Cesta ke zdravému životnímu stylu

Chtěli byste dělat něco pro své zdraví, chtěli byste jíst lépe, chtěli byste víc sportovat, ale pořád se do toho nemůžete dostat nebo u toho vydržet? Řešíte, proč se vzdávat zažitých návyků, když je vám takhle vlastně dobře, tedy až na nulovou kondičku, rostoucí konfekční velikost a klesající sebevědomí?

Každá změna stojí nějaké úsilí a někdy je těžké najít motivaci takovou, aby vás vyhnala z gauče nebo donutila začíst jíst víc zeleniny. Protože co si budeme povídat, pohodlí je pohodlí a někdy se té změny prostě jen trochu bojíme…
Pojďme si dát pár tipů na maličkosti, které vás mohou motivovat k pozitivní změně životního stylu!

1) Měřte si počet kroků
Ujít denně 10 000 kroků by měl být standard. Bohužel v dnešní době kancelářských prací tomu tak úplně není, a proto je často problém ujít byť jen polovinu. Změřte si, kolik toho denně nachodíte. A pokud je to méně než 10 000, berte to jako takovou hru a snažte se to dohnat. I kdybyste se měli jít před spaním projít kolem bloku.

Pomoci s počítáním můžou různé aplikace v telefonu, náramek FitBit nebo další technické vymoženosti. 🙂

Jednou mi silnější kamarád říkal, že se směje lidem, co denně postují, kolik kilometrů ušli nebo uběhli, takové ty Nike aplikace. Mně to nevadí. Pro ty lidi je to motivace. Jdou běhat a pochlubí se světu. Kdyby neměli to ocenění ve formě lajků, tak by třeba vůbec běhat nešli 🙂

 
2) Venčete psa

Pokud psa máte, tak je to jednoduché. Určitě ocení delší procházku. Pokud psa nemáte, půjčte si ho. Někdo jiný určitě ocení hlídání. Nebo pomozte místnímu útulku.

Spoustu lidí má problém chodit samo. Jen tak, samo, bez dalšího důvodu, ať už v parku nebo městskými ulicemi. A pokud vám pes pomůže překonat tento blok, máte vyhráno. Třeba to pak půjde i bez toho psa… 🙂 Pojďme společně zbořit mýty o tom, že procházet se sám je divné. Běhat už divné není. Ale běhat spoustu lidí nemůže. Nebo nezvládne. Tak je podpořme v té chůzi!
 
3) Najděte si ve výživě to, co vám bude vyhovovat

Neexistuje totiž jediný správný směr. Existuje správný cíl. Takže pokud vám vyhovuje jíst každou neděli jen zeleninu, klidně to dělejte. Pokud vám vyhovuje jíst třikrát nebo šestkrát denně, neměňte to. Pokud bez zdravotní indikace držíte bezlepkovou dietu, a jíte proto méně dortů, víc pohanky a jste nadšení, tak se holt nenervujte z toho, když vám řekneme, že je zbytečné ji držet.

K cíli se dá jít co nejsnadnější a nejméně bolestivou cestou, což se snažíme propagovat my. Drobné změny v jídelníčku, co nejpřirozenější pohyb, který vás bude bavit (nebo vám bude aspoň nejméně vadit) a psychická pohoda. Ale někdo si prostě chce zkusit i tu klikatou cestu plnou trní, aby měl pocit, že vyzkoušel vše. A třeba k tomu cíli taky dojde.

Takže i když vám poradíme něco jiného, jestliže se vám povede díky zeleninovému dnu nebo vegetariánské stravě zredukovat příjem, najít chuť ke sportu, zhubnout 10 kilo nadváhy a najít ztracené sebevědomí, nebudeme vám to brát. A třeba se jednou na té vaší cestě setkáme a doladíme detaily.
Pozor jen, abyste si to, co vám vyhovuje, nepletli s přísnými dietami. Pokud vám je z nějakého stylu stravování zle, jste unavení, bez energie, protivní a nemáte chuť do života, asi to nebude ta správná cesta a nemá smysl se o tom snažit sám sebe přesvědčit.
4) Pořiďte si hezké nádobí, mějte uklizený jídelní stůl
Když jíte v příjemném prostředí, více se soustředíte na to, co a proč jíte a nebudete to brát jen jako nutné zlo, kterým je třeba zahnat vlčí hlad. I když bydlíte sami, klidně si udělejte večeři při svíčkách a vše si krásně nachystejte.
A nemyslím tím toto:
🙂
5) Foťte si jídlo

Zanášet facebookovou zeď fotkami jídla už dávno není populární, ale co takhle skromný foodie instagramový účet? Když si budete jídlo fotit, tak třeba zjistíte, že nedbale pohozená flákota s hranolky z mekáče nevypadá úplně nejlíp, ale naopak se na fotce krásně vyjímá ovoce a zelenina, obilné kaše nebo pečená ryba. A věřím, že i mezi ostatními uživateli, kteří také od přechodu ke zdravějšímu stylu stravování sdílí fotky na sociálních sítích, najdete obrovskou podporu. A nebo nám můžete hodit fotku třeba svého zdravého oběda do facebookové skupiny TADY. Ta slouží přesně vzájemné podpoře a motivaci.

6) Projděte si ještě jednou všechny body únorové výzvy

Najdete je ZDE. Zkuste najít dva, tři body, na kterých myslíte, že zvládnete zapracovat celkem snadno. A až se to povede, koukněte na další. A další. A třeba se takhle postupně dostanete ke stylu stravování, který vám bude vyhovovat a zároveň se zlepší váš celkový zdravotní stav, zbavíte se přebytečných kilogramů nebo najdete chuť k pohybu. Dovolím si zasdílet jednu krásnou zprávu, kterou nám poslala naše čtenářka a ze které si můžete vzít příklad 🙂

6) Promyslete pořádně, co změna přinese

Nedávno jsem si třídila myšlenky na téma motivace, což je mimo jiné důvod, proč vám tu píšu tento článek. Existuje spoustu směrů a názorů, jak se se změnou životního stylu poprat. Promyslete je pořádně také.

Třeba STOB hodně mluví o odměňování se a o odbourání negativních myšlenek. Místo „uh, tak já se teda zejtra pustím do té diety“ (slovo dieta řečeno s nechutí) byste měli zkusit změnu brát pozitivně. Dejme tomu, že máte rádi fresh džusy. Fresh džusy jsou ale drahé, takže si je skoro nekupujete. Jste ale zvyklí denně vypít půl litru coly. Takže si můžete třeba nastavit takovou odměnu, že za týden bez Coly si dáte dražší fresh džus. Zase, fresh není nic skvělého a je to v podstatě také sladký nápoj, ale v tomto případě půjde o změnu k lepšímu. Časem je samozřejmě ideální odnaučit se odměňovat jídlem, ale zkusit si třeba po zkoušce místo na dort zajít do vířivky.

Někteří psychologové pak ale kritizují přílišnou snahu o odbourání negativních myšlenek, protože odbourat úplně nejdou a spíše je důležité naučit se s nimi pracovat. Protože se může stát, že negativní myšlenka, i přes usilovnou snahu o její potlačení, přijde a s ní se dostaví i hromada výčitek. A výčitky už jsou navíc. Takže pokud se prostě v plavkách dobře necítíte, nemusíte si namlouvat, že jste plážová kočka, ale klidně se víc zahalte.

Ale to už bych fušovala do jiného řemesla, a to nechci. Spíš jsem chtěla upozornit i na to, že to, co vidíte kolem sebe, nemusí být vždy realita a nikdy nevidíte obě strany mince. Ať už sledujete soutěžící v bikini fitness, které vám ukazují fotky s nezdravě nízkým množstvím tuku a tvrdí, že takhle by měla vypadat každá holka, ale už vám neřeknou, že trpí bulimií (i když teď je moderní se k tomu přiznávat) a už před lety ztratily menstruaci. Tohle platí i u fotek jídla. Stokrát vám instagramová hvězda ukáže na fotce salát z Delmartu, ale když si dá v létě na festivalu o půlnoci burger, jako každý normální člověk, vy se to nedozvíte. A pak si dáte burger a máte z něho výčitky. Stokrát vám blogerka bude ukazovat krásně naservírovanou snídani, nad jejíž přípravou strávila hodinu a další půl hodiny ji fotila z dvaceti možných úhlů, ale když pak vstává v šest ráno a nestíhá, ten rohlík s taveňákem se na jejím profilu určitě neobjeví. Takže si nelamte hlavu s tím, že vaše jídlo není krásně naservírované, protože i blogerky si někdy neoloupou mrkev a jedí večeři lžící přímo z pánvičky a po jídle si jdou rozpéct tři plátky sýru a když nestíhají, dají si tousty s kečupem. Jen to na jejich sociálních sítích neuvidíte. Mimochodem, na toto téma zrovna chystáme seminář, info najdete ZDE.

A i když vám budou radikálové v oblasti zdravé výživy tvrdit, jak musíte jíst pohanku a vám prostě nechutná, uvědomte si, že to není chyba vaše, ale pohanky.

Víte, mě vždycky fascinuje, když se někde dočtu, že ten a ten tvrdí, že já jsem zastánce toho a toho, a to je špatně. Musím se smát, když slyším, jak někdo s jistotou říká, že doporučuji lidem jíst 1 g bílkovin na kg tělesné hmotnosti, protože to sice zmíním jako oficiální doporučení, ale vzápětí dodám, že pro většinu lidí je nereálné takto jíst a i klientům v jídelníčku těch bílkovin většinou píšu víc, protože je to pro ně příjemnější. Takže pokud jsem zastáncem nějakého směru, tak směru „racionální výživy“ a „co největší samostatnosti“, spíš než přesných rozpisů přesně propočítaných jídel.

Zkrátka a dobře, každý si musí najít tu svou cestu, která pro něj bude nejjednodušší, a která mu bude vyhovovat, a od nás si může vzít berličku, která mu k tomu pomůže. Nebo od někoho jiného. Nebo od každého trochu.