Kde se v Praze zdravě najíst

Posledních pár měsíců se celkem často stravuji „venku“, a to zejména proto, že v čase oběda ani večeře nebývám doma a na krabičky mě, upřímně, moc neužije. Rozhodla jsem se proto sepsat tipy na své oblíbené podniky, kde můžete bez výčitek jíst i pravidelně, aniž by se to negativně odrazilo na vašem zdraví a postavě. Co si budeme povídat – jíst každý den v typicky české restauraci, kde si můžete vybrat mezi vepřovými výpečky a smaženým květákem, není úplně to pravé ořechové. Takže tady je mých 9 tipů, kde se v Praze zdravě najíst.

Bistro Forrest

Bistro Forrest jsem si velmi oblíbila, protože asi neznám jinou veganskou restauraci, kde by vařili tak dobře, a to i jídla, která bych si bez živočišných produktů jinak neuměla představit – třeba quesadillu. Často jsou v nabídce asijská jídla a spoustu chvály jsem slyšela i na jejich veganské pho, které jsem zatím bohužel nevyzkoušela. Kdykoliv jsem v okolí Náměstí Míru a chci se zdravě najíst, bistro Forrest je pro mě první volbou

Country Life

Restaurace Country life je dalším veganským podnikem. Ráda obědvám bez masa, protože nepovažuji konzumaci masa na každodenním pořádku za nutnou a Country Life máme kousek od poradny. Vyhovuje mi forma bufetu, takže si naberu tolik jídla, na kolik se zrovna cítím a za obědovou porci zaplatím většinou kolem 120,-. Nevýhodou je možná fakt, že mi jednotlivá jídla připadají celkem podobná, takže by mě asi nebavilo chodit do Country Life každý den, ale musím ocenit, že mi zatím vždy chutnalo.

Delmart

Když do Prahy přišel Delmart, byl to obrovský boom. Já si ho oblíbila už v té době a doteď ráda zajdu na dobrý salát, který si navolím podle své chuti. Výhodou je i nabídka pečiva zdarma k salátu, většinou je to celozrnný chléb, takže žádné světlé pečivo. Salát si dávám malý a přidávám si do něj nějakou bílkovinnou potravinu za příplatek, většinou sýr nebo vajíčko.

Beas Dhaba

Beas Dhaba je další vegetariánská restaurace, na kterou nedám dopustit. Chodím tam však výhradně na večerní slevy, které jsou hodinu před zavírací dobou. Ceny za bufetové jídlo se pak snižují o 40 %. Upřímně, víc bych za to asi nedala, protože jde většinou o luštěniny s rýží a zeleninou, takže nic speciálního a za porci na večeři platím kolem 80,-. Jde však také o zdravou volbu a myslím, že jde o jedno z pár míst, kde se dá za rozumnou cenu najíst i na večeři!

Pho

Mám tři oblíbené podniky, kam chodím na polévku pho. Jeden je v Anglické kousek od I. P. Pavlova, další Lichi Fastfood kousek od Hradčanské a třetí někde ve Veletržní ulici. Pho je v podstatě hovězí vývar s masem, nudlemi a zeleninou, který svou velikostí poslouží jako hlavní chod a považuji ho při občasném zařazení za zdravou volbu, ač jsou rýžové nudle velmi chudé na vlákninu, takže je fajn obědová jídla střídat.

Mezi srnky

V tomto podniku jsem byla pouze jednou a měla jsem nudle s vývarem, tofu a zeleninou. Nebyly sice nijak zajímavě ochucené, ale byla jsem spokojená a šlo o zdravou formu oběda. Nevýhodou Mezi Srnky může být nedostatek míst k sezení.

á Table

Dejvický podnik ve francouzském stylu, kam ráda chodím na večeře. Oblíbila jsem si zejména steak haché, což je steak z mletého hovězího masa, který vám propečou dle přání a k němu dostanete bramborovou kaši.

Plevel

Plevel je další veganskou restaurací, kam ráda chodím. Ne vždy jsem však spokojená – jednou bych jídlo vychválila do nebes a podruhé mi vlastně ani moc nechutná. Nabídka se však mění, takže hodně záleží na tom, co je zrovna v menu. Velmi se mi líbí i prostředí a posezení v prvním patře, naopak obsluha občas nemá svůj den. Pokud bych však měla někomu ukázat jednu pražskou veganskou restauraci, asi by to byl Plevel.

Vegtrál

Vegtrál je pro změnu vegetariánská restaurace, která se nachází kousek od Letenského náměstí. Oblíbila jsem si jak jejich saláty, tak snídaňové menu. I když se musím přiznat – úplně nejradši mám jejich chimichangu, což je smažené burrito. Ale to si v rámci zdravé výživy dávejte jen výjimečně 🙂

 

A co vy, kam rádi zajdete na zdravé jídlo?

Verča