Mýty a fakta || Škodí lepek?

Co je to vlastně lepek? A měli bychom ho jíst? Komu škodí? Odpovědi v novém videu:)

8 comments

  1. Ahoj Andy, moc pěkné video. Zmiňovala jsi projevy celiakie i neceliakální glutenové senzitivity. Chtěla jsem se zeptat, jak to je s projevy alergie na lepek? Jinak do článku by se mohly hodit informace, jakým způsobem sestavit bezlepkovou dietu tak, aby právě nebyla ochuzená o živiny vyskytující se v potravinách obsahujících lepek (vláknina, vitaminy skupiny B). Díky moc a měj se hezky! Erika

  2. Andy, já tě asi miluju <3 😀

  3. Projevy u alergie jsou jako u každé jiné potravinové alergie, takže nejčastěji svědění v ústech, krku, slzení očí, kopřivky, ekzémy, potíže s dýcháním, nevolnost, zvracení a td… A díky za tip, provedu:) A.

  4. Děkuji. A ještě jeden dotaz, může se zvýšit riziko vzniku alergie při zbytečně naordinované bezlepkové dietě po jeho opětovném zařazení do jídelníčku?

  5. To pravdepodobne ne, alespon o tom nic nevim:) ono ta alergie nebyva primo na lepek, ale spise na psenici – lepek a dalsi bilkoviny v ni obsazene. Ale naopak od celiakie muze s vekem vymizet. Nicmene z hlediska prevence alergie se snad stale doporucuje ten lepek v imunologickem okne zavadet, mam dojem…uprimne si nejsem 100% jista, zkousela jsem se ptat nekolika alergologu a jejich nazory se obcas rozchazeli. A.

  6. Ahoj. Je jedna věc ohledně lepku co mi tak nějak vrtá hlavou. Může lepek prostě mít opravdu vliv na hubnutí ?? Opravdu já mam v okolí spoustu lidí co když zkoušely různě třeba vyřadit pečivo,přílohy kvůli lepku tak něco málo shodili,ale pak to zase po jeho zařazení nabrali.. Já třeba zase jsem dost velký vyjimka v tom okolí což nikdo nechape a já bych proto ráda se zeptala Vás. U mě je to zase naopak. Já když zkoušela na půl roku vyřadit pečivo a lepek tak bud se váha nezměnila vůbec nebo jsem trošičku přibrala / paradoxně co jsem místo pečiva jedla třeba knackebroaty nebo různé kukuřičné či ryžové chlebiky/ a když jsem opět zařadila pečivo a lepek tak jsem zhubla a prostě mě třeba strašně lepek zasytí a nemam po něm hlad. Jsem třeba ke všemu vegetariánka tudíž nejim maso a například i mě zasytí více seitan než tempeh ze soji , je to nějak možné ? ovlivnuje to ten lepek ? Díky moc

  7. No, lepek jako takový ne, kdo má celiakii a jí lepek, tak může hubnout a při jeho vyřazení pak začít přibírat. Pokud někdo hubne po vyřazení lepku (resp potravin s ním), tak holt prostě toho vyřadil tolik, že jí míň. Pokud někdo zase při zařazení potravin s lepkem hubne, tak asi vyměnil kukuřičné chlebíky s nízkým obsahem vlákniny za pečivo s vyšším a to stačilo, no.) A jinak lepek je bílkovina, takže nějakou sytící schopnost má… A.

Napsat komentář