V oficiálním doporučení stojí, že bychom měli luštěninové jídlo konzumovat alespoň jednou týdně. Pro někoho nepředstavitelný jev, pro jiného samozřejmost. Pro člověka, který není na luštěniny zvyklý, může být také odrazující nadýmání, které může po jejich konzumaci nastat. I to je však o zvyku a jsou způsoby, jak luštěniny připravit, aby nadýmaly co nejméně. Třeba rozmixováním se naruší vláknina v nich obsažená a mohou nadýmat o to méně. Také je dobré nezačínat hrachovou kaší s vejcem, ale zkusit si hrst čočky přidat do polévky nebo si připravit luštěninovou pomazánku. Doporučuji čerpat inspiraci ve veganské a indické kuchyni, kde se s luštěninami hojně pracuje.
Pořiďte si červenou čočku.
Přidejte hrst luštěnin do zeleninové polévky.
Přidejte pár lžic cizrny do zeleninového salátu.
Připravte si hummus.
Vyzkoušejte fazolový hummus.
Upečte brownies z fazolí.
Připravte si tofu.
Vyzkoušejte některou rostlinnou pomazánku, jejíž základ je tofu.
Vyzkoušejte tempeh.
Připravte si dhal.
Vyzkoušejte černou čočku beluga.
Pořiďte si cizrnovou mouku a nahraďte s ní část bílé mouky.
Přidejte do jídla alespoň konzervované fazole.
Já si pamatuji, že když jsem začala jíst víc luštěnin, hrozně jsem se nadýmala. Opravdu jsem ten rozdíl poznala a bylo mi den poté zle. Nyní už si ani nevšimnu, jestli jsem luštěninu měla nebo neměla, protože jsou u mě skoro na denním pořádku. Střeva si časem zvyknou a bakteriální osazení v nich se uzpůsobí tomu, že jíte víc vlákniny.
Základ mých nejoblíbenějších pomazánek je tofu, často si dělám zeleninovou směs s tofu, ráda vařím s červenou i černou čočkou, protože jsou rychlé na přípravu, miluji hummus a ráda si objednám luštěninové jídlo v restauraci.
Takže pokud luštěniny moc často nejíte, zkuste je postupně a po malých porcích zařadit!