sirup, pijte čistou vodu.
Neslaďte si čaj a kávu.
Pijte vodu.
Objednejte si vodu, i když stojí 40,- a vy ji můžete mít doma z kohoutku.
Koukněte, ve kterých podnicích vám dají vodu zdarma.
Položte si plnou sklenici vody k počítači.
Noste s sebou láhev s vodou.
Stáhněte si aplikaci na monitorování pitného režimu.
Za každým alkoholickým nápojem vypijte sklenici vody.

Tak co, půjde to?

Já si na slazení čaje odvykla už asi ve 13 letech a kávu jsem začala pít rovnou hořkou. Limonády si dám tak jednou za rok a domácí limonádu už si také objednám spíš výjimečně, a to v létě. Pro mě tato výzva nebude žádný problém, takže si dnes dám pohov. 🙂