18. únorová výzva: Nepřejez se

Někdo se přejídá každý den a je mu to jedno, jiný dělá to samé a trápí ho to, další se přejí jednou za měsíc v restauraci a někdo jiný nemá problém říct si stop a přestat jíst, když je sytý. Přejídání může mít spoustu spouštěčů, ať už je to psychický stres nebo dietní chyba. A nebo jednoduše slabá vůle a velké množství skvělého jídla. Pokud se vám častěji stává, že se přejíte, zkuste se tomu pro jednou vyhnout. Ať už zařazením více jídla během dne, abyste večer nebyli hladoví, nebo ubráním jednoho chodu v restauraci či výměnou stresového přejídání třeba za horkou vanu s bublinkami.

Když během dne dostanete hlad, najezte se.
Nevynechávejte žádné hlavní jídlo.
Než si půjdete pro třetí plný talíř ke švédskému stolu, vzpomeňte si, jak vám posledně bylo špatně z přejedení.
Dejte si svou běžnou porci, i když máte možnost za stejnou cenu sníst více jídla.
Nechte si nedojedenou porci zabalit s sebou.
Řešte stres odpočinkem, ne jídlem.
Na svačinu snězte jedno jídlo, neujídejte během dne.
Než si v restauraci dáte dezert, zamyslete se, zda ho skutečně pohodlně sníte celý nebo vám stačí od někoho ochutnat.
Jezte dostatek zeleniny, která zasytí.
Uvařte jen tolik jídla, kolik jste schopni sníst, než se zkazí.
Nakupujte jen tolik jídla, kolik jste schopni sníst, než se zkazí.
Ale ani když je jednou přejíte, nic se nestane – hlavně zažeňte výčitky a jezte dál normálně, jakoby se nic nestalo.

Přejídání… vždycky se mi vybaví návštěva Ambiente Brasiliero, kde vám servírují neomezené množství masa. Dřív mi to přišlo jako vrchol gastronomického zážitku, nyní bych si raději vystačila jen se salátovým barem, kde je sushi, ústřice nebo různé skvělé (i přílohové) saláty. Z nadměrného množství masa mi bylo akorát další den zle a stejně jsem ho do sebe večer tlačila skoro násilím, aby se to vyplatilo a já měla pocit, že je návštěva této restaurace něco extra.
Ne, děkuji, a i v all inclusive podniku se raději najím tak, aby mi to bylo pohodlné. Samozřejmě, občas toho sním víc a dám si několik chodů, nebo na svatbě sním spoustu dortu, ale už to není nic, z čeho by mi bylo špatně. Je to prostě pohodlné občasné přejedení se do pocitu, že jídlo je super a já si ho umím užívat.