Cesta ke zdravému životnímu stylu

Chtěli byste dělat něco pro své zdraví, chtěli byste jíst lépe, chtěli byste víc sportovat, ale pořád se do toho nemůžete dostat nebo u toho vydržet? Řešíte, proč se vzdávat zažitých návyků, když je vám takhle vlastně dobře, tedy až na nulovou kondičku, rostoucí konfekční velikost a klesající sebevědomí?

Každá změna stojí nějaké úsilí a někdy je těžké najít motivaci takovou, aby vás vyhnala z gauče nebo donutila začíst jíst víc zeleniny. Protože co si budeme povídat, pohodlí je pohodlí a někdy se té změny prostě jen trochu bojíme…
Pojďme si dát pár tipů na maličkosti, které vás mohou motivovat k pozitivní změně životního stylu!

1) Měřte si počet kroků
Ujít denně 10 000 kroků by měl být standard. Bohužel v dnešní době kancelářských prací tomu tak úplně není, a proto je často problém ujít byť jen polovinu. Změřte si, kolik toho denně nachodíte. A pokud je to méně než 10 000, berte to jako takovou hru a snažte se to dohnat. I kdybyste se měli jít před spaním projít kolem bloku.

Pomoci s počítáním můžou různé aplikace v telefonu, náramek FitBit nebo další technické vymoženosti. 🙂

Jednou mi silnější kamarád říkal, že se směje lidem, co denně postují, kolik kilometrů ušli nebo uběhli, takové ty Nike aplikace. Mně to nevadí. Pro ty lidi je to motivace. Jdou běhat a pochlubí se světu. Kdyby neměli to ocenění ve formě lajků, tak by třeba vůbec běhat nešli 🙂

 
2) Venčete psa

Pokud psa máte, tak je to jednoduché. Určitě ocení delší procházku. Pokud psa nemáte, půjčte si ho. Někdo jiný určitě ocení hlídání. Nebo pomozte místnímu útulku.

Spoustu lidí má problém chodit samo. Jen tak, samo, bez dalšího důvodu, ať už v parku nebo městskými ulicemi. A pokud vám pes pomůže překonat tento blok, máte vyhráno. Třeba to pak půjde i bez toho psa… 🙂 Pojďme společně zbořit mýty o tom, že procházet se sám je divné. Běhat už divné není. Ale běhat spoustu lidí nemůže. Nebo nezvládne. Tak je podpořme v té chůzi!
 
3) Najděte si ve výživě to, co vám bude vyhovovat

Neexistuje totiž jediný správný směr. Existuje správný cíl. Takže pokud vám vyhovuje jíst každou neděli jen zeleninu, klidně to dělejte. Pokud vám vyhovuje jíst třikrát nebo šestkrát denně, neměňte to. Pokud bez zdravotní indikace držíte bezlepkovou dietu, a jíte proto méně dortů, víc pohanky a jste nadšení, tak se holt nenervujte z toho, když vám řekneme, že je zbytečné ji držet.

K cíli se dá jít co nejsnadnější a nejméně bolestivou cestou, což se snažíme propagovat my. Drobné změny v jídelníčku, co nejpřirozenější pohyb, který vás bude bavit (nebo vám bude aspoň nejméně vadit) a psychická pohoda. Ale někdo si prostě chce zkusit i tu klikatou cestu plnou trní, aby měl pocit, že vyzkoušel vše. A třeba k tomu cíli taky dojde.

Takže i když vám poradíme něco jiného, jestliže se vám povede díky zeleninovému dnu nebo vegetariánské stravě zredukovat příjem, najít chuť ke sportu, zhubnout 10 kilo nadváhy a najít ztracené sebevědomí, nebudeme vám to brát. A třeba se jednou na té vaší cestě setkáme a doladíme detaily.
Pozor jen, abyste si to, co vám vyhovuje, nepletli s přísnými dietami. Pokud vám je z nějakého stylu stravování zle, jste unavení, bez energie, protivní a nemáte chuť do života, asi to nebude ta správná cesta a nemá smysl se o tom snažit sám sebe přesvědčit.
4) Pořiďte si hezké nádobí, mějte uklizený jídelní stůl
Když jíte v příjemném prostředí, více se soustředíte na to, co a proč jíte a nebudete to brát jen jako nutné zlo, kterým je třeba zahnat vlčí hlad. I když bydlíte sami, klidně si udělejte večeři při svíčkách a vše si krásně nachystejte.
A nemyslím tím toto:
🙂
5) Foťte si jídlo

Zanášet facebookovou zeď fotkami jídla už dávno není populární, ale co takhle skromný foodie instagramový účet? Když si budete jídlo fotit, tak třeba zjistíte, že nedbale pohozená flákota s hranolky z mekáče nevypadá úplně nejlíp, ale naopak se na fotce krásně vyjímá ovoce a zelenina, obilné kaše nebo pečená ryba. A věřím, že i mezi ostatními uživateli, kteří také od přechodu ke zdravějšímu stylu stravování sdílí fotky na sociálních sítích, najdete obrovskou podporu. A nebo nám můžete hodit fotku třeba svého zdravého oběda do facebookové skupiny TADY. Ta slouží přesně vzájemné podpoře a motivaci.

6) Projděte si ještě jednou všechny body únorové výzvy

Najdete je ZDE. Zkuste najít dva, tři body, na kterých myslíte, že zvládnete zapracovat celkem snadno. A až se to povede, koukněte na další. A další. A třeba se takhle postupně dostanete ke stylu stravování, který vám bude vyhovovat a zároveň se zlepší váš celkový zdravotní stav, zbavíte se přebytečných kilogramů nebo najdete chuť k pohybu. Dovolím si zasdílet jednu krásnou zprávu, kterou nám poslala naše čtenářka a ze které si můžete vzít příklad 🙂

6) Promyslete pořádně, co změna přinese

Nedávno jsem si třídila myšlenky na téma motivace, což je mimo jiné důvod, proč vám tu píšu tento článek. Existuje spoustu směrů a názorů, jak se se změnou životního stylu poprat. Promyslete je pořádně také.

Třeba STOB hodně mluví o odměňování se a o odbourání negativních myšlenek. Místo „uh, tak já se teda zejtra pustím do té diety“ (slovo dieta řečeno s nechutí) byste měli zkusit změnu brát pozitivně. Dejme tomu, že máte rádi fresh džusy. Fresh džusy jsou ale drahé, takže si je skoro nekupujete. Jste ale zvyklí denně vypít půl litru coly. Takže si můžete třeba nastavit takovou odměnu, že za týden bez Coly si dáte dražší fresh džus. Zase, fresh není nic skvělého a je to v podstatě také sladký nápoj, ale v tomto případě půjde o změnu k lepšímu. Časem je samozřejmě ideální odnaučit se odměňovat jídlem, ale zkusit si třeba po zkoušce místo na dort zajít do vířivky.

Někteří psychologové pak ale kritizují přílišnou snahu o odbourání negativních myšlenek, protože odbourat úplně nejdou a spíše je důležité naučit se s nimi pracovat. Protože se může stát, že negativní myšlenka, i přes usilovnou snahu o její potlačení, přijde a s ní se dostaví i hromada výčitek. A výčitky už jsou navíc. Takže pokud se prostě v plavkách dobře necítíte, nemusíte si namlouvat, že jste plážová kočka, ale klidně se víc zahalte.

Ale to už bych fušovala do jiného řemesla, a to nechci. Spíš jsem chtěla upozornit i na to, že to, co vidíte kolem sebe, nemusí být vždy realita a nikdy nevidíte obě strany mince. Ať už sledujete soutěžící v bikini fitness, které vám ukazují fotky s nezdravě nízkým množstvím tuku a tvrdí, že takhle by měla vypadat každá holka, ale už vám neřeknou, že trpí bulimií (i když teď je moderní se k tomu přiznávat) a už před lety ztratily menstruaci. Tohle platí i u fotek jídla. Stokrát vám instagramová hvězda ukáže na fotce salát z Delmartu, ale když si dá v létě na festivalu o půlnoci burger, jako každý normální člověk, vy se to nedozvíte. A pak si dáte burger a máte z něho výčitky. Stokrát vám blogerka bude ukazovat krásně naservírovanou snídani, nad jejíž přípravou strávila hodinu a další půl hodiny ji fotila z dvaceti možných úhlů, ale když pak vstává v šest ráno a nestíhá, ten rohlík s taveňákem se na jejím profilu určitě neobjeví. Takže si nelamte hlavu s tím, že vaše jídlo není krásně naservírované, protože i blogerky si někdy neoloupou mrkev a jedí večeři lžící přímo z pánvičky a po jídle si jdou rozpéct tři plátky sýru a když nestíhají, dají si tousty s kečupem. Jen to na jejich sociálních sítích neuvidíte. Mimochodem, na toto téma zrovna chystáme seminář, info najdete ZDE.

A i když vám budou radikálové v oblasti zdravé výživy tvrdit, jak musíte jíst pohanku a vám prostě nechutná, uvědomte si, že to není chyba vaše, ale pohanky.

Víte, mě vždycky fascinuje, když se někde dočtu, že ten a ten tvrdí, že já jsem zastánce toho a toho, a to je špatně. Musím se smát, když slyším, jak někdo s jistotou říká, že doporučuji lidem jíst 1 g bílkovin na kg tělesné hmotnosti, protože to sice zmíním jako oficiální doporučení, ale vzápětí dodám, že pro většinu lidí je nereálné takto jíst a i klientům v jídelníčku těch bílkovin většinou píšu víc, protože je to pro ně příjemnější. Takže pokud jsem zastáncem nějakého směru, tak směru „racionální výživy“ a „co největší samostatnosti“, spíš než přesných rozpisů přesně propočítaných jídel.

Zkrátka a dobře, každý si musí najít tu svou cestu, která pro něj bude nejjednodušší, a která mu bude vyhovovat, a od nás si může vzít berličku, která mu k tomu pomůže. Nebo od někoho jiného. Nebo od každého trochu.

23 comments

 1. Popravdě máte pravdu. Představa,že bych se šla sama projít tak prostě mi to přijde divné a tak raději nejdu :/ protože mi to přijde blby,ale presne tak běhat nebo na kole plno lidí samotných jezdí a divné to nepřijde taky s tim bojuju

 2. Ahoj. A co je lepší u te chůze ? Spíš sledovat dobu,nebo km a rychlost? Například je lepší teda chodit delší dobu ale pomalu a nebo naopak třeba více km,ale rychle?? Nějak nevím v čem by chůze měla ovlivnit postavu když půjdu se psem na hodinu ven,proto se ma spíš běhat nebo ne??

 3. Hezký článek. Já přestala sladit kávu, začala jsem jíst hummus, pít vodu s citrónem a mam každý den hodinu aktivního pohybu. A jde to dolu úplně samo. 🙂

 4. Ty doporučuješ jít se samotná projít před spaním okolo bloku? Chceš aby přibylo znásilnění?

 5. Člověk to má tak nějak spojené s důchodci, mám pocit 😀 ale proč čekat do důchodu, než se člověk začne takhle přirozeně hýbat, že 🙂 Já chodím, až už ve městě, když nespěchám a nemusím jet mhd a nebo fakt takhle po celém dni v parku mezi pejskaři 🙂
  V.

 6. Ahoj, jak píšu, někdo běhat nemůže nebo nezvládne. Kdo má fyzičku a uběhne to, ať si klidně běhá do aleluja 😉
  Každopádně chůze je nejpřirozenější pohyb a třeba na hubnutí ideál, protože je plně v aerobní zóně.
  V.

 7. co to znamená prosím ta "plně aerobní zona" ? děkuji moc

 8. Převažuje aerobní metabolismus, člověk to "udýchá" a hlavní zdroj energie je tuk.
  V.

 9. Takže takové pravidlo,když se tedy po nějakou dobu hýbu a v pohodě to udýchávám tak pálím tuky ?? a co se děje v moment když se právě tedy zadýchávám a mám uplně problém to udýchat a spíš jsem uplně mrtvá ? to je špatně?? Já vždycky četla- dokud právě z člověka neleje pot a neni uplně mrtvej tak to je špatně a učinek to nemá žadny

 10. Já upřímně nechápu, jak někdo může věřit tvrzení "když cvičíš tak a tak, je to k ničemu". Sakra! Když cvičíš, je to samo o sobě pozitivní!

  No a není to špatně, jen využíváš jiné metabolické pochody a buď zlepšuješ kondičku nebo jedeš na svalový glykogen. A pravděpodobně buduješ svaly. A vše je energetický výdej.

  V.

 11. Máme s kamarádkami "chodící skupinu". Každé úterý po práci a pokud možno jeden den o víkendu vyrazíme na hodinu po okolí města. Svižnou chůzí, jako na vlak. Trochu u toho i žvaníme, ale to záleží na terénu, ujdeme tak 6 km. Nejdeme jen pokud jsme nemocné nebo se opravdu čerti žení. Pokud žádná z kamarádek nemůže, jdu sama. Vracím se mírně zpocená a druhý den cítím svaly na nohou, a to je pro mě důležitější než přemýšlení o aerobní zóně. A pokud potřebuji někam zaskočit, beru to oklikami, takže cesta na nákup mi trvá místo 5 minut třeba 20…Kdysi mi jedna výživová "poradkyně" řekla, že pokud nepopadám dech a nejsem zpocená jako myš, nezhubnu. Zhubla jsem 20 kg, samozřejmě i úpravou stravy, ale fyzická kondice se mi tedy zlepšila výrazně. Jo, a je mi 52…

 12. Chtělo by to třeba zas nějaké tématické video podobné tomuto článku :).Fakt super ! 🙂

 13. V tom případě jsem asi důchodce =D =D.. protože tolik co Já a sama jen tak jsem schopná nachodit týdně tak to asi nikdo :)) každopádně to není vůbec debilní ani blbý jít prostě SAMA ven a to ke všemu prostě jen tak,bez telefonu,bez sluchátek a prostě jenom vnímat přírodu a vůni lesa a dřeva je k nezaplacení 🙂 a opravdu to pomáhá hlavně na to pročištění mysli a zbavení stresu a zlepšení nálady. Takže nevidím na chození sám nic divnýho ba naopak 😉 . Andy M.

 14. Já si ale myslím,že na chůzi si tělo strašně rychle zvykne a prostě třeba po týdnu už to není tak efektivní například na hubnutí,protože to tělo to prostě rychle zadaptuje,nebo ne?? Proto i například u posilky se přidává zátěž apod,aby to mělo efekt.Když někdo bude každý den chodit třeba hodinu/dvě tak po týdnu by musel chodit další aby to neztrácelo efekt,si myslim…

 15. No nevím nevím.. proč by se tedy u všech sportů pořád přidávalo aby to mělo efekt?? I u fitka se zvětšují váhy třeba nebo u běžců se navyšuje limit nebo kilometry aby tělo furt mělo něco nového ;))

 16. Já nevim, přesvědčovat tě nebudu 😀 Přece je logicky lepší stálá fyzická aktivita než žádná fyzická aktivita a člověk se stálou fyzickou aktivitou bude pravděpodobně štíhlejší než člověk bez fyzické aktivity.
  V.

 17. Chůze je výborná v tom,že si jí člověk může pokaždé udělat těžší,když chce a nepotřebuje k tomu nic a nikoho ;). Například stačí změnit trasu – vyhledat si kopcovitější terén a nebo přidat dobu,že si například obejdeš ještě kolečo jednou,nebo na konec cesty o pár metrů zrychlíš a opravdu si tělo nenavykne =D to je blbost ;)).

 18. Ne každý žije v ghettu, aby po setmění dřepěl doma. Navíc drtivou většinu znásilnění spáchá osoba, kterou oběť zná, takže vyhýbat se pobytu venku není prevence. Prevence je naučit se bránit. Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody, proč to nejde.

 19. Hezký den,
  moc pěkný článek :). Mohu se zeptat zda máte také nějaký článek zaměřený na biopotraviny? Například porovnání s konvenčními apod? Nemohu nic pořádného dohledat, docela by mě zajímal Váš názor. Případně plánujete něco takového sepsat? 🙂 Předem díky za odpověď. 😉

Napsat komentář